Reklama

550 lat kościoła w Będkowie

550. rocznicę wybudowania kościoła parafialnego świętowali wierni z parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Będkowie. Uroczystości jubileuszowe odbyły się w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu 26 lutego, a przewodniczył im abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości jubileuszowe zgromadziły w będkowskiej świątyni licznych gości, m.in. księży pochodzących z parafii Będków: ks. kan. Bolesława Dziurdzię, ks. kan. Eugeniusza Kacperskiego, ks. kan. Marka Wochnę, ks. Mariusza Kiełbasę oraz parafiankę z Prażek s. Agnieszkę Chmielarską ze Zgromadzenia Sióstr Albertynek. Przybyli również: ks. prał. Bartłomiej Rurarz, ks. prał. Józef Masłowski, ks. prał. Waldemar Kulbat, ks. prał. Zygmunt Łukomski, a także księża z dekanatu kurowickiego wraz z dziekanem ks. kan. Tadeuszem Nosalem. Obecni byli przedstawiciele władz samorządowych, dyrekcja miejscowego Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego, inżynierowie, architekci oraz duża rzesza parafian. Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe wystawione przez Ochotniczą Straż Pożarną i Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Będkowie. Obchody jubileuszowe wpisały się w wizytację kanoniczną parafii.

Podziękowania i odznaczenia

Reklama

- Serdecznie dziękuję Księdzu Arcybiskupowi, że zechciał wspólnie z nami dzielić radość jubileuszu 550-lecia naszego kościoła - podkreślił w słowie powitania proboszcz ks. kan. Sławomir Jałmużny. Ksiądz Proboszcz zapewnił Metropolitę łódzkiego, że społeczność parafialna pragnie pod jego przewodnictwem dziękować Panu Bogu za dar starodawnej świątyni.
Mszę św. w intencji całej lokalnej społeczności sprawował abp Władysław Ziółek, a koncelebrowali księża pochodzący z parafii Będków oraz ks. prał. Waldemar Kulbat i ks. kan. Sławomir Jałmużny. Podczas Liturgii Metropolita łódzki poświęcił wyremontowane organy, konfesjonały, ołtarz, ambonkę, posadzkę kościoła, odrestaurowane ławki oraz instalację ogrzewającą świątynię.
Za przewodniczenie uroczystościom jubileuszowym i wspólną modlitwę podziękowali Pasterzowi Kościoła łódzkiego przedstawiciele władz gminnych, dyrekcja Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego, reprezentantki parafii, a także Ksiądz Proboszcz. Przed błogosławieństwem pasterskim abp Władysław Ziółek poinformował uczestników uroczystości, iż odznaczył ks. Sławomira Jałmużnego godnością kanonika. Wiadomość ta została przyjęta gromkimi oklaskami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wymiar duchowy i materialny

Reklama

Wierni z parafii Będków chętnie uczestniczą w spotkaniach modlitewnych, które mają miejsce w kościele. Często przystępują do sakramentu pokuty. Osoby dorosłe, młodzież i dzieci praktykują pierwsze piątki miesiąca. Rekolekcje adwentowe i wielkopostne gromadzą większość parafian. W parafii są grupy ministrantów, lektorów, schola oraz asysta. Na modlitwie spotyka się jedenaście kół żywego różańca oraz dziecięce podwórkowe kółko różańcowe. Aktywnie działa Apostolstwo Dobrej Śmierci. W intencji kapłanów oraz powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych modlą się członkowie Apostolatu „Margaretka”.
Od 8 do 15 sierpnia 2010 r. wspólnota parafialna przeżywała misje święte i Nawiedzenie parafii przez obraz Matki Bożej Jasnogórskiej. 1 października 2010 r. rozpoczęło się Nawiedzenie rodzin parafii przez kopię cudownego wizerunku Pani Jasnogórskiej. Wierni przygotowali się do właściwego przeżycia beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki i Jana Pawła II.
Co roku dzieci pierwszokomunijne pielgrzymują na Jasną Górę. W każdą środę parafianie gromadzą się w świątyni na modlitwie do Matki Bożej Będkowskiej, a w każdą niedzielę wieczorem odmawiana jest Koronka do Bożego Miłosierdzia. Od maja do października sprawowane są nabożeństwa fatimskie. W okresie Wielkiego Postu odbywa się kurs przedmałżeński.
Ksiądz Proboszcz troszcząc się o wzrost życia duchowego parafian, nie zaniedbuje spraw materialnych: remontów i inwestycji. Do najważniejszych przedsięwzięć należy zaliczyć m.in.: rozbiórkę starej plebanii i pobudowanie na jej miejscu przy pomocy Urzędu Gminy parkingu. Uporządkowanie cmentarza parafialnego, wymianę okien w budynku plebanii, remont ogrzewania, nowe pokrycie dachu plebanii. Przeprowadzono również kapitalny remont organów, a w kościele pojawił się nowy ołtarz, ambonka, tabernakulum, konfesjonały. Ponadto odrestaurowano ławki, ocieplono strop kościoła, przeprowadzono remont zakrystii oraz głównej sali domu parafialnego i holu na parterze plebanii. W kościele zainstalowano ogrzewanie podłogowe i wymieniono posadzkę.
Ks. kan. Sławomir Jałmużny, który pełni obowiązki proboszcza od sierpnia 2009 r., zaznacza, że prace te zostały zrealizowane dzięki ofiarnej postawie parafian oraz harmonijnej współpracy z wikariuszem ks. Łukaszem Leśniewskim. Zwraca też uwagę na dobrą współpracę parafii z Urzędem Gminy i Zespołem Szkolno-Gimnazjalnym w Będkowie.
W przyszłości planowana jest wymiana pokrycia dachu i remont elewacji kościoła, a także wymiana okien oraz położenie nawierzchni wokół kościoła. Wymieniona zostanie instalacja elektryczna w kościele i wymalowane jego wnętrze.

Z dziejów kościoła

Miejscowość Będków należała niegdyś do parafii Rosocha, która istniała już w XII wieku. W drugiej połowie XV wieku Rosocha i Będków były własnością rodziny Spinków. Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Będkowie wzniesiono w 1462 r., a ufundowali go bracia Piotr, Franciszek i Mikołaj Spinkowie. Na ścianie południowej świątyni zachowała się tablica fundacyjna, na której widnieje data zakończenia budowy kościoła - 1462 r. Przez kilkadziesiąt lat był on filią kościoła parafialnego w Rososze. W 1521 r. stał się kościołem parafialnym. Będkowska świątynia jest jednonawowa. Przy nawie od strony południowej znajduje się kaplica św. Anny Od strony północnej usytuowana jest kaplica Pana Jezusa pochodząca z drugiej połowy XVIII wieku. Ołtarz główny z końca XVIII wieku zdobią rzeźby św. Jana Nepomucena i św. Jana Kantego. Ołtarze boczne poświęcone są Chrystusowi Ukrzyżowanemu i św. Annie Samotrzeciej. Ciekawymi zabytkami są także - tron biskupi, krucyfiks późnobarokowy, monstrancje i świeczniki. Chlubą kościoła jest obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, który znajduje się w głównym ołtarzu świątyni. Wizerunek uznano za cudowny już w 1771 r. Został namalowany w XV wieku przez nieznanego malarza.

* * *

Z homilii abp. Władysława Ziółka

Proszę Was wszystkich, abyście w czas Wielkiego Postu i tego jubileuszu zechcieli odbyć podróż do swojego wnętrza, by odkryć prawdę o sobie, ocenić się w świetle Bożego prawa i Chrystusowej Ewangelii, by stanąć przed Bogiem w całej prawdzie i jakby rozpocząć nowe życie. Umocnić się na drodze Bożego życia ofiarowanego nam na chrzcie św. i ciągle umacnianego poprzez słowo Boże i sakramenty. Kościół jest naszym domem. My wszyscy wiemy, czym jest dom, jak ważna jest zdrowa atmosfera w każdym domu, w każdej rodzinie. I pragniemy tak tworzyć ten dom, którym jest Chrystusowy Kościół, aby dzisiaj Kościół na polskiej ziemi mimo różnych trudności, prób podważania tego, co wielkie i święte, mógł wypełnić swoją misję do końca. By nie tylko odpierał wszystkie ataki, ale żeby był dla świata światłem, które rozjaśnia ludzkie drogi, aby był solą ziemi ku odrodzeniu całego społeczeństwa. Jesteśmy powołani do tworzenia nowego świata, nowej kultury i cywilizacji. W ten sposób przyczynimy się do tego, by ten świat był lepszy, bardziej ludzki i bardziej Boży.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2025 r.

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi, że nie wystarcza sama chęć pomagania

2025-07-10 21:29

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Czytamy następnie, że Samarytanin: „Podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem”. To również ważne przesłanie, które płynie do nas z dzisiejszej Ewangelii. Mówi ono, że nie wystarcza tylko sama chęć pomagania. Ważne jest, aby pomagać mądrze, aby pomoc, którą chcemy nieść, była dostosowana do warunków, sytuacji i potrzeb osoby pokrzywdzonej.

Powstał jakiś uczony w Prawie i wystawiając Jezusa na próbę, zapytał: «Nauczycielu, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?» Jezus mu odpowiedział: «Co jest napisane w Prawie? Jak czytasz?» On rzekł: «Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem; a swego bliźniego jak siebie samego». Jezus rzekł do niego: «Dobrze odpowiedziałeś. To czyń, a będziesz żył». Lecz on, chcąc się usprawiedliwić, zapytał Jezusa: «A kto jest moim bliźnim?» Jezus, nawiązując do tego, rzekł: «Pewien człowiek schodził z Jeruzalem do Jerycha i wpadł w ręce zbójców. Ci nie tylko go obdarli, lecz jeszcze rany mu zadali i zostawiwszy na pół umarłego, odeszli. Przypadkiem przechodził tą drogą pewien kapłan; zobaczył go i minął. Tak samo lewita, gdy przyszedł na to miejsce i zobaczył go, minął. Pewien zaś Samarytanin, wędrując, przyszedł również na to miejsce. Gdy go zobaczył, wzruszył się głęboko: podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem; potem wsadził go na swoje bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował go. Następnego zaś dnia wyjął dwa denary, dał gospodarzowi i rzekł: „Miej o nim staranie, a jeśli co więcej wydasz, ja oddam tobie, gdy będę wracał”. Kto z tych trzech okazał się według ciebie bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?» On odpowiedział: «Ten, który mu okazał miłosierdzie». Jezus mu rzekł: «Idź i ty czyń podobnie!»
CZYTAJ DALEJ

Relikwie patronki teściowych w Bierutowie

2025-07-13 22:15

Archiwum parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Bierutowie

Relikwie bł. Marianny Biernackiej

Relikwie bł. Marianny Biernackiej

Dziś przypada liturgiczne wspomnienie bł. Marianny Biernackiej. Od pół roku w parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Bierutowie, w każdą drugą sobotę miesiąca o godz. 8:00 odprawiane jest nabożeństwo modlących się dziadków i babć za swoje wnuki. Od teraz tej modlitwie towarzyszyć będzie bł. Marianna, jako patronka babć i teściowych

Jak zaznacza proboszcz parafii ks. Bartosz Mitkiewicz, kult bł. Marianny wypływał z potrzeby serca wiernych. - Nabożeństwo jak i pomysł sprowadzenia relikwii to inicjatywa parafian. Jej relikwie przywieźli do wierni naszej parafii, którzy wraz z wikariuszem ks. Bartłomiejem Radziochem byli na pielgrzymce po Pojezierzu Suwalskim - zaznacza kapłan.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję