George Weigel w ciągu ostatnich trzydziestu lat przeprowadził szereg długich rozmów z trzema papieżami: Janem Pawłem II, Benedyktem XVI i Franciszkiem. Wiedza wyniesiona z tych dialogów – jak również z wieloletnich kontaktów z katolikami ze wszystkich kontynentów, reprezentującymi wszystkie stany życia w Kościele – stała się dla niego motywacją do przedstawienia swoich refleksji w książce „The Next Pope: The Office of Peter and a Church in Mission” - „Następny papież. Urząd Piotra i misja Kościoła”.
Autor analizuje wyzwania stojące przed Kościołem katolickim w XXI wieku. Proponuje, co powinni zrobić przyszli przywódcy Kościoła, zwłaszcza następny papież, aby pozostać wiernymi działaniu Ducha Świętego. W okresie następnego pontyfikatu Kościół wkroczy bowiem na nieznane terytorium. Kluczowa więc jest refleksja nad dwiema kwestiami: Czego Duch Święty uczy Kościół w okresie przejściowym? Jakie cechy musi posiadać człowiek, który będzie przeprowadzał katolicką wspólnotę przez te przemiany, ponosząc olbrzymią odpowiedzialność i dźwigając brzemię urzędu Piotrowego, dzierżącego „klucze królestwa niebieskiego” (Mt 16,19)1?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
– Następcą Stolicy Piotrowej prawdopodobnie będzie ktoś, kto w latach, kiedy odbywało się Vaticanum II, był nastolatkiem lub młodzieńcem, a może nawet dzieckiem. W każdym razie, w odróżnieniu od Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka, nie będzie ukształtowany przez doświadczenie soboru i dyskusji nad jego znaczeniem oraz odbiorem, które wybuchły zaraz po zakończeniu tego wydarzenia – wyjaśnia Georg Weigel. I dodaje: "Kolejny papież będzie więc postacią okresu przejściowego w inny sposób niż jego bezpośredni poprzednicy. Wydaje się zatem właściwe, aby podjąć refleksję nad tym, jaką naukę wyniósł Kościół z doświadczeń pontyfikatów wspomnianych trzech soborowych papieży oraz zasugerować, co ich następca mógłby z niej zaczerpnąć".
Maciej Zięba OP, dominikanin, teolog, filozof, publicysta o „Następnym papieżu”: „Poruszająca książka, która przymusza czytelnika do przemyślenia swej wiary oraz katolickości. Wyraziste poglądy Georga Weigla, wybitnego znawcy papiestwa, rozpoczęły już debatę nie tylko w Watykanie, ale w całym międzynarodowym kolegium kardynalskim, a wraz z licznymi tłumaczeniami zapewne rozpoczną debatę w całym Kościele. Weigel z erudycją opisuje ewolucję katolicyzmu od „Kościoła kontrreformacji” do „Kościoła nowej ewangelizacji” oraz wyzwania które stoją przed Kościołem w XXI wieku. Ze znajomością rzeczy i z polemiczną pasją dowodzi, że ani postępowy, liberalny „niskokaloryczny” katolicyzm, ani katolicyzm, który zastygł jak owad w bursztynie w przedsoborowym kształcie nie mają przed sobą przyszłości. Nowy papież będzie więc musiał łączyć wierność tradycji z charyzmatyczną odwagą pioniera nowej ewangelizacji, a także reformatora skostniałej niekiedy instytucji, w świecie w którym jest coraz więcej zamętu i niepokoju o przyszłość. To nie są tylko problemy przed którymi staje kolegium kardynałów. To są nasze problemy.”
Książce wydanej nakładem Wydawnictwa W Drodze patronują: Centrum Myśli Jana Pawła II, tygodnik „Niedziela”, „Gość Niedzielny”, „Przewodnik Katolicki”, tygodnik „Idziemy”, „Teologia Polityczna”, „Wszystko, co Najważniejsze”, „Echo Katolickie”, miesięcznik „W drodze”, portal katolicki OPOKA, dominikanie.pl, wiara.pl, Radio Emaus, Radio Nadzieja.
George Weigel (ur. 1951) – amerykański teolog, pisarz katolicki, działacz społeczny i polityczny. Zajmuje się głównie kwestiami dotyczącymi religii i kultury, obliczem chrześcijaństwa w dobie demokracji i kapitalizmu. Jest autorem najlepiej sprzedającej się biografii papieża Jana Pawła II, zatytułowanej "Świadek nadziei".