Kapłan podziękował, że sympozjum odbywa się w istotnym momencie dziejów, w którym zostały wyartykułowane pod adresem św. Jana Pawła II bezpodstawne zarzuty. - Myślę, że to sympozjum wpisuje się jako wyraźny ślad obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II i historycznej prawdy o nim. Dziękuję, że w sytuacji laicyzacji w jakiej jesteśmy w Europie, to sympozjum stawia ważne pytania o duchowość - stwierdził.
Przypomniał, że organizatorzy postawili sobie za cel przypomnienie duchowych źródeł Europy, na które wskazał Jan Paweł II, ale także twórcze pogłębienie istotnych kwestii dla religijnego i kulturalnego dziedzictwa europejskiego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Ważne jest to, że stawiacie pytanie o oddziaływanie nauczania Jana Pawła II oraz chcecie wyznaczyć perspektywy dalszego rozwoju refleksji na temat duchowych źródeł Europy w kontekście obecnej sytuacji religijno-kulturalnej, jak również społeczno-politycznej w Europie - wskazał ks. dr hab. Tyrała, dziękując jednocześnie wszystkim prelegentom i gościom.
Zacytował przy tym słowa papieża Polaka, który 11 października 1988 r. w Parlamencie Europejskim, zaznaczył, że „inspirowana wiarą chrześcijańską kultura tak głęboko naznaczyła dzieje wszystkich ludów naszej Europy, ludów greckich i łacińskich, germańskich i słowiańskich, mimo wszelkich dziejowych tragedii, ponad systemami społecznymi i ideologiami”.
Reklama
- Może właśnie jeszcze bardziej aktualne są te słowa właśnie teraz, gdy trzeba przypominać o chrześcijańskich korzeniach Europy, o fundamentach wiary i wielkiej nadziei i to właśnie ponad wszelkimi podziałami - ocenił duchowny, dodając, że św. Jan Paweł II powiedział kiedyś również, że „nie będzie jedności Europy, dopóki nie będzie ona wspólnotą ducha”.
- Wszystkich życzę pięknych przemyśleń podczas tego sympozjum i dziękuję, że Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie jest obecny w tym bardzo ważnym naukowym i duchowym wydarzeniu. Niech św. Jan Paweł towarzyszy nam wszystkim - podsumował rektor UPJPII.
Celem sympozjum „Construir Europa desde un humanismo integral” w Avila jest nie tylko przypomnienie duchowych źródeł Europy, na które wskazał Jan Paweł II, ale twórcze pogłębienie istotnych kwestii dla religijnego i kulturalnego dziedzictwa europejskiego.
W ramach prelekcji organizatorzy chcą również przemyśleć papieskie nauczanie w świetle dokonujących się przemian na Starym Kontynencie oraz oszacować jego oddziaływania i wskazać, na czym polega jego aktualność oraz wyznaczyć perspektywy dalszego rozwoju refleksji na temat duchowych źródeł Europy w kontekście obecnej sytuacji religijno-kulturalnej, jak również społeczno-politycznej Starego Kontynentu. Wydarzenie zakończy się w niedzielę.