Przyjaźń w rodzinie” to temat III Tygodnia Społecznego organizowanego w dniach 9-11 grudnia 2011 r. na terenie parafii pw. św. Mikołaja na Czwartku. Współtworzyli je komitet parafialny pod przewodnictwem proboszcza ks. kan. Bogdana Zagórskiego, Rada Parafialna i Akademia Młodzieżowa przy Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo.
Parafialny Tydzień Społeczny to propozycja przede wszystkim dla osób zamieszkałych na terenie parafii, choć jest jednocześnie otwartym zaproszeniem dla zainteresowanych. Trzeci raz jednoczy przy wspólnie podejmowanych zadaniach i ma zachęcić do wzajemnego wzmacniania się w wierze. Tydzień jest spotkaniem inicjatyw, pomysłów, a przede wszystkim ludzi, którzy czerpią inspirację dla swoich działań z chrześcijańskiej nauki społecznej. Edukacja o misji, celach i zadaniach parafii, działanie na rzecz wspólnoty, czas zabawy i integracji, mają w nim swoje stałe miejsce. Tydzień Społeczny ma przypominać cel, dla którego wspólnota jest wspólnotą, to, że jednoczy ją Kościół, a poprzez wyznaczanie zadania dla każdego ma nauczać, jak działać we wspólnocie. Tydzień integruje i formuje - w tym roku przez warsztaty kulinarne, konkursy (szopek i plastyczny dla dzieci), koncert muzykującej rodziny zespołu „Siostry Jeremiasza”, teatr młodzieżowy wystawiający oratorium „Sąd Ostateczny” oraz spotkania dla dzieci i rodziców.
Rodzina, wspólnota, parafia
III Tydzień Społeczny miał nie tylko stworzyć płaszczyznę spotkania i dialogu, ale pokazać drogi tworzenia jej w Kościele domowym - rodzinie. Bo, jak mówi ks. kan. Bogdan Zagórski, „rodzina, współtworząc wspólnotę relacji wzajemnej miłości i przyjaźni, uczy, szczególnie dzieci, odpowiedzialności, podejmowania obowiązków dla Kościoła, narodu, państwa”. Zwaracając uwagę na ideę podjętej inicjatywy, podkreśla, że „Tydzień Społeczny jako jedno z podstawowych zadań widzi zintegrowanie wokół wspólnego celu, jakim jest dobro parafii, czyli nas wszystkich. To najbardziej istotne. W bliższym wymiarze to także przygotowanie do jubileuszu 350-lecia parafii. Co roku podejmujemy inny temat przewodni, ale wszystko obraca się wokół idei wspólnoty. Oczywiście ważne jest, gdy wspólnota parafialna się gromadzi, kiedy osób jest jak najwięcej, bo to znak współodpowiedzialności za dobro, jakim jest parafia i wspólnota. Jestem zwolennikiem systematycznej pracy z tymi, którzy tego chcą. Każdy jest wartością i może wnieść coś ze swojej osobowości, może także coś wynieść, np. dobrą radę czy odpowiedź na pytanie, z którym nie może sobie poradzić”. Dlatego - podkreśla ks. Proboszcz, „chcemy, aby każdy czuł się odpowiedzialny za Tydzień Społeczny. To propozycja, z którą zwracamy się do parafian. Jest on formą aktywizacji wiernych. Najbardziej cieszy to, że co roku pojawia się ktoś, kogo wcześniej nie było. To motywuje do pracy”.
Wacław Czakon, prezes zarządu Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo, podkreślał natomiast, że „realizując program edukacyjno-wychowawczy dla młodzieży, widzimy, że potrzebne jest doświadczenie budowania wspólnoty, szczególnie wspólnoty Kościoła. Tydzień nazywa się społeczny, bo społeczność parafii jest tu przedmiotem troski. Ludzie pytają się i czekają na Tydzień. Jest duża grupa ludzi, którzy są ciekawi tego, że coś się dzieje i są zainteresowani. Zawsze dochodzi ktoś nowy”.
Modlitwa i praktyczne działanie
Poprzez organizację spotkań, konkursów i dyskusji w scenerii podobnej do studia telewizyjnego, z możliwością zabierania głosu i aktywnego udziału młodych, organizatorzy zaproponowali interesującą formułę przedstawienia tematyki. Starszych integrowały wspólne porządki na terenie kościoła po remoncie, warsztaty kulinarne, a dzieci uczyły się wrażliwości i odpowiedzialności przez odwiedzanie samotnych i potrzebujących - w tym roku dar serca złożyli chłopcy obdarowując chorych samodzielnie wykonanymi aniołkami.
Uczestnicy Tygodnia zostali więc zaproszeni do modlitwy i praktycznego działania, współpracy na wielu polach, a tym samym do refleksji nad przyjaźnią i komunikacją w swoich rodzinach. Młodzież gimnazjalna, organizując warsztaty o dawnych zwyczajach i sposobach spędzania wolnego czasu, pokazała, jak wspólna praca jednoczyła młodych i starszych. Organizatorzy zaprosili także na sympozjum z ks. dr. Antonim Tomkiewiczem z KUL i przedstawicielami Kościoła Domowego, które poszerzyło wiedzę na temat rodziny. Z zajęć o bajkoterapii rodzice i nauczyciele dowiedzieli się, jak układać i opowiadać bajki, żeby wspomagały wychowanie i wzbogacały komunikację z najmłodszymi.
Dzieci chętnie wzięły udział w zabawach proponowanych przez nauczycielkę związaną ze Stowarzyszeniem „Klanza”. Pod kierunkiem starszych dziewcząt dzieci samodzielnie czytały bajki i wiersze z podziałem na role, ucząc się pięknej wymowy, wyrażania głosem emocji i sugestywnego wcielania w prezentowane postacie. Dzieci przedszkolne i szkolne zaprezentowały swoje talenty plastyczne w pracach nt. „Przyjaźń w rodzinie”. Wcześniej najmłodsi z entuzjazmem przyjęli możliwość sprawdzenia się i dokształcenia w dziedzinie kulinarnej. Naśladując kucharza z kilkuletnim stażem robiły dekoracje z warzyw i owoców, uczyły się używać odpowiednich narzędzi kuchennych. Z kolei najpopularniejsza potrawa wśród uczestników drugich z proponowanych warsztatów kulinarnych to placki ziemniaczane wg przepisu bp. Ryszarda Karpińskiego. Biskup smażył je specjalnie dla uczestników warsztatów, podobnie jak przed laty czynił to dla Jana Pawła II. Każdy chciał posłuchać opowiadań ks. Biskupa o podróżach, potrawach, które spotkał w innych krajach i o jego własnych doświadczeniach jako osoby chętnie gotującej dla innych.
Pomimo wielu atrakcji, najważniejszym punktem każdego spędzonego razem dnia była modlitwa, Różaniec fatimski i Msza św. w kościele parafialnym, która połączyła wiernych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu