Reklama

Parafialny alfabet „Niedzieli” - Kłodzko

Parafia pw. Matki Bożej Różańcowej

Niedziela świdnicka 13/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół Franciszkanów pw. Matki Bożej Różańcowej, położony na wyspie Piasek w Kłodzku, otoczonej korytem Nysy Kłodzkiej i Młynówki, jest jednym z ważniejszych kościołów na terenie miasta, który pełni również funkcję świątyni garnizonowej. Na terenie parafii znajdują się również dwie kaplice filialne Matki Bożej Pocieszenia Strapionych na Mariańskiej Górce oraz Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Podzamku.
Choć sama świątynia pochodzi z początku XVII wieku, to parafia powstała dopiero w latach 70. ubiegłego wieku. Historia jej powstania nie była prosta. Pod koniec lat 50. XX wieku, w związku ze zwiększającą się liczbą mieszkańców Kłodzka, ówczesny prowincjał Franciszkanów o. Bertold Altaner zaproponował utworzenie nowej, trzeciej parafii w mieście, w której funkcje proboszcza miał objąć dotychczasowy rektor kościoła Naszej Miłej Pani (takie wezwanie nosiła wówczas franciszkańska świątynia) o. Rafał Bekierz. Do jej powołania jednak nie doszło na skutek sprzeciwu władz państwowych.
Do projektu powrócono w 1967 r. Z polecenia Kurii Arcybiskupiej we Wrocławiu 11 stycznia doszło do wspólnej konferencji między Franciszkanami a Jezuitami w klasztorze Jezuitów w Kłodzku, w trakcie której ustalono podział parafii Najświętszej Maryi Panny i utworzenie parafii pw. Matki Bożej Różańcowej, która swoim zasięgiem miała objąć wschodnią cześć miasta. 10 kwietnia 1972 r. oficjalnie erygowano parafię. Dziś liczy ona ponad 9 tysięcy wiernych.
Kościół parafialny Matki Bożej Różańcowej położony jest na wyspie Piasek w Kłodzku przy pl. Franciszkańskim. Plac, przy którym znajduje się świątynia, jest naturalnym przedłużeniem ulicy Daszyńskiego, od której oddzielony jest słupkami. Do południowej ściany kościoła przylega klasztor. Obecna budowla powstała na miejscu starszych w latach 1628-31. Kościół ma układ bazyliki trójnawowej, orientowanej i murowanej. Dwie wieże stoją w fasadzie zachodniej.
Franciszkanie przybyli do Kłodzka ok. 1250 r., a dokładna data ich przybycia, jak i budowy kościoła oraz klasztoru nie jest znana. Wiadomo, że w 1257 r. istniała w tym miejscu kaplica, po której odwiedzeniu wierni mogli uzyskać odpust zupełny. Pierwsza wzmianka dotycząca kościoła pojawia się w dokumencie odpustowym z 1350 r. Wymienia on świątynię pw. Najświętszej Maryi Panny i św. Franciszka.
W czasie wojen husyckich Franciszkanie musieli w 1427 r. opuścić kościół oraz swoje posiadłości na Piasku, co wynikało z tego, iż był to teren niezabezpieczony murami miejskimi. Przenieśli się w obręb murów, gdzie w 1432 r. między ulicą Niską a Łukasińskiego zbudowali niewielki kościół i klasztor. Ten ostatni spłonął w 1463 r., a świątynia została poważnie uszkodzona. Po tym wydarzeniu przed 1475 r. Franciszkanie wrócili na wyspę Piasek.
Obecna budowla powstała na miejscu poprzednich w latach 1628-31, kiedy oddano ją do użytku w stanie surowym, ale jego wykończenie trwało jeszcze bardzo wiele lat, ze względu na niekorzystne warunki materialne zakonu do 1697 r. W 1810 r. zakonników usunięto z klasztoru i kościoła na mocy dekretu o sekularyzacji, a budynki stały wolne przez dziesięć lat, kiedy to po nieznalezieniu chętnych na ich kupno władze urządziły w świątyni katolicki kościół garnizonowy. Sytuacja taka miała miejsce do zakończenia II wojny światowej. W 1945 r. do kościoła wrócili Franciszkanie ze śląskiej Prowincji św. Jadwigi we Wrocławiu.
W 1964 r. świątynia została wpisana do rejestru zabytków, a w 1972 r. stała się głównym kościołem nowo powstałej parafii.
Kościół został odnowiony w latach 1974-75. W latach 1980-82 trwała budowa w ogrodzie klasztornym biblioteki i domu parafialnego pw. bł. Jana Dunsa Szkota, a w 1993-95 - remont elewacji kościoła i klasztoru.
Obiekt uległ znacznym zniszczeniom w trakcie powodzi w lipcu 1997 r. (ściana w lewej nawie bocznej zawiera wskaźniki, ile wynosił stan wody w kościele podczas powodzi). W jej trakcie zniszczone zostało wyposażenie kościoła, którego renowacja trwała do 2010 r. (w latach 2001-2008 trwała odnowa ołtarzy bocznych po zalaniu).
Parafia była miejscem peregrynacji wielu relikwii (12 kwietnia 1999 r. - św. Wojciecha, 26 września 1999 r. - św. Stanisława), figury Maryi z Nazaretu (9 maja 1999 r.) oraz obrazu Jezusa Miłosiernego (1-5 kwietnia 2009 r).
Dziś w parafii działają: Liturgiczna Służba Ołtarza, Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego, duszpasterstwo związków niesakramentalnych, Apostolat Maryjny oraz chór parafialny.

Parafia pw. Matki Bożej Różańcowej

Dekanat: Kłodzko
Adres: pl. Franciszkański 1, 57-300 Kłodzko, tel. 74 867-41-65
Proboszcz: o. Mirosław Prochera OFM
Wikariusz: o. Kamil Mariusz Tymecki OFM
Odpust: 7 października
Wieczysta adoracja: 8 marca
Msze św.: niedziela - godz. 6; 7.30; 9; 10.30; 12; 19; w tygodniu - godz. 7.30; 9; 18.30; od maja do końca sierpnia Górka Maryi - godz. 11.30

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Kto zostanie ogłoszonym świętym 20 października?

2024-09-02 13:37

[ TEMATY ]

kanonizacja

Grażyna Kołek

W XXIX niedzielę zwykłą, 20 października papież będzie przewodniczył uroczystej kanonizacji błogosławionych Emanuela Ruiza Lópeza i siedmiu towarzyszy oraz Franciszka, Abdela Mooti i Rafaela Massabki, Józefa Allamano, Marii-Leonii Paradis i Heleny Guerra - wynika z opublikowanego dziś kalendarza papieskich celebracji liturgicznych w październiku.

W środę 2 października, we wspomnienie liturgiczne Świętych Aniołów Stróżów Franciszek będzie przewodniczył o godz. 9.30 Mszy św. na otwarcie Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś: parafia to przestrzeń, w której Bóg jest blisko!

2024-09-02 10:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Tomasz Szurek

- Jeśli Kościół chce mieszkać blisko ludzi, to musi głosić Słowo i być bliski w dziełach miłości. Bez tego nie ma parafii – mówił kard. Ryś w Krakowie.1 września metropolita łódzki przewodniczył Mszy św. inaugurującej Rok Jubileuszowy 700-lecia parafii św. Mikołaja w Krakowie. W modlitwie udział wzięli łódzcy duchowni.

W homilii kard. Grzegorz Ryś wyjaśnił, że z języka greckiego parafia oznacza „zamieszkać blisko”. Nawiązując do pierwszego czytania, podkreślił, że tym, który chce zamieszkać blisko jest Bóg. – Pan Bóg nie potrafi być prawodawcą z daleka. Jeśli ustanawia prawa, przykazania, zasady, przepisy, to chce być blisko tych, którzy mają ich przestrzegać. To jest niesłychanie piękna twarz Boga, który wydaje ci polecenia, będąc przy tobie. (…) Parafia to przestrzeń, w której Bóg jest blisko. To oznacza też dyscyplinę działania duszpasterzy. Bóg chce być tym, który mieszka blisko, dlatego Kościół ma strukturę parafialną, żeby doświadczenie obecności Boga było w zasięgu ręki – podkreślił metropolita łódzki. – Ojciec i matka wydają polecenia swoim dzieciom. Ile są warte te polecenia, jeśli nie pokażą dzieciom, że są blisko nich, dadzą wsparcie, opiekę? – podkreślił.Następnie kard. Ryś wskazał na dwa Boże dary: zbawiające słowo oraz wezwanie do miłosierdzia. – To słowo nie tylko czyni nas mądrzejszymi, ono nas rodzi. Jestem stworzony przez Boga wtedy, kiedy istnieję według Jego słowa. Ono zapoczątkowuje we mnie inne życie, otwiera, uczy. (…) 700 lat parafii oznacza 7 wieków głoszenia słowa z tego miejsca – zaznaczył duchowny. Odnosząc się do drugiego daru, metropolita łódzki zaznaczył, że wpisuje się on w religijność czystą i bez skazy. – Biada parafii, która nie ma doświadczenia miłosierdzia, z którym wychodzi do ludzi. Jest jak stół, który ma dwie nogi – ma nogę, która nazywa się „sakramenty”, „słowo”, ale nie ma trzeciej, która nazywa się „miłosierdzie”. Nie ma takiego stołu, który stoi na dwóch nogach. Co więcej, muszą być one w miarę równe! – zaznaczył homileta. - Kościół, który wzoruje się na Bogu, jeśli chce mieszkać blisko ludzi, to musi głosić Słowo i być bliski w dziełach miłości. Bez tego nie ma parafii – podsumował łódzki duchowny.    Z okazji jubileuszu Penitencjaria Apostolska udzieliła parafii Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami, którego mogą dostąpić od 1 września 2024 roku do 31 sierpnia 2025 roku.Kościół św. Mikołaja położony jest przy jednym z najstarszych szlaków handlowych prowadzącym z Ratyzbony do Kijowa. Jak podano na stronie parafialnej, najstarsza wzmianka o kościele pochodzi z dokumentu papieża Grzegorza IX, wystawionego dla benedyktynów w 1229 r. Został wówczas określony jako „capella” (kaplica). Dopiero w dokumencie odpustowym arcybiskupa jerozolimskiego Bazylego z 1298 r. nazwany był „ecclesia Sancti Nicolai prope civitatem Cracoviensem”. W 1327 r. miał już status parafialnego.
CZYTAJ DALEJ

W Trzebusce pobiegli dla upamiętnienia ofiar zbrodni sowieckich

2024-09-02 22:56

Sebastian Lesiczka

Uczestnicy biegu w Trzebusce

Uczestnicy biegu w Trzebusce

W sierpniu 1944 roku na pastwisku gromadzkim w Trzebusce NKWD zorganizowało przejściowy obóz. Przetrzymywani tam byli głównie żołnierze Armii Krajowej. Przez kilka miesięcy funkcjonowania łagru więziono w nim ok. 2,5 tys. osób. Część z nich przetransportowano do innych obozów, innych zesłano w głąb Związku Radzieckiego. Niektórych czekała śmierć i bezimienne mogiły w pobliskim lesie turzańskim.

Dla upamiętnienia 80. rocznicy tych tragicznych wydarzeń zrodziła się myśl zorganizowania Biegu Obozowego. Zadanie tego podjęły się Koło Gospodyń Wiejskich „Dworzanki” w Trzebusce i Towarzystwo Miłośników Ziemi Sokołowskiej przy współpracy z Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Sokołowie Małopolskim. Przedsięwzięcie koordynowali prezes KGW Piotr Ciupak i wiceprezes TMZS Piotr Ożóg. Patronatu udzielili burmistrz sokołowski Andrzej Kraska i starosta rzeszowski Krzysztof Jarosz, a patronat medialny zapewniło Katolickie Radio VIA.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję