Arcybiskup w czasie homilii skoncentrował się na „drugim imieniu Maryi” – jak to określił papież Benedykt XVI – kecharitoméne, co z greki tłumaczy się jako „pełna łaski”. Zarówno to określenie Maryi, jak i zmartwychwstanie Chrystusa wyrażone są w greckim czasie przeszłym, którego używa się do opisania zjawisk, które się wydarzyły i nadal trwają. – Chrystus zmartwychwstał i żyje – nic Jego życia nie przerwie. Kecharitoméne – obdarzona i na trwale przemieniona przez łaskę – mówił metropolita krakowski.
Reklama
Najświętsza Maryja Pana od chwili poczęcia została tak przeniknięta łaską i przez nią przemieniona, że stała się kimś, kogo łaska wprost wyraża, kto w łasce będzie trwał. To, co dokonało się w Maryi wydarzyło się za sprawą Boga, a Maryja przyjęła to obdarowanie, przez co zbudowała się szczególna więź między Nią a Bogiem.
Arcybiskup zaznaczył, że Maryja jest napełniona łaską i trwale przemieniona przez Boga od chwili swojego poczęcia, co radykalnie odróżnia Ją od wszystkich ludzi. – My też jesteśmy przemienieni łaską, ale dokonało się to w inny sposób – zaznaczył arcybiskup. – Bóg napełnił nas łaską dzięki Swojej męce na krzyżu, dzięki Swojej przelanej krwi. Myśmy tę łaskę przyjęli w sakramencie chrztu. Wtedy dopiero łaską zostaliśmy napełnieni – mówił arcybiskup.
Metropolita zwrócił uwagę, że szczególne wybraństwo Maryi związane jest z tym, by stała się „najbardziej godnym i świętym mieszkaniem” Jednorodzonego Syna Bożego. Niejako konsekwencją tego wybrania Maryi było także Jej wniebowzięcie, które stało się równocześnie zapowiedzią dla wszystkich wierzących, którzy złączyli swój los i swoje życie ze zmartwychwstałym Chrystusem.
Odwołując się do rozważania Benedykta XVI, metropolita krakowski podkreślił, że źródłem łaski, którą od poczęcia została napełniona Maryja jest Jezus Chrystus. „Z wiarą przyjęła Jezusa i z miłością dała Go światu. Takie jest również nasze powołanie i nasza misja, powołanie i misja Kościoła: przyjąć Chrystusa w naszym życiu i dać Go światu, «by świat został przez Niego zbawiony». Dzisiejsze święto Niepokalanej rozświetla niczym latarnia morska okres Adwentu, który jest czasem czujnego i ufnego oczekiwania na Zbawiciela. Idąc na spotkanie Boga, który przychodzi, patrzymy na Maryję, która «przyświeca (...) pielgrzymującemu Ludowi Bożemu jako znak niezachwianej nadziei i pociechy»”.