- Po jednej stronie staną zaproszeni goście - po drugiej może być każdy z nas. W ogólnonarodową dyskusję o prawie do życia, wolności wyboru i formach wyrażania sprzeciwu wpisze się dzisiejsza debata - Podzieleni/Połączeni - mówi o. Michał Legan.
Rzecznik Jasnej Góry zauważa, że „na ulicy trudno pytać o istnienie Pana Boga, o sens Kościoła, trudno poważnie w tramwaju rozmawiać o grzechach Kościoła, trudno też poważnie rozmawiać przy piwku o tym czy dzieci powinny być zabijane czy nie”. Jak przekonuje to są tematy, dla których Jasna Góra może być przestrzenią, bo ma w tym wielowiekową tradycję. Tu bowiem, w Sali Rycerskiej, odbywały się różne dysputy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Do udziału w debacie zaproszona została trójka przedstawicieli Kościoła: s. Tymoteusza Gil, dominikanka prowadząca Dom dla Chłopaków w Broniszewicach, gdzie opieką objęci są ciężko niepełnosprawni, ks. Wojciech Węgrzyniak, biblista i rekolekcjonista oraz Jan Mela, polski podróżnik i działacz społeczny, najmłodszy w historii zdobywca dwóch biegunów, pierwsza osoba z niepełnosprawnością, która dokonała tego wyczynu.
- Po drugiej stronie stanie cała reszta świata - twierdzi o. Legan i dodaje: „będę przyjmował rolę advocatus diaboli czyli będę wypowiadał głos tych, którzy mają wobec Kościoła bardzo poważne zarzuty, postulaty, apele, pytania, wątpliwości, czekamy na różne głosy na jasnogórskim facebooku, twitterze czy pod adresem mailowym Radia Jasna Góra”.
Debata odbędzie w ramach jasnogórskich „rekolekcji dla wszystkich”, które trwają od 11 do 13 listopada. Każdego dnia podejmowany jest inny temat. Dziś mowa jest o „Prawdzie i dobru”. O 12.00 katechezę mówił abp. Grzegorz Ryś, o 20.00 podczas Mszy Św. homilię wygłosi bp Andrzej Czaja a rozważania apelowe poprowadzi bp Adrian Galbas. Debata rozpocznie się od 21.30 na Sali Rycerskiej.