Tydzień temu Drzwi Jubileuszowe w Archikatedrze Łódzkiej otworzył legat papieski kardynał Konrad Krajewski. Otwarcie Drzwi Świętych w Łasku poprzedziły trzydniowe rekolekcje, które wygłosił o. Sylwester Cabała. W miniony czwartek Redemptorysta został uroczyście posłany przez metropolitę łódzkiego abpa Grzegorza Rysia do głoszenia Słowa Bożego w parafiach dekanatu łaskiego.
W IV niedzielę Adwentu w samo południe ks. kanonik Piotr Pirek uroczyście otworzył Drzwi Jubileuszowe Kolegia w Łasku. Kościół jest jedną z 16 świątyni stacyjnych jubileuszu 100-lecia diecezji łódzkiej, w których w tym samym momencie dokonano otwarcia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
- Uwielbijmy Jezusa za to, że powołał nas do wspólnoty kościoła. To ta duchowa wspólnota, za którą możemy dziś dziękować. Otwórzmy się na umocnienie w tej wspólnocie. Kościół to nie budynek, to wspólnota, której w obecnym czasie tak nam brakuje. Podziękujmy także tym wszystkim, których możemy nazwać „duchowymi rodzicami”. Za tych, którzy przyczynili się, że moja czy Twoja wiara może się rozwijać. I troszczyli się o to, byśmy w tej drodze życia zostali utwierdzeni (…) Czyż nie wiecie, że jesteście świątynią? Te słowa, które przekazuje nam święty Paweł, przypominają nam o naszej godności jako członków Kościoła. Są zachętą do budowania kościoła pośród ludzi. Niech każdy patrzy jak buduje. Włączeni w te wspólnotę Kościoła przez sakrament chrztu świętego, staliśmy się jego częścią. Mamy nie tylko słuchać Jezusa, ale i mówić o nim dalej, dzieląc się doświadczeniem swojej wiary – mówił ojciec Redemptorysta.
W dalszej części homilii rekolekcjonista odniósł się od naszej osobistej relacji z Jezusem. - Czy dla nas jest czymś pięknym związek wiary i miłości z Jezusem? Czy umiemy się nią dzielić z innymi? Jest to zapewne wymagające zadanie. Ale jesteśmy zaproszeni, by otworzyć się na wzajemną współprace. By stanąć w prawdzie przed Bogiem i przed ludźmi. Wspólnie możemy zawalczyć o nasze zbawienie ,o rozwój wspólnoty wierzących. Przeżywając czas jubileuszu sięgajmy do listu papieża Franciszka, odczytany tydzień temu w katedrze. Przyjmijmy te słowa jako wskazówkę, by czerpać z tego źródła i sięgać do Słowa Bożego. By nas oświetlało i prowadziło. Papież mówi: „Nasze dziś nie należy do kryzysu, nasze dziś należy do Pana!”. Przyjmijmy to jako podpowiedź i wskazanie kierunku, w jakim możemy iść. Więc jeśli chcemy podjąć drogę odnowy naszego życia, to przypominajmy sobie o tym zadaniu - na każdym z nas spoczywa odpowiedzialność za rozwój tej wspólnoty kościoła. To może stać się naszą pasją. Podejmijmy wiec to zadanie z radością.
Chrystus chce byśmy jako żywi członkowie tej wspólnoty byli świadkami dobra. Ważne abyśmy odnawiali w sobie poczucie przynależności do wspólnoty. To pomaga nam umocnić się w tym kim jesteśmy. Wzmacniajmy także nasze zaufanie do nauki Ewangelii i Kościoła. I wprowadzajmy je w życie rodzinne, osobiste i społeczne. Bierzmy także udział w ważnych wydarzeniach kościoła. Warto także pomyśleć jakie jest moje osobiste miejsce we wspólnocie żywego Kościoła. Może to czas, by włączyć się w jakąś grupę parafialną - niech to będzie konkretny przejaw naszego zaangażowania. Zatroszczmy się także o ludzi opuszczonych, chorych, biednych, szczególnie w tym trudnym czasie. Pomyślmy jak dziś możemy pomoc. Pamiętajmy by myśleć o przyszłości. O tym co będzie w kolejnych miesiącach naszego życia. Wspólnie jako cala wspólnota kościoła prośmy byśmy mieli odwagę dawać świadectwo naszej wiary. Niech on sam nam błogosławi i niech nas prowadzi na ten czas jubileuszu – zakończył ojciec rekolekcjonista.
Na zakończenie mszy świętej dziekan dekanatu łaskiego odczytał Dekret Stolicy Apostolskiej o ustanowieniu kolegiaty łaskiej jednym z 16 kościołów stacyjnych Jubileuszu 100-lecia diecezji łódzkiej wraz z łaskami uzyskania odpustu zupełnego.