Reklama

„Ku Chrystusowi Odkupicielowi człowieka”

Uroczystości ingresowe abp. Wacława Depo miały miejsce 2 lutego w Bazylice Archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie. Jednocześnie było to podziękowanie abp. Stanisławowi Nowakowi za jego posługę

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ingres abp. Wacława Depo zgromadził bardzo wielu hierarchów kościelnych z kraju i zagranicy, parlamentarzystów, przedstawicieli świata nauki i kultury, władz, sióstr zakonnych, zakonników i kapłanów oraz wiernych świeckich. Wzięło w nim udział kilkudziesięciu biskupów, m.in.: abp Celestino Migliore - nuncjusz apostolski w Polsce, abp Józef Michalik - przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i metropolita przemyski (abp Depo był dotychczas biskupem diecezji zamojsko-lubaczowskiej, która wchodzi w skład metropolii przemyskiej), abp Józef Kowalczyk - prymas Polski, abp Zygmunt Zimowski - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia, abp Mieczysław Mokrzycki - metropolita lwowski. Był też obecny kard. Józef Glemp, prymas senior i drugi z prymasów seniorów - abp Henryk Muszyński.
Uroczystości ingresowe były połączone z odnowieniem ślubów osób konsekrowanych (święto Ofiarowania Pańskiego jest bowiem od 1997 r. - z woli ówczesnego papieża, a teraz bł. Jana Pawła II - Światowym Dniem Życia Konsekrowanego). Ingres zaczął się procesją do archikatedry. Abp Wacław Depo w drzwiach został powitany przez ks. inf. Mariana Mikołajczyka, prepozyta kapituły Bazyliki Archikatedralnej. Następnie nowy arcybiskup częstochowski Wacław Dopo, abp senior Stanisław Nowak oraz abp Celestino Migliore udali się na modlitwę do kaplicy Najświętszego Sakramentu.

Liturgia eucharystyczna

Na początku Mszy św. wszystkich przywitał abp Stanisław Nowak, zapraszając do uczestnictwa w Eucharystii ingresowej i dziękowaniu Panu Bogu za dar sukcesji apostolskiej. Następnie abp Celestino Migliore odczytał pismo Benedykta XVI nominujące abp. Wacława Depo na metropolitę częstochowskiego.
W czasie ingresu abp Wacław Depo otrzymał jako symbol władzy w Kościele Częstochowskim pastorał pierwszego biskupa częstochowskiego - Teodora Kubiny, który pasterzował diecezji częstochowskiej od 1925 do 1951 roku. Warto wiedzieć, że tego samego dnia i o tej samej godzinie odbyła się na Jasnej Górze w 1925 r. uroczystość święceń biskupich bp. Kubiny, a następnie miał miejsce jego ingres do kościoła katedralnego Świętej Rodziny.
Jednym z elementów ingresu było homagium złożone m.in. przez biskupów pomocniczych, osoby konsekrowane oraz świeckie, wśród nich przez Lidię Dudkiewicz, zastępcę Redaktora Naczelnego „Niedzieli”.
W ingresowym kazaniu (w całości będzie ono wydrukowane w kolejnej „Niedzieli”) nowy Metropolita Częstochowski nawiązał do czytań mszalnych ze święta Ofiarowania Pańskiego. Wspominał Matkę Bożą, której „oczy serca skupiły się na Chrystusie już w chwili zwiastowania”, jak pisał bł. Jan Paweł II. Mówił, że „Jej spojrzenie już nigdy się od Niego nie oderwie”. W nawiązaniu do tego, że Jezus został wniesiony do świątyni jerozolimskiej, że stał się światłością świata i zarazem znakiem sprzeciwu; wskazał na to, co ma cechować każdego chrześcijanina. Pierwsza cecha to „niepokój pytań”. Każdy ma być człowiekiem zdumienia. Otwarcia ku Bogu i drugiemu człowiekowi. Także biskup musi być człowiekiem czujnego serca, który umie odróżnić to, co pozorne od tego, co prawdziwe - mówił w nawiązaniu do słów Benedykta XVI. Druga zaś cecha to dar modlitwy. Bóg w Synu ukazał nam samego siebie. Naszym wspólnym zadaniem jest pozwolić się zaskoczyć łasce Chrystusa. Wszelka antropologia nie odnosząca się do Chrystusa jest kłamstwem. Tak abp Wacław Depo wzywał do odważnej wiary w Boga.
Ksiądz Arcybiskup, w nawiązaniu do słów bł. Jana Pawła II, mówił, że „Boża miłość nie nakłada ciężarów, których nie moglibyśmy unieść” i że raduje się z tego faktu, że „ten Kościół Częstochowski jest”, że „Częstochowa to dobre miasto”.
Przywołując swoich poprzedników - biskupów częstochowskich, powiedział o „poczuciu świętej posługi apostolskiej”. Wspominając diecezję sandomierską, radomską i zamojsko-lubaczowską, powierzył swoje posługiwanie w archidiecezji częstochowskiej Sercu Jezusowemu przez pośrednictwo Matki Bożej Jasnogórskiej. Prosił też o modlitwę w swojej intencji. „Ad Christum Redemptorem hominis” - „Ku Chrystusowi Odkupicielowi człowieka”.

Słowa podziękowań i życzeń

Na zakończenie Mszy św. przyszedł czas na słowa życzeń i gratulacji. Pierwszy przemówił abp Józef Kowalczyk. Podziękował on abp. Stanisławowi Nowakowi za posługę pasterską w archidiecezji częstochowskiej. Serdecznie też powitał abp. Wacława Depo, powierzając go Matce Bożej. Potem głos zabrał abp Józef Michalik, wskazując m.in. na Częstochowę jako miasto posługujące pielgrzymom zdążającym na Jasną Górę. Wskazał na wyzwania współczesności negującej Boga, którym musi sprostać nowy Arcybiskup Częstochowski. Wspomniał też o „Niedzieli” jako tej, która kształtuje właściwe postawy. Potem zabrał głos abp Zygmunt Zimowski. Podziękował Arcybiskupowi Seniorowi i życzył nowemu Księdzu Arcybiskupowi owocnej posługi u tronu Jasnogórskiej Pani, przywołując również jego biskupie zawołanie, zapewniając o modlitwie. Przemawiał też bp Antoni Długosz, częstochowski biskup pomocniczy. Serdecznie podziękował abp. Nowakowi za jego „heroiczną troskę” o archidiecezję. Przypomniał jego dokonania, m.in. organizację pielgrzymek papieskich, a przede wszystkim erygowanie 132 parafii. Powitał też nowego Arcybiskupa, życząc mu, by był jak najlepszym pasterzem duchowej stolicy Polski. Odczytano też list gratulacyjny prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Przemawiali również m.in.: prezydent Częstochowy, przedstawiciele różnych środowisk lokalnej społeczności oraz delegacja z Radomia.
Przed uroczystym pontyfikalnym błogosławieństwem Metropolita Częstochowski podziękował wszystkim za przybycie na jego ingres, prosząc jeszcze raz o modlitwę w swojej intencji. Podziękował Ojcu Świętemu za zaufanie. „Kocham Ojczyznę bardziej niż swoje serce. Kocham Kościół, który jest w was, bardziej niż moje serce” - abp Wacław przywołał też słowa sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Dziękował też prof. Czesławowi Bartnikowi z KUL-u. Na koniec odwołał się znów do Benedykta XVI, zapewniając, o swojej trosce o to, by „Kościół był światłością i domem dla narodów”.
Abp Wacław Depo jest piątym biskupem diecezjalnym Kościoła Częstochowskiego. Jest też drugim arcybiskupem metropolitą częstochowskiej prowincji kościelnej. Przed nim posługę te pełnili: bp Teodor Kubina, bp Zdzisław Goliński (1951-1963), bp Stefan Bareła (1964-1984), bp Stanisław Nowak (1984-1992), od 25 marca 1992 r. do 29 grudnia 2011 r. arcybiskup metropolita częstochowski.
Animację muzyczną uroczystości ingresowej zapewniły zjednoczone chóry częstochowskie. Oprawę zaś liturgiczną przygotowali alumni Wyższego Seminarium Archidiecezji Częstochowskiej. Ingres transmitowało Radio „Fiat”, Radio Jasna Góra oraz Radio Maryja i Telewizja Trwam.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież w Wenecji: Młody człowieku - wstań i idź!

2024-04-28 10:52

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

"Młody człowieku, który chcesz wziąć w ręce swe życie, wstań! Otwórz swoje serce przed Bogiem, podziękuj Mu, przyjmij piękno, którym jesteś; zakochaj się w swoim życiu. A potem idź! Wyjdź, idź z innymi, szukaj samotnych, nadaj barwy światu swoją kreatywnością, pomaluj drogi życia Ewangelią. Wstań i idź" - wezwał Franciszek podczas spotkania z młodzieżą na placu przed bazyliką Santa Maria della Salute w Wenecji. Papież zachęcił: "Weź życie w swoje ręce, zaangażuj się; wyłącz telewizor i otwórz Ewangelię; zostaw telefon komórkowy i spotkaj się z osobami!

Franciszek zachęcił młodych do dzielenia się doświadczeniami, które są tak piękne, że nie można ich zatrzymać dla siebie. "Jesteśmy tu dzisiaj właśnie po to: aby na nowo odkryć w Panu piękno, którym jesteśmy i by radować się w imię Jezusa, Boga młodego, który miłuje młodych i który zawsze zaskakuje" - powiedział papież.

CZYTAJ DALEJ

Święta Mama

Niedziela Ogólnopolska 17/2019, str. 12-13

[ TEMATY ]

św. Joanna Beretta Molla

Ewa Mika, Św. Joanna Beretta Molla /Archiwum parafii św. Antoniego w Toruniu

Jest przykładem dla matek, że życie dziecka jest darem. Niezależnie od wszystkiego.

Było to 25 lat temu, 24 kwietnia 1994 r., w piękny niedzielny poranek Plac św. Piotra od wczesnych godzin wypełniał się pielgrzymami, którzy pragnęli uczestniczyć w wyjątkowej uroczystości – ogłoszeniu matki rodziny błogosławioną. Wielu nie wiedziało, że wśród nich znajdował się 82-letni wówczas mąż Joanny Beretty Molli. Był skupiony, rozmodlony, wzruszony. Jego serce biło wdzięcznością wobec Boga, a także wobec Ojca Świętego Jana Pawła II. Zresztą często to podkreślał w prywatnej rozmowie. Twierdził, że wieczności mu nie starczy, by dziękować Panu Bogu za tak wspaniałą żonę. To pierwszy mąż w historii Kościoła, który doczekał wyniesienia do chwały ołtarzy swojej ukochanej małżonki. Dołączył do niej 3 kwietnia 2010 r., po 48 latach życia w samotności. Ten czas bez wspaniałej żony, matki ich dzieci, był dla niego okresem bardzo trudnym. Pozostawiona czwórka pociech wymagała od ojca wielkiej mobilizacji. Nauczony przez małżonkę, że w chwilach trudnych trzeba zwracać się do Bożej Opatrzności, czynił to każdego dnia. Wierząc w świętych obcowanie, prosił Joannę, by przychodziła mu z pomocą. Jak twierdził, wszystkie trudne sprawy zawsze się rozwiązywały.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Węgrzyniak: trwać w Chrystusie - to nasze zadanie

2024-04-28 15:22

[ TEMATY ]

ks. Wojciech Węgrzyniak

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Ks. Wojciech Węgrzyniak

My jesteśmy jak latorośle. Jezus jest winnym krzewem. I to tak naprawdę On dzięki swojemu słowu nas oczyszcza. Jego Ojciec robi wszystko, żeby ta winorośl funkcjonowała jak najlepiej, a naszym zadaniem, jedynym zadaniem w tej Ewangelii, to jest po prostu trwać w Chrystusie - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Piątej Niedzieli Wielkanocnej 28 kwietnia.

Ks. Wojciech Węgrzyniak zaznacza, że „od czasu do czasu zastanawiamy się, co jest najważniejsze, cośmy powinni przede wszystkim w życiu robić”. Biblista wskazuje, że odpowiedź znajduje się w dzisiejszej Ewangelii. „Przede wszystkim powinniśmy trwać w Chrystusie” - mówi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję