W Łódzkiej Archikatedrze obchody rozpoczęła Eucharystia pod przewodnictwem abp Grzegorza Rysia. W Uroczystej Mszy Świętej uczestniczyli przedstawiciele organizacji, które w swojej codzienności pracę kierują na rzecz ubogich - Caritas Archidiecezji Łódzkiej, Centrum Służby Rodzinie, Środowiskowej Stacji Opieki Bonifratrów, Siostrami Misjonarkami Miłości, Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Łodzi, Zupy na Pietrynie i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi.
W homilii metropolita łódzki odniósł się do Czytań dedykowanych na dzisiejszą Niedzielę.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Pan nam daje dzisiaj bardzo osobiste Słowo, ale jeśli czytamy je razem z Kościołęm to pierwsze zdanie jakie musimy dziś usłyszeć to jest zdanie: poemat o dzielnej niewieście, która otwiera dłoń do ubogiego, do nędzarza wyciąga swe ręce – rozpoczął abp Ryś.
Kaznodzieja nawiązał także do listu Papieża Franciszka na Światowy Dzień Ubogich.
- Słowa o tym, by być przy umarłych, by być przy tych, którzy płaczą nad stratą swoich bliskich, jest niezwykle ważne. Papież Franciszek zwraca uwagę na najbliższy kontekst wyciągnięcia ręki do ubogiego, aby twoje błogosławieństwo było pełne. Wzywa do aktów pobożności. Postawa pobożności, miłości do Boga i konkretna pomoc świadczona ubogim schodzi się w jednolitą liturgię – podkreśla arcybiskup. W słowach biskupa Rysia bardzo ważne było zwrócenie wiernym uwagi na to, by cierpienie nie zamykało nas w sobie, gdyż wyciągnięta dłoń jest znakiem bliskości, solidarności, miłości i pokazuje, że przeciwieństwem tego wyciągnięcia ręki jest wsadzenie rąk do kieszeni, widząc dookoła ludzi potrzebujących. Ten gest ma symbolizować naszą postawę, która jest ciągła i niezmienna względem tych najbardziej potrzebujących. Nie ma być to jednorazowy gest.
Na zakończenie Liturgii abp Grzegorz Ryś przypomniał o uruchomionej zbiórce funduszy na opłacenie testów dla osób bezdomnych oraz wydatków związanych z zabezpieczeniem obsługi testów i bezpiecznego dotarcia do schroniska. Od godz. 16:00 na skrzyżowaniu ulic Piotrkowskiej i św. Stanisława Kostki wolontariusze inicjatywy Zupa na Pietrynie wydawali ciepły posiłek dla potrzebujących pomocy. Pomocy medycznej udzielali ubogim wolontariusze Ulicznej Misji Medycznej.