Podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą Nauseda wyraził satysfakcję z realizowanych wspólnie projektów, które "bardzo pomyślnie prą do przodu". "Są to projekty niezwykle ważne dla bezpieczeństwa energetycznego Litwy i Polski. To jest kwestia projektu GIPL, czyli połączenie gazowe, które chyba już pod koniec przyszłego roku zrealizujemy. To jest Rail Baltica i wszystkie inne projekty, które nas zbliżają. Jesteśmy sąsiadami, a projekty infrastrukturalne jeszcze bardziej nas zbliżają" - zwrócił uwagę.
Reklama
Dodał, że stosunki litewsko-polskie były, są i nie wątpi, że "nadal będą dobre". "Już konsultowałem się z liderami naszych partii politycznych w tej kwestii i mogę zapewnić, że wszyscy wyrazili chęć i życzenie dalszego rozwijania stosunków współpracy korzystnych dla obu krajów, by dążyć do jeszcze lepszych rezultatów" - powiedział Nauseda.
Prezydent Litwy przypomniał, że we wtorek razem z Andrzejem Dudą podpisali deklarację o ustanowieniu polsko-litewskiej Rady Prezydenckiej, która będzie odbywała się na zmianę w Polsce i na Litwie". "Będziemy omawiali aktualne dla nas kwestie razem z członkami rządu. Myślę, że to oznacza nowy jakościowo etap w naszej współpracy" - stwierdził.
Nauseda poinformował także, że prezydent Duda zaprosił go do złożenia wizyty w Polsce podczas przyszłorocznych obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja 1791 r. "Z przyjemnością to zaproszenie przyjmuję. Dziękuję panu prezydentowi za to, że jest tutaj dzisiaj z nami" - podsumował.
Reklama
Andrzej Duda ocenił na wspólnej konferencji prasowej z Gitanasem Nausedą, że jego wizyta na Litwie ma wymiar symboliczny m.in. z tego powodu, że przypada na okres powyborczy na Litwie, kiedy dochodzi do zmiany władzy i formowania nowego rządu. "Myślę, że należy to odczytywać w ten sposób, że ta wizyta się odbywa, ponieważ relacje polsko-litewskie są niezależne od zmian na litewskiej scenie politycznej. Podobnie, jestem przekonany, są niezależne od zmian na polskiej scenie politycznej" - podkreślił prezydent Duda.
Jak mówił, są to relacje "dobrosąsiedzkie i przyjazne, to relacje dwóch narodów związanych wielką wspólną historią".
Andrzej Duda dziękował także ustępującemu premierowi Litwy Sauliusowi Skvernelisowi, poinformował też, że zamierza spotkać się z kandydatką na nową szefową rządu, Ingridą Szimonyte.
Reklama
"Wierzę, że relacje polsko-litewskie nadal będą budowane w tak dobrym stopniu, jak w czasach, kiedy prezydentami byli pan Valdas Adamkus i pan prof. Lech Kaczyński. To były bardzo dobre lata współpracy polsko-litewskiej, to były lata przyjaźni naszych prezydentów. Ja nie mam żadnych wątpliwości, że my tę bardzo dobrą tradycję kontynuujemy" - dodał.
Prezydent wyraził nadzieję, że te dobrosąsiedzkie relacje Polski i Litwy uda się podnieść na jeszcze wyższy poziom. "Stąd ta Rada Prezydencka, którą razem powołaliśmy, która ma być takim forum spotkań i rozmowy także na trudne tematy, dotyczące nie tyle relacji polsko-litewskich, choć oczywiście też, ale także wszystkich relacji w naszym regionie i tego, w jaki sposób powinniśmy działać, aby tę politykę regionalną i europejską jak najlepiej realizować" - mówił.
W tym kontekście prezydent Duda wskazywał, że Polska i Litwa są zaangażowane w sytuację na Białorusi. "Życzymy dobrze narodowi białoruskiemu, życzymy dobrze całemu temu społeczeństwu, chcemy, żeby mieli poczucie życia w wolnym, demokratycznym kraju, bycia ludźmi wolnymi, częścią wielkiej wspólnoty zachodu. Tego im życzymy i staramy się wspierać, jeżeli o to wsparcie się do nas zwracają" - mówił.
"Chcielibyśmy z panem prezydentem, żeby między innymi o takich kwestiach dyskutowała Rada Prezydencka" - dodał prezydent Duda.