Reklama

Ufności trzeba się nieustanie uczyć

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 16/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

ANNA BENSZ-IDZIAK: - Czym dla Księdza jest Boże Miłosierdzie?

KS. KAN. ZYGMUNT ZIMNAWODA: - Istotą Bożego Miłosierdzia jest ufność i pełnienie uczynków miłosierdzia. Jak czytamy w „Dzienniczku” św. s. Faustyny: „Łaski z Mojego miłosierdzia czerpie się jednym naczyniem, a jest nim ufność. Im więcej dusza zaufa, tym więcej otrzyma” oraz: „Są trzy sposoby czynienia miłosierdzia: pierwszy - czyn, drugi - słowo, trzeci - modlitwa”. Gdy kontemplujemy oblicze Jezusa z obrazu Miłosiernego, zatrzymujemy wzrok, myśl, głębię, duszę przy słowach: „Jezu, ufam Tobie”. Jak, na ile zaufać? To pytanie sobie stawiamy. Każdy musi znaleźć swoją odpowiedź. Ja czynię wszystko, aby zaufać na 100%. Takie porównanie stało mi się bliskie, gdy w jednej z grup pielgrzymich usłyszałem pytanie: „Proszę księdza, na ile procent mam zaufać?”. W spontaniczny sposób odpowiedziałem na 100 procent. Ufności trzeba się nieustannie uczyć, o nią dbać. Temu służą formy kultu polecone przez samego Pana Jezusa za pośrednictwem sekretarki Bożego Miłosierdzia - jak św. s. Faustynę nazwał bł. Jan Paweł II. Tymi formami są:

Obraz Miłosierdzia - „Podaję ludziom naczynie, z którym mają przychodzić po łaski źródła Miłosierdzia. Tym naczyniem jest obraz z podpisem «Jezu, ufam Tobie». On ma przypomnieć żądania Mojego Miłosierdzia”.

Święto Miłosierdzia - „Pragnę, aby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii św., dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar”.

Koronka do Miłosierdzia Bożego - „Modlitwa ta jest na uśmierzenie gniewu Mojego. Dusze, które odmawiać będą tę koronkę, miłosierdzie Moje ogarnie w życiu, a szczególnie w śmierci godzinie”.

Godzina Miłosierdzia - „Ile razy usłyszysz, jak zegar bije trzecią godzinę, zanurzaj się cała w Miłosierdziu Moim, uwielbiając i wysławiając je, wzywaj Jego wszechmocy dla całego świata, a szczególnie dla biednych grzeszników”.

Szerzenie czci Miłosierdzia - „Dusze, które szerzą cześć Miłosierdzia Mojego, osłaniam przez całe życie, a w godzinę śmierci nie będę im Sędzią, ale miłosiernym Zbawicielem” (Słowa Pana Jezusa do św. s. Faustyny).

- W jaki sposób pielgrzymi mogą doświadczyć Miłosierdzia w świebodzińskim sanktuarium?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Samo pragnienie, intencja nawiedzenia sanktuarium Miłosierdzia Bożego dokonuje przemiany serca. Pomocą jest obecność kapłana, który wygłasza konferencję o Miłosierdziu Bożym z uwzględnieniem istoty i form kultu, a także wskazuje na wzorce do naśladowania: św. s. Faustynę, bł. ks. Michała Sopoćkę i bł. Jana Pawła II. Uczestnictwo we Mszy św. lub Koronka do Miłosierdzia Bożego, adoracja Najświętszego Sakramentu, okazja do spowiedzi św. - to pogłębienie usłyszanej treści. Pielgrzymi słyszą także zachętę do szerzenia Miłosierdzia Bożego, do bycia miłosiernym, do stawania się apostołem Miłosierdzia Bożego. Spotkanie w sanktuarium kończy się ucałowaniem relikwii św. s. Faustyny.

- Czego - obok doznań duchowych - doświadczyć mogą tutaj pielgrzymi?

Reklama

- Podczas obecności w sanktuarium pielgrzymi zapoznają się z historią miejsca. Może być to zrealizowane dwojako: ustny przekaz w kościele lub prezentacja multimedialna w sali konferencyjnej w domu parafialnym. Na zewnątrz pielgrzymi zatrzymują się przy pomniku bł. Jana Pawła II, chwilę refleksji przeżywają przy figurze św. Ojca Pio, lekcję życia pobierają w kaplicy z figurą Matki Bożej z Nazaret.
Gdy duch już jest umocniony, a słabnie ciało, w Przystani Pielgrzyma jest możliwość zatrzymania się i spożycia posiłku. Pielgrzymi mogą posilić się, mając swój prowiant, a na miejscu jest możliwość nabycia ciepłego napoju lub można skorzystać z posiłku.
Kolejnym bardzo ważnym punktem pobytu na terenie naszego sanktuarium jest nawiedzenie figury Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Odległość do pokonania to 500 metrów. Tam pielgrzymi zapoznają się z historią budowy i przesłaniem tego wyjątkowego miejsca. Od piątku 30 marca br. istnieje możliwość odprawienia nabożeństwa Drogi Krzyżowej. W tym właśnie dniu bp Stefan Regmunt uroczyście poświęcił stacje. W tym miejscu oprócz wzmocnienia ducha można także wzmocnić ciało w kawiarence, gdzie jest nie tylko „królewska kawa”, ale również tzw. mała gastronomia.
Pielgrzymi pragną z każdego pielgrzymkowego miejsca zabrać pamiątkę. U nas można je nabyć w Punkcie Pamiątek „Misericordia” przy sanktuarium lub w Punkcie Pielgrzyma przy figurze Chrystusa Króla.

- Czym żyje sanktuarium od dnia jego ustanowienia?

- Sanktuarium żyje, gdy przybywają pielgrzymi. Milowym krokiem w jego rozwoju jest sfinalizowana budowa figury Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. W 2011 r. blisko 360 tys. pielgrzymów stanęło w tym miejscu, reprezentując praktycznie każdy kontynent. Takie liczby, w podsumowaniu roku Pańskiego 2011, przekazał nam ks. prał. Sylwester Zawadzki - inicjator i budowniczy figury. Bardzo ważnym duszpastersko wydarzeniem była rozpoczęta 30 kwietnia 2011 r. peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego. Pierwszą parafią, jaką nawiedził obraz, była nasza wspólnota parafialna. Dzieło nawiedzenia trwa w naszej diecezji pod hasłem: „Ożywmy modlitwę w rodzinie”. Modlimy się, by nasze rodziny stały się Domowym Ogniskiem Miłosierdzia Bożego, by w naszych parafiach rozwijał się kult Bożego Miłosierdzia.
Nowością jest Festiwal Musica Misericordia, unikalne przedsięwzięcie artystyczno-duchowe w naszym sanktuarium. Festiwal ma na celu prezentacje koncertów muzyki tworzonej z potrzeby wiary, choć niekoniecznie służącej tylko celom liturgicznym, tworzonej w różnych epokach oraz w różnych gatunkach. Organizacja festiwalu przybliża mieszkańców Świebodzina do szeroko rozumianej kultury, wzbogaca ofertę kulturalną miasta i umożliwia jego uczestnikom odbycie podróży muzycznej śladami największych mistrzów. Zapraszamy do sanktuarium, by nabrać mocy ducha i pokoju serca.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Mario - żono Kleofasa! Czemu jesteś taka tajemnicza?

Niedziela Ogólnopolska 15/2006, str. 16

pl.wikipedia.org

"Trzy Marie u grobu" Mikołaj Haberschrack

Trzy Marie u grobu Mikołaj Haberschrack
Sądzę, że każda kobieta ma w sobie coś, co sprawia, że jest tajemnicza. Być może w moim przypadku owa tajemniczość bardziej rzuca się w oczy. Pewnie jest tak dlatego, że przez długi czas żyłam niejako w cieniu odwiecznej Tajemnicy, czyli Jezusa z Nazaretu. Według tradycji kościelnej, sięgającej II wieku, mój mąż Kleofas był bratem św. Józefa. Dlatego też od samego początku byłam bardzo blisko Świętej Rodziny, z którą się przyjaźniłam. Urodziłam trzech synów (Jakuba, Józefa i Judę Tadeusza - por. Mt 27,56; Mk 15,40; 16,1; Jud 1). Jestem jedną z licznych uczennic Jezusa. Wraz z innymi kobietami zajmowałam się różnymi sprawami mojego Mistrza (np. przygotowywaniem posiłków czy też praniem). Osobiście nie znoszę bylejakości i tzw. prowizorki. Zawsze potrafiłam się wznieść ponad to, co zwykłe i pospolite. Stąd też lubię, kiedy znaczenie mojego imienia wywodzą z języka hebrajskiego. W przenośni oznacza ono „być pięknym”, „doskonałym”, „umiłowanym przez Boga”. Nie chciałabym się przechwalać, ale cechuje mnie spokój, rozsądek, prostolinijność, subtelność i sprawiedliwość. Zawsze dotrzymuję danego słowa. Bardzo serio traktuję rodzinę i wszystkie sprawy, które są z nią związane. Wytrwałam przy Panu aż do Jego zgonu na drzewie krzyża (por. J 19, 25). Wiedziałam jednak, że Jego życie nie może się tak zakończyć! Byłam tego wręcz pewna! I nie myliłam się, gdyż za parę dni m.in. właśnie mnie ukazał się Zmartwychwstały - Władca życia i śmierci! Wpatrywałam się w Jego oblicze i wsłuchiwałam w Jego słowa (por. Mt 28,1-10; Mk 16,1-8). Poczułam wtedy radość nie do opisania. Chciałam całemu światu wykrzyczeć, że Jezus żyje! Czyż nadal jestem tajemnicza? Jestem raczej świadkiem tajemniczych wydarzeń związanych z życiem, śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa. One całkowicie zmieniły moje życie. Głęboko wierzę, że mogą one również zmienić i Twoje życie. Wystarczy tylko - tak jak ja - otworzyć się na dar łaski Pana i z Nim być.
CZYTAJ DALEJ

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w rocznicę śmierci Jana Pawła II 

2025-04-08 12:15

[ TEMATY ]

Giewont

Agata Kowalska

Straż Tatrzańskiego Parku Narodowego ukarała mandatami po 500 zł dwie osoby, które w 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II - 2 kwietnia o godz. 21.37 – rozświetliły krzyż na Giewoncie - dowiedziała się PAP. W tym celu dwóch mężczyzn na szczyt wyniosło lampy akumulatorowe.

Rozświetlenie krzyża w hołdzie papieżowi Polakowi zostało zapoczątkowane w 2005 roku, w dniu pogrzebu Jana Pawła II. Jak co roku, także tym razem poświata ze szczytu była dobrze widoczna z Zakopanego i wzbudziła duże zainteresowanie mieszkańców oraz turystów.
CZYTAJ DALEJ

Ks. Okołotowicz z więzienia w Mińsku: chcą uciszyć Kościół

2025-04-09 16:21

[ TEMATY ]

Białoruś

prześladowania

Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna”

Ks. Henryk Okołotowicz, duchowny Kościoła katolickiego na Białorusi, skazany na 11 lat więzienia pod zarzutem „zdrady stanu”, wysłał wiadomość do wiernych „zza krat”. Stało się to w przeddzień jego 65. urodzin, które ksiądz obchodził 8 kwietnia w areszcie śledczym w Mińsku, donosi portal katolik.life. Jak poinformowano, proces odbywał się przy drzwiach zamkniętych i nie ma żadnych informacji na temat sprawy księdza z Wołczyna.

Podziel się cytatem Odnosząc się do słów kard. Kazimierza Świątka, który również był przetrzymywany w areszcie śledczym sowieckich służb KGB, duchowny zauważył, że „księża są prześladowani, aby nas uciszyć, aby uniemożliwić Kościołowi katolickiemu mówienie prawdy”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję