Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji powinno zostać opublikowane niezwłocznie po ogłoszeniu przez TK uzasadnienia - czytamy w komunikacie wydanym przez Centrum Informacji Rządu po posiedzeniu Rady Ministrów. Komunikat karkołomnie tłumaczy zwłokę w obowiązku "niezwłocznej" publikacji orzeczenia niepokojami społecznymi i "wyższą koniecznością" ze względu na pandemię Covid 19.
Oczywiście ta decyzja o wstrzymywaniu publikacji wyroku TK w Dzienniku Ustaw jest błędna i nie ma żadnego uzasadnienia prawnego. Jest także szkodliwa ze względu właśnie na nastroje społeczne i psuje dobry konstytucyjny obyczaj. Niemniej jednak Kancelaria Premiera jednoznacznie dała do zrozumienia, że politycy czekają z publikacją orzeczenia na uzasadnienie do wyroku TK z 22 października 2020 r. Kiedy ono będzie?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zwykle takie uzasadnienia powstają w Trybunale w około miesiąc czasu. Przy bardzo ważnych orzeczeniach może to się wydłużyć o tydzień, albo dwa. Drobną techniczną przeszkodą jest trochę inny tryb pracy w czasie pandemii oraz zwykłe zdarzenia losowe.
Reklama
Według ustaleń "Niedzieli" prace nad uzasadnieniem są na ostatniej prostej i jego publikacja to raczej kwestia dni, a nie kilku tygodni. Nasze źródła potwierdzają także ustalenia portalu "Wpolityce", że w uzasadnieniu nie będzie żadnych tzw. "furtek", które mogłyby dopuścić do spekulacji na temat nowej przesłanki eugenicznej z powodu wad letalnych. Pisemne uzasadnienie jak zwykle będzie dłuższe i bardziej rozbudowane, ale całkowicie zbieżne z uzasadnieniem ustnym, które zostało wygłoszone 22 października. Inne po prostu być nie może.
Takie samo zdanie wyraziła sędzia TK prof. Krystyna Pawłowicz w dyskusji w mediach społecznościowych na temat tzw. "furtek" w uzasadnieniu. Tłumaczyła, że ogłoszonego wyroku nie można zmienić. Wskazała także, że to wyrok jest wiążący, a nie jego uzasadnienie, które jest opisem dochodzenia do stwierdzenia wyroku.
Trybunał pracuje nad uzasadnieniem z najwyższą starannością i bez zbędnej zwłoki. Wraz z publikacją orzeczenia w Dzienniku Ustaw aborcja eugeniczna w Polsce przestanie być legalna, a zmiana tego porządku prawnego będzie wymagała zmiany Konstytucji RP, a więc zgromadzenia większości konstytucyjnej w Sejmie.