Na stronie internetowej www.wirtualnachoinka.pl można znaleźć informacje o konkretnych potrzebach poszczególnych rodzin, dzieci i osób starszych. Każdy może przygotować wybrany prezent i dostarczyć go do 18 grudnia do wskazanych punktów lub wysłać do magazynu lub paczkomatu ( do 10 grudnia).
Podopiecznymi Wirtualnej Choinki są seniorzy, rodziny wielodzietne, dzieci, osoby samotne. Listę osób, do których kierowana jest pomoc, przekazują wolontariusze. Znają oni rodziny i ich sytuację materialną. -
Pomóż w rozwoju naszego portalu
"Dzieci z biednych rodzin nie mają innych marzeń niż te z bogatych. Różni je tylko to, że marzenia biedniejszych bez naszej pomocy nie będą miały szans na realizację. Wybierając przycisk PREZENT dowiedzą się Państwo o pragnieniach dzieci, a są one różnorakie. Jedni marzą o piżamce z ulubionym bohaterem bajki, inni o grach, klockach lego, samochodach czy interaktywnych pomocach naukowych” - piszą organizatorzy akcji.
Oprócz prezentów można także sfinansować zakup węgla dla rodzin. - W tej akcji nie chodzi tylko o prezent, ale o poczucie godności. Nie możemy i nie chcemy być obojętni na to, w jakich warunkach żyją rodziny blisko nas. Jeden nasz wolontariusz zobaczył tragiczne warunki mieszkaniowe i brak środków na utrzymanie potrzebującej rodziny, którą odwiedził. Po rozmowie podjął decyzję, że musi coś natychmiast zrobić samemu. Znalazł szkolenie, które podniosło kwalifikacje ojca rodziny, a później załatwił mu pracę. Inny wolontariusz razem ze swoimi synami rozwoził węgiel do rodzin i wtedy zobaczył, że w jednej z nich brakowało butów. Po rozładowaniu węgla pojechali do sklepu i kupili potrzebne buty. Pomagając, równocześnie chcemy tym rodzinom przywrócić godność, taka jest nasza misja. mówi Artur Kołaczek, pomysłodawca akcji.
Organizatorami Wirtualnej Choinki są wolontariusze szkolnych kół Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej, Ruch Światło Życie i Fundacja Kibicuj Rodzinie.
Przez 10 lat prezenty otrzymało 7000 dzieci, darczyńcy wsparli 1700 rodzin, i przekazali ponad 500 ton węgla.