Reklama

Jubileusz parafii

Parafia pw. Chrystusa Króla w Biłgoraju została erygowana 4 stycznia 1991 r. przez bp. Bolesława Pylaka. Świątynią parafialną został kościół, który od 1982 r. służył jako punkt katechetyczny i kaplica parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, poświęcona przez bp. Piotra Hemperka. Pierwszym proboszczem został ks. Zdzisław Kuczko. W marcu 1992 r. urząd proboszcza objął ks. Andrzej Stefanek, który w następnym roku rozpoczął budowę domu parafialnego. Dzieło ukończono w 2000 r., a w czerwcu 2001 r. proboszczem został ks. Adam Marek. Od 2002 r. do chwili obecnej proboszczem parafii jest ks. kan. Henryk Stec. Jesienią 2006 r. rozpoczęły się prace przy budowie nowej świątyni. Chociaż w nowym kościele trwają jeszcze prace wykończeniowe, to właśnie w nim odbywały się uroczystości jubileuszowe.
MS

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. Chrystusa Króla w Biłgoraju świętuje w tym roku jubileusz 20-lecia istnienia. Do tych uroczystości parafianie przygotowywali się od czwartku, uczestnicząc w rekolekcjach, prowadzonych przez ks. prał. płk. Stanisława Obszyńskiego.
W wigilię uroczystości Chrystusa Króla, w nowo budowanej świątyni gościł bp Wacław Depo. Pasterz diecezji przewodniczył Eucharystii i skierował do wiernych okolicznościowe słowo. - Tajemnica tego kościoła, tak jak jutrzejsza niedziela roku liturgicznego, odsłania przed nami wielką tajemnicę wiary, jaką jest osoba i dzieło zbawienia Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Każdy człowiek, który chce zrozumieć siebie do końca, nie tylko według jakichś doraźnych, czasem powierzchownych, pozornych kryteriów, musi, ze swoim niepokojem, ze swoją niepewnością, ale także słabością i grzesznością, ze swoim życiem i śmiercią, przybliżyć się do Chrystusa - mówił bp Depo. Pasterz przestrzegał przed muzealnym traktowaniem Bożych spraw i religii. Tłumaczył, dlaczego akt oddania się Sercu Jezusowemu nie czyni jednocześnie Chrystusa Króla Wszechświata Królem Polski. Przypomniał też ważne wydarzenia historyczne i co to oznacza, że Matka Boża jest Królową Polski. - Czy wypełniliśmy Jasnogórskie Śluby Narodu? - pytał i wskazywał, że odpowiedź każdy znajdzie w swoim sercu i swoim sumieniu. Dopełnieniem sobotnich uroczystości miało być poświęcenie figury Chrystusa Króla. Proboszcz parafii ks. Henryk Stec informował: Figura jest, ale z przyczyn losowych nie zostały spełnione wszystkie warunki do zamontowania. Uroczystość poświęcenia została odłożona na czas nieokreślony.
W Eucharystii uczestniczyły władze samorządowe m.in. starosta biłgorajski Marian Tokarski i wicestarosta Stanisław Schodziński. - W imieniu władz samorządowych składam z serca płynące gratulacje, podziękowania i życzenia wielu łask Bożych dla całej wspólnoty parafialnej. Jubileusz jest okazją do podsumowań, ale daje także prawo do odważnego planowania i patrzenia w przyszłość. W przypadku tej parafii najbliższa przyszłość to doprowadzenie budowy kościoła do końca, dlatego życzę ks. Proboszczowi wytrwałości w dążeniu do realizacji celu - powiedział starosta Tokarski. Podczas uroczystości proboszcz ks. kan. Henryk Stec dokonał ponownego aktu zawierzenia parafii Chrystusowi. Oprawę muzyczną tego wyjątkowego wieczoru zapewniła Biłgorajska Orkiestra Dęta im. Czesława Nizio obchodząca jubileusz 90-lecia istnienia.
Suma odpustowa sprawowana w niedzielę była zwieńczeniem uroczystości jubileuszowych. Poprzedził ją Koncert Cecyliański w wykonaniu sześciu chórów. Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Stefanek, wieloletni proboszcz tej parafii, a słowo Boże wygłosił rekolekcjonista ks. Stanisław Obszyński, który przypominał: - Ewangelii nie można tylko przeczytać, tylko wysłuchać. Ewangelią trzeba żyć. Jej przykazania, naukę Bożą trzeba stosować na co dzień. Przed Bogiem i wobec Boga wymagana jest postawa dziecka: szczera, radosna, ufna, posłuszna, bez obciążenia sumienia. Tłumaczył też, że temat królowania Chrystusa nie należy do tematów łatwych, że to nie ludzie, ale Bóg Ojciec ustanowił Jezusa Chrystusa Królem. Aby to zrozumieć, potrzebne jest nasze zaufanie Jezusowi. Msza św. zakończyła się procesją wewnątrz nowego kościoła i błogosławieństwem wiernych Najświętszym Sakramentem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dyspensa w piątek 16 sierpnia? Na razie tylko w niektórych diecezjach

2024-08-12 08:11

[ TEMATY ]

post

dyspensa

wstrzemięźliwość

piątek

długi weekend

pokarmy mięsne

Pixabay

Dyspensa w długi weekend

Dyspensa w długi weekend

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - dzień wolny od pracy - to często dla wielu Polaków nie tylko moment świętowania, ale również początek długiego weekendu, który mogą spędzić z rodziną i znajomymi. W tym roku przypada w czwartek, stąd wśród wielu katolików powraca pytanie - czy w piątek mogę zrobić sobie np. grilla ze znajomymi? Czy w mojej diecezji obowiązuje dyspensa?

Na piątek 16 sierpnia, przypadający po dzień po uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, dyspensę wydało na razie kilku biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Niedziela szczecińsko-kamieńska 32/2002

[ TEMATY ]

Wniebowzięcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

15 sierpnia obchodzimy w Kościele uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystość ta należy do centralnych świąt maryjnych w roku kościelnym. O ile święto Bożego Narodzenia jest najwspanialszym i największym świętem Boga Ojca, Wielkanoc - Syna Bożego, Zielone Świątki - świętem Ducha Świętego, o tyle Wniebowzięcie jest największym świętem Matki Bożej.

Pierwotnie było to święto dla uczczenia Maryi jako Matki Boga. Na początku VI wieku w Palestynie i Syrii święto to staje się wspomnieniem zaśnięcia Maryi i pod tym tytułem przyjęło się w Rzymie w połowie VII wieku, a w VIII wieku zaczęto je obchodzić jako Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.

Uroczystość ta koncentruje naszą uwagę na zakończeniu ziemskiego życia Maryi, obejmuje wspomnienie Jej narodzin dla nieba (dies natalis) . 1 listopada 1950 r. papież Pius XII ogłosił dogmat o Wniebowzięciu Konstytucją Apostolską "Munificentissimus Deus" (Najszczodrobliwszy Bóg): "Na chwalę Boga Wszechmogącego, który szczególną swą łaskawość Maryi Pannie okazał (...), ogłaszamy, określamy i definiujemy jako objawiony przez Boga dogmat wiary, że Niepokalana Boża Rodzicielka, zawsze Dziewica, Maryja, po wypełnieniu żywota ziemskiego, została wzięta z ciałem i duszą do chwały niebieskiej". Powyższe słowa potwierdziły prawdę, w którą od wieków wierzyli chrześcijanie. My dziś wypowiadamy Bogu i Kościołowi wdzięczność za uroczyste ogłoszenie tej prawdy.

Fakt, że Maryja została wzięta z ciałem i duszą do nieba nadaje dzisiejszemu świętu charakter niespotykanej radości. Dlatego śpiewem dominującym w uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest "Magnificat" (Łk 1, 39 - 56). Nie zaznała skażenia grobu, a ten nowy przywilej wypływa z pierwszego. Maryja zachowana została od zmazy grzechu pierworodnego, dlatego też teraz nie ponosi jego skutków. Porodziła Syna Bożego, Dawcę wszelkiego życia, dlatego śmierć nie może Jej dotknąć. Uczestniczyła najpełniej w zbawczej tajemnicy Chrystusa i stąd w Niej już teraz objawia się pełnia zbawienia przyniesionego przez Chrystusa. Maryja pierwsza osiągnęła zbawienie, stała się obrazem Kościoła w chwale, a dla ludu pielgrzymującego - znakiem nadziei. " Na koniec Niepokalana Dziewica - jak mówi Konstytucja dogmatyczna o Kościele - zachowana wolną od wszelkiej skazy winy pierworodnej, dopełniwszy biegu życia ziemskiego z ciałem i duszą wzięta została do chwały niebieskiej i wywyższona przez Pana jako Królowa wszystkiego, aby bardziej upodobniła się do Syna swego, Pana panujących oraz Zwycięzcy grzechu i śmierci" (nr 59).

"W odniesieniu do osoby Maryi Wniebowzięcie (tajemnica eschatologiczna) oznacza osiągnięcie kresu, pełnionego przez Nią w Bożym planie zbawienia, posłannictwa i uwieńczenie wszystkich Jej przywilejów. Z punktu widzenia chrystologicznego, chwała Wniebowzięcia i królewskości Maryi oznacza wypełnienie owego jedynego przeznaczenia, które wiąże życie, przywileje, współpracę Maryi nie tylko z historycznym życiem i dziełem Chrystusa, ale również- z Jego królewskością i chwałą Pana. Wniebowzięcie jest eschatologiczną konkluzją owego stopniowego upodobnienia się do Chrystusa, które na etapach historycznej drogi Maryi wyraziło się w bolesnych próbach, przez jakie przeszła Jej wiara. Jej nadzieja i miłość, w Jej zgodzie i gotowości wobec zbawczej woli Boga, w Jej wspaniałomyślności i odpowiedzialnej służbie odkupieńczemu dziełu Syna" (Jan Paweł II) .

Z uroczystością Wniebowzięcia łączy się zwyczaj święcenia w tym dniu ziół i pierwocin płodów rolnych, zwłaszcza zbóż i owoców. Zwyczaj ten powstał w X wieku i nawiązuje genetycznie do ogólnoludzkiej wiary w dobroczynne, terapeutyczne działanie ziół. Dokonuje się to w sierpniu, gdy żniwa wieńczą trud pracy rolnika, a zioła i owoce osiągają szczytowa fazę letniej wegetacji. Błogosławienie ich staje się w najpełniejszym tego słowa znaczeniu błogosławieniem Boga za coroczne zbiory, za wszystko, "co z Bożej mamy ręki". Wybór dnia Wniebowzięcia dla ich benedykcji wykazuje związek z porą żniwną i odnoszoną do Maryi pochwałą Kościoła, który nazywa Matkę Bożą Kwiatem pól i Lilią dolin (Pnp 2, 1), spośród zaś wszystkich kwiatów łączy z Jej postacią wdzięk róży i lilii.

Nastąpiło przedziwne zespolenie w duszy ludu polskiego Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z dożynkami. Piękny wyraz daje temu poetka:

Zamroczyło nam Panną Nietkniętą

rozmarynem, maruhą t miętą

od kadzideł i kwiatów, i zielska

zachorzała nam Panna Anielska!

Zachorzała chwalebnie przy święcie

na tęsknotę i sen i wniebowzięcie,

w kwietnym durze, w obciążeniu powiek,

śmierć ze snem Ją naszły po połowie.....

Nim Ją błękit kadzidłem podpłynął,

z rąk nam parną zwisła zieleniną,

z rąk Ją potem żywą a umarłą -

srebrny poszum skrzydłami podgarnął...

Oczadziułą tak w kwiatach i pieśni

Śpiacą w niebo Anieli ponieśl (B. Obertyńska)

CZYTAJ DALEJ

23 osoby ranne w wyniku zderzenia osobówki z autobusem

2024-08-15 21:11

Adobe Stock

23 osoby trafiły do szpitali w wyniku wypadku, do którego doszło pod wieczór w Karpaczu. Z niewyjaśnionych do tej pory przyczyn osobówka zjechała na przeciwległy pas i zderzyła się czołowo z autobusem. Po jedną z pasażerek samochodu osobowego musiał przylecieć helikopter.

Do zdarzenia doszło o godz. 18:10 w Karpaczu, przy wylotowej ul. Wielkopolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję