Nowy rocznik statystyczny centralnego biura statystyk Kościoła publikuje stan na 2018 rok i pozwala na dokładną analizę dotyczącą księży, zarówno gdy chodzi o podział terytorialny, czy przynależność do zakonów i diecezji, poinformował 23 listopada portal Vatican News.
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że w 2018 było mniej księży niż w 2013 roku. Jednak przy bardziej dokładnej analizie okazuje się, że jest ich tylko o 0,3 proc. mniej. Patrząc na poszczególne kontynenty widać, że wzrost liczby księży w Afryce i Azji nie rekompensuje spadku liczby duchownych w Europie i Oceanii. W samej Europie liczba księży spadła o siedem procent.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Inną różnicę można zaobserwować między kapłanami diecezjalnymi i zakonnymi. Na przykład, liczba księży diecezjalnych generalnie wzrasta, podczas gdy liczba księży zakonnych maleje. W Europie w ciągu pięciu lat liczba księży zakonnych zmniejszyła się o ponad osiem procent, podczas gdy w Azji i Afryce liczba ta wzrosła o ponad dziesięć procent.
Podział procentowy księży na poszczególnych kontynentach wykazuje znaczące zmiany w ciągu pięciu rozpatrywanych lat. Chociaż Europa ma największy ich procent, to z biegiem czasu odsetek europejskich kapłanów w ogólnej liczbie znacznie się zmniejszył: w 2013 r. ponad 184 000 duchownych stanowiło około 44,3 proc. ogólnej liczby księży na świecie, to pięć lat później ich udział spadł do 41,3 proc. Wynika to głównie z gwałtownego spadku liczby zakonników, który był bardziej wyraźny niż w przypadku księży diecezjalnych. Afryka i Azja natomiast zyskały na znaczeniu, osiągając 25,7 proc. ogólnej liczby duchowieństwa na świecie. Ameryka zachowuje nadal ok. 30 proc. ogółu księży, stabilna pozostaje także Oceania wykazująca nieco ponad 1,1 procent.
Jednym z czynników, które mogłyby tłumaczyć spadek liczby kapłanów jest fakt, że w latach 2013-2018 liczba zgonów wśród księży była mniejsza o ok. 4 000 niż liczba święceń kapłańskich. W Europie, gdzie średni wiek księży jest znacznie wyższy, liczba zgonów jest wyższa od liczby święceń o prawie 15 000. Równoważy to dodatnie saldo odnotowywane ogólnie w Azji, a zwłaszcza w Afryce, gdzie średnia wieku księży jest też niższa.
Można ponadto zauważyć, że z biegiem czasu zwiększył się procent umieralności księży na całym świecie. Jednak wiek, w którym umierają księża, jest bardzo zróżnicowany w zależności od obszaru geograficznego. W omawianym okresie można również zaobserwować, że na niektórych obszarach, a mianowicie w Afryce, Ameryce Środkowej i Azji Południowo-Wschodniej, liczba zmarłych księży wzrosła.