Trwająca pandemia koronawirusa zmusza do tego, aby w okresie zbliżających się świąt Bożego Narodzenia „zapewnić najwyższy stopień bezpieczeństwa i prewencji”, stwierdził Salman. Tak więc, zamiast różnorodnych wydarzeń na przestrzeni 60 dni poprzedzających Boże Narodzenie, uroczystości w tym roku zostaną zredukowane do „najważniejszych”, jak zapalenie świateł na choince, kiermasz świąteczny, czy procesyjne przejście patriarchów na Plac Żłóbka przed bazyliką Narodzenia Pańskiego. Ponieważ tym razem będzie mogło uczestniczyć tylko niewiele osób, centralne uroczystości będą transmitowane przez telewizję oraz media społecznościowe.
Burmistrz zapowiedział jednocześnie, że we wspólnej kampanii z ministerstwem zdrowia informują mieszkańców miasta o środkach ochronnych przeciwko koronawirusowi, z których jednym jest unikanie zgromadzeń. W ten sposób władze starają się uniknąć np. konieczności ograniczeń w ruchu ludności w okresie świątecznym. Choć nie będzie całkowitego zakazu przyjazdu dla gości z zagranicy w czasie świątecznym, to jednak ich liczba będzie ograniczona.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
"Okres Bożego Narodzenia, to czas światła i nadziei, że ludzkości uda się pokonać pandemię koronawirusa i powrócić do normalnego życia", oświadczył burmistrz Betlejem.
Reklama
O przestrzeganie w okresie świątecznym środków ochronnych przeciwko COVID-19 zaapelował do chrześcijan w Ziemi Świętej także prezydent Izraela Reuven Rivlin. "Bezpieczeństwo wspólnoty chrześcijańskiej i miejsc świętych w Izraelu i na terenach palestyńskich, zwłaszcza w Betlejem, jest dla nas bardzo ważne”, powiedział prezydent Rivlin podczas spotkania ze zwierzchnikami Kościołów w Ziemi Świętej. Wolność religijną i jej wyznawanie określił jako „kluczowe wartości Państwa Izrael”, które zawsze należy chronić i ich bronić.
Nawiązując do projektu “Kraj klasztorów” w Dolinie Jordanu Rivlin zaapelował do Kościołów o dalszą współpracę. Podkreślił, że projekt jest dobra okazją do rozwijania dialogu między Izraelczykami i Palestyńczykami. “Byłbym wdzięczny, gdybyście pomogli nam w realizowaniu tej ważnej inicjatywy ze światem chrześcijańskim i krajami regionu”, powiedział prezydent Izraela.
Ideą Rivlina jest współpraca izraelsko-palestyńsko-jordańska w tradycyjnym miejscu chrztu Jezusa nad Jordanem. Niezamieszkane od dziesiątków lat klasztory i kościoły na izraelskim brzegu Jordanu mają stać się miejscem spotkania i dialogu. Rivlin wyraził nadzieję, że teren po obu stronach Jordanu może się stać w przyszłości ekumeniczną, jordańsko-izraelsko-palestyńską wyspą pokoju i współpracy, ma nadzieję.
W spotkaniu uczestniczył m.in. nowy Łaciński Patriarcha Jerozolimy, abp Pierbattista Pizzaballa. Rivlin podziękował mu za wieloletni wkład na rzecz budowania mostów pomiędzy wyznaniami chrześcijańskimi w Izraelu. Wśród innych uczestników spotkania byli m.in. grecko-prawosławny patriarcha Teofil III i kustosz franciszkanów w Ziemi Świętej o. Francesco Patton.