Gdy 10 stycznia 1962 r. w kościele św. Marcina odbyło się pierwsze nabożeństwo ekumeniczne w Warszawie, emocje sięgały zenitu. Ks. Aleksander Fedorowicz tak się wzruszył, że nie mógł wydusić z siebie słowa. Łzy w oczach mieli również inni modlący się wspólnie chrześcijanie. Tak wielkie było posoborowe pragnienie jedności. Po 50 latach niewiele zostało z tamtych emocji i entuzjazmu. Nie oznacza to jednak, że przestaliśmy się modlić z braćmi z innych Kościołów. Wspólne świadectwo jest szczególnie ważne w czasach, gdy niemal wszystkie wartości i symbole chrześcijańskie są bezpardonowo atakowane.
W 50. rocznicę pierwszego nabożeństwa ekumenicznego w Warszawie wnosimy swój polski akcent. - Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan będzie wyjątkowy, ponieważ po raz pierwszy w historii materiały dla całego świata przygotowuje Kościół w Polsce - mówi ks. Sławomir Pawłowski, sekretarz Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski. Teraz z tego będą korzystać chrześcijanie na całym świecie. W specjalnej broszurze znalazły się także informacje o wyznaniach chrześcijańskich w Polsce oraz o stosunkach ekumenicznych między Kościołami.
Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan obchodzony jest w dniach 18-25 stycznia. Tegoroczne hasło zaczerpnięte zostało z Pierwszego Listu św. Pawła do Koryntian: „Przemienieni przez zwycięstwo Jezusa Chrystusa”. Polscy teolodzy zwracają uwagę, że pragnienie wolności i dążenie do pokonania wszelkiego rodzaju zniewolenia stały się jednym z najbardziej rozpoznawalnych rysów polskiej historii i doprowadziły do istotnych przemian w życiu narodu. - Będziemy medytowali Chrystusa, Zwycięzcę cierpliwego, cierpiącego, jednoczącego i usługującego, a także Zwycięzcę, który innych wywyższa - mówi ks. Pawłowski. - Kwestie przemiany i zwycięstwa to sprawy, które w Polsce niedawno przeżywaliśmy, i tym doświadczeniem, na poziomie duchowym i w relacji do innych chrześcijan, chcemy się dzielić.
Pomóż w rozwoju naszego portalu