Reklama

Wiadomości

Prezydent: pandemia zmieniła wiele, ale nie rozumienie polskiej polityki zagranicznej

Pandemia zmieniła wiele aspektów naszego działania, ale nie zmieniło się najważniejsze: rozumienie polskiej polityki zagranicznej jako obowiązku urzeczywistniania polskich interesów narodowych przy poszanowaniu międzynarodowych pryncypiów i norm - oświadczył w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

[ TEMATY ]

pandemia

duda

Krysztof Sitkowski/KPRP

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prezydent w liście przekazanym korpusowi dyplomatycznemu z okazji Dnia Służby Zagranicznej podziękował służbie zagranicznej – MSZ, placówkom, wszystkim dyplomatom i urzędnikom – za zaangażowanie w minionym roku. "Praca w dyplomacji to służba dla kraju, która może dawać i mam nadzieję daje dużo satysfakcji. I tego właśnie Państwu z okazji Dnia Służby Zagranicznej życzę: abyśmy byli dumni z naszych wysiłków i głęboko przekonani, że wiernie i dobrze wykonujemy tę wspólną służbę dla Polski" - napisał Andrzej Duda.

Prezydent wskazał, że polskiej dyplomacji – tak jak całemu państwu polskiemu – przychodzi obecnie funkcjonować w czasie szczególnie trudnym, w okresie globalnej pandemii, która "stanowi test na skuteczność i wydolność instytucji publicznych oraz na naszą odporność na szoki zewnętrzne".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Jak wszyscy Polacy, także my, którzy działamy w ramach służby państwowej, staramy się sprostać wyzwaniom, jakie niesie czas pandemii, zarówno w polityce wewnętrznej, jak i zagranicznej" - podkreślił Duda. "Zakres i tempo zmian politycznych, społecznych i ekonomicznych, które były gwałtowne także i wcześniej, teraz przekraczają nawet najśmielsze prognozy sprzed kilku lat. Musimy być zatem gotowi na rozmaite scenariusze przyszłości, bo nikt dzisiaj nie jest w stanie odpowiedzialnie przewidzieć, który z nich będzie realizowany" - uważa prezydent.

Reklama

Według niego, mimo iż "pandemia zmieniła wiele aspektów i uwarunkowań naszego działania to nie zmieniło się to, co dla nas najważniejsze: rozumienie polskiej polityki zagranicznej jako obowiązku urzeczywistniania polskich interesów narodowych przy poszanowaniu międzynarodowych pryncypiów i norm, stanowiących podstawę pokojowych relacji między państwami". "W tych ramach dążymy do zapewnienia Polsce należnego jej i bezpiecznego miejsca w Europie i świecie" - podkreślił prezydent.

Wskazał, że nasze bezpieczeństwo budujemy poprzez rozwój własnych sił zbrojnych oraz sojusze międzynarodowe: obecność w NATO, a w jego ramach poprzez specjalne relacje ze Stanami Zjednoczonymi i krajami tzw. wschodniej flanki. "Relacje transatlantyckie oceniamy jako kluczowe dla architektury bezpieczeństwa europejskiego" - dodał.

"Stosunki polsko-amerykańskie rozwijamy z sukcesem przez ostatnie 30 lat – bez względu na orientacje ideowo-polityczne kolejnych polskich rządów oraz barwy partyjne kolejnych prezydentów USA. Dziś są one tak trwałe i silne jak jeszcze nigdy w historii" - oświadczył Andrzej Duda.

Podkreślił, że Polska z radością wita wzmocnienie amerykańskiej obecności wojskowej na naszym terytorium. "Przed nami implementacja naszej dwustronnej umowy o wzmocnionej współpracy obronnej. Dzięki temu porozumieniu zwiększy się liczba amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Polsce. Stworzone zostanie również wysunięte Dowództwo V Korpusu Sił Lądowych USA" - napisał prezydent. W ubiegły poniedziałek prezydent ratyfikował polsko-amerykańską umowę o wzmocnionej współpracy obronnej (Enhanced Defence Cooperation Agreement, EDCA).

Reklama

Andrzej Duda w liście zwrócił również uwagę, że "w ostatnich latach relacje euroatlantyckie z naszym decydującym udziałem zostały wzbogacone o silny komponent współpracy energetycznej, w zakresie bezpieczeństwa sieci 5G oraz w ramach Inicjatywy Trójmorza". Wskazał, że Polska wraz z całym regionem Europy Środkowej tworzy ważny europejski filar Zachodu, rozwija także i pielęgnuje format Trójmorza. "Co ważne, dla tejże inicjatywy uzyskaliśmy silne i konkretne poparcie Stanów Zjednoczonych, Niemiec oraz instytucji Unii Europejskiej" - dodał.

Podkreślił, że Polska dużą wagę przywiązuje do współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej, w której do połowy przyszłego roku sprawujemy przewodnictwo. "Chcemy skupiać wokół Polski państwa podobnie myślące, którym bliska jest idea integracji gospodarczej i infrastrukturalnej regionu" - napisał prezydent.

Jak ocenił aktywność i skuteczność polskich dyplomatów na arenie europejskiej jest szczególnie ważna, gdyż dla naszego rozwoju gospodarczego kluczowe pozostaje członkostwo w Unii Europejskiej, rozumianej jako wspólnota równych państw i wolnych narodów.

"Chcemy działać na rzecz realizacji ambitnego budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027 oraz towarzyszącego mu funduszu odbudowy. Pilne jest podjęcie działań na rzecz ochrony naszego kontynentu przed ekonomicznymi skutkami pandemii oraz w kontekście odbudowy europejskiego porządku po jej przezwyciężeniu. Polski głos powinien być również tu wyraźnie słyszalny" - zaznaczył Andrzej Duda.

Według prezydenta, wciąż aktualne są propozycje, które w kwietniu tego roku przedstawił w liście do europejskich przywódców, "zwłaszcza dwie inicjatywy zasługują na ponowną szeroką dyskusję i działanie".

Reklama

"Po pierwsze, w kwestii współpracy służb ochrony zdrowia, chciałbym, aby polska dyplomacja podjęła działania na rzecz europejskiego mechanizmu zabezpieczenia medycznego oraz rozwijania wspólnych badań naukowych z zakresu biotechnologii i nowoczesnych terapii zdrowotnych. Po drugie, w celu przezwyciężenia ekonomicznych skutków pandemii należy podjąć działania mające na celu skrócenie łańcuchów dostaw oraz wzmocnienie europejskiej niezależności technologiczno-przemysłowej" - napisał Duda.

Jak zaznaczył, należy pamiętać, iż - tak jak przy poprzednich ramach finansowych – dążenie do wyrównywania poziomu życia we wszystkich częściach wspólnej Europy pozostaje wciąż aktualnym zadaniem. "Jednocześnie podkreślamy, że w Unii Europejskiej, jak i w każdych innych relacjach, obowiązuje zasada pacta sunt servanda, oznaczająca w tym wypadku, że żadne reformy, zasady działania czy polityki unijne nie mogą wykraczać poza normy traktatowe lub je w bardzo dowolny sposób interpretować. Unia Europejska zawsze definiowana była jako wspólnota prawa i taką musi pozostać" - oświadczył.

Prezydent wskazał również w liście, że Polska nie zapomina i konsekwentnie przypomina innym Europejczykom o naszym wschodnim sąsiedztwie. Podkreślił, że wspieramy słuszne aspiracje narodu białoruskiego do swobodnego wyrażenia swojej woli politycznej, konsekwentnie wspieramy również integralność terytorialną Ukrainy i zachęcamy do rozwijania współpracy gospodarczej z tym krajem. "Jednocześnie stanowczo sprzeciwiamy się prowadzonej na wschód od Polski rosyjskiej polityce imperialnych ingerencji, łamania zasad prawa i nieprzestrzegania praw człowieka" - zaznaczył Duda.

Reklama

Podkreślił, że Polska dostrzega również rosnącą rolę Azji w światowym porządku polityczno-gospodarczym. Zdaniem prezydenta, w dalszym ciągu powinniśmy rozwijać dwustronnie korzystną i zrównoważoną współpracę z naszymi partnerami strategicznymi z tego kontynentu.

Prezydent zaznaczył, że "polska polityka zagraniczna to nie tylko interesy, to także wartości, którymi się kierujemy". Duda wskazał, że "częścią naszego narodowego DNA jest solidarność, tak potrzebna w dzisiejszym dotkniętym pandemią świecie". Podkreślił również, że dziedzictwem naszej myśli politycznej, które chcemy promować i którym chcemy dzielić się z innymi państwami, są także demokracja, wolność i rola prawa międzynarodowego.

"Budujemy silny wizerunek i autorytet państwa polskiego w tym obszarze, bazując na osiągnięciach naszego niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ oraz dotychczasowego zaangażowania w Radzie Praw Człowieka. To także szacunek dla życia ludzkiego. W tym kontekście cieszy mnie także fakt, że Polska poparła niedawno Deklarację ws. Konsensusu Genewskiego – wraz ze Stanami Zjednoczonymi, Węgrami, Brazylią i 30 innymi państwami" - napisał prezydent.

W deklaracji podkreślono m.in., że rodzina jest naturalną i podstawową komórką społeczeństwa i ma prawo do ochrony ze strony społeczeństwa i państwa. Sygnatariusze zgodzili się też, że "w żadnym przypadku nie należy promować aborcji jako metody planowania rodziny" oraz że "wszelkie środki lub zmiany związane z aborcją w systemie opieki zdrowotnej mogą być określone jedynie na szczeblu krajowym lub lokalnym zgodnie z krajowym procesem legislacyjnym".

Reklama

Prezydent w liście podkreślił też, że Polska w przyszłym roku przejmie przewodnictwo w OBWE. "W naszym sąsiedztwie istnieją źródła niestabilności, o czym każdego dnia przypomina wojna na Ukrainie i konflikt azersko-ormiański o Górski Karabach oraz masowe demonstracje na Białorusi. Ponadto zaufanie pomiędzy Rosją, a krajami Zachodu w sprawach bezpieczeństwa od dawna nie było na tak niskim poziomie" - wskazywał Duda.

Wyraził przekonanie, że Polska dzięki sprawności, profesjonalizmowi i oddaniu służby dyplomatycznej sprosta wyzwaniom i wniesie istotny wkład w poprawę bezpieczeństwa w Europie.

W liście przekazanym korpusowi dyplomatycznemu prezydent podziękował służbie dyplomatycznej - MSZ, placówkom, wszystkim dyplomatom i urzędnikom za zaangażowanie w minionym roku. Pogratulował również ponownie szefowi MSZ Zbigniewowi Rauowi niedawnej nominacji na to stanowisko. "Wierzę, że dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu – w instytucjach krajowych i międzynarodowych – będzie pan pewną ręką zarządzał polską polityką zagraniczną" - zaznaczył.

Zwracając się do przedstawicieli służby zagranicznej Duda podkreślił, że wie, z jakim zaangażowaniem, a nieraz poświęceniem, wykonują swe obowiązki. Szczególnie podziękował im za tegoroczną pomoc w transporcie materiałów ochronnych i sprzętu medycznego w ramach polskiej pomocy, m.in. do państw Bałkanów Zachodnich i Kaukazu. Podkreślił również, że pamięta o roli naszych dyplomatów w przeprowadzeniu akcji "Lot do domu", w ramach której tysiące naszych rodaków mogło w marcu i kwietniu wrócić do kraju po zamknięciu granic". Prezydent podziękował również wszystkim, którzy przygotowują prezydenckie wizyty zagraniczne oraz wizyty głów państw w Polsce.(PAP)

Autorki: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Marzena Kozłowska

sdd/ mzk/ par/

2020-11-16 07:25

Ocena: 0 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: ustawa dotycząca powołania komisji weryfikacyjnej została uchwalona za późno

[ TEMATY ]

duda

PAP/Albert Zawada

Uważam, że ustawa dotycząca powołania komisji ds. badania wpływów rosyjskich została uchwalona za późno, ta komisja powinna była powstać znacznie wcześniej - oświadczył w piątek prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podczas piątkowego oświadczenia podkreślał, że ta ustawa dotycząca powołania komisji przewiduje "możliwość odwołania się od werdyktu komisji do sądu". "Przewiduje, ponieważ taką formułę przewiduje ogólnie polski system prawny, w tej postaci, że od każdej decyzji administracyjnej, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego" - mówił.
CZYTAJ DALEJ

Kolejny krok w procesie beatyfikacyjnym "Wujka"

2024-11-12 16:11

Ks. Łukasz Romańczuk

Jadwiga Wartalska oraz Joanna Lubieniecka prezentują Positio

Jadwiga Wartalska oraz Joanna Lubieniecka prezentują Positio

W ostatnim czasie propagowana jest Nowenna o uproszenie łaska za wstawiennictwem sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza, a w połowie października rozpoczął się kolejny etap jego procesu beatyfikacyjnego. To kolejny krok, aby “Wujek” był beatyfikowany. Więcej opowiadają: Joanna Lubieniecka oraz Jadwiga Wartalska.

Obie panie należą do Biura Postulatorskiego Procesu Beatyfikacyjnego Sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza.i o swoich duchowym wychowawcy wiedzą niemalże wszystko.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Schönborn honorowym obywatelem Wiednia

2024-11-12 18:03

[ TEMATY ]

honorowy obywatel

Wiedeń

kard. Schönborn

honorowe obywatelstwo

Joanna Łukaszuk-Ritter

kard. Christoph Schönborn

kard. Christoph Schönborn

Kardynał Christoph Schönborn został honorowym obywatelem Wiednia. 79-letni hierarcha jest od 1995 roku arcybiskupem metropolitą stolicy Austrii.

Dyplom honorowego obywatela miasta odebrał on wczoraj w ratuszu z rąk burmistrza Michaela Ludwiga. Laudację wygłosił były prezydent Austrii Heinz Fischer.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję