Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Andrzej Przybylski: Kocham Kościół!

Ja sam mam różne doświadczenia z Kościołem. W młodości traktowałem Kościół jako coś formalnego i uczęszczałem do niego, bo tak kazali rodzice, bo tak robiła większość ludzi wokół mnie. Dopiero po nawróceniu, w czasie studiów, po decyzji na potraktowanie Pana Boga i wiary na serio, odkryłem tajemnicę Kościoła - pisze bp Andrzej Przybylski w swoim słowie skierowanym do młodych ludzi.

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

#KochamKościół to akcja polegająca na pozytywnym przekazie treści o Kościele, powrocie młodych do pierwszych chwil przy Bogu w Kościele, do odnowienia relacji i uświadomienia sobie, że nawet jeśli dziś z czymś się nie zgadzają, czy czegoś nie rozumieją - to jednak kochają Kościół i nie chcą z niego tak szybko odchodzić!

Podziel się cytatem
.

A Ty kochasz Kościoł?
Napisz do nas
Mamy dla Was książki bp. Andrzeja Przybylskiego z jego autografem. Wsród osób, które podzielą się swoim świadectwem wybierzemy 5, które otrzymają nagrodę.

"Drodzy, Młodzi Przyjaciele,

Każdy z nas ma jakieś własne doświadczenie Kościoła. Większość z Was jest związana z Nim dzięki tradycji i sakramentom świętym. W Kościele przyjmowaliśmy chrzest, byliśmy u pierwszej Komunii świętej, u bierzmowania, przystępowaliśmy do spowiedzi, czy też byliśmy świadkami pięknych ceremonii ślubnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Część z Was zaangażowała się w życie Kościoła jeszcze mocniej. Przez udział w różnych grupach oraz inicjatywach dla młodych mogliście poznać Kościół jako wspólnotę przyjaciół, wspólnie uwielbiając Pana Boga i dzieląc się życiem. Wchodząc do wnętrza Kościoła spotkaliście pewnie dobrych księży, którzy stali się Waszymi przyjaciółmi i przewodnikami.

Reklama

Z pewnością są i tacy, którzy mają przykre doświadczenie Kościoła, noszą w sobie rany spowodowane grzechami nas, księży, czy też innych ludzi związanych z Kościołem. Myślę, że największa część z Was czerpie wiedzę o Kościele od innych, szczególnie z telewizji, gazet czy Internetu. To ciekawe, że choć mamy tak różne doświadczenie Kościoła, jest on jednym z najważniejszych tematów naszych rozmów, ocen i sporów. To dowód na to, że Kościół nie jest jakąś zwykłą instytucją czy organizacją. Jedni protestują przeciw Kościołowi, a inni Go odważnie bronią. Taki spór o Kościół to dowód, że jest On naprawdę czymś bardzo ważnym, bo o coś mało istotnego nikt się nie spiera, ani nikt nie walczy.

Ja sam mam różne doświadczenia z Kościołem. W młodości traktowałem Kościół jako coś formalnego i uczęszczałem do niego, bo tak kazali rodzice, bo tak robiła większość ludzi wokół mnie. Dopiero po nawróceniu, w czasie studiów, po decyzji na potraktowanie Pana Boga i wiary na serio, odkryłem tajemnicę Kościoła. Zrozumiałem, że jeśli chcę być naprawdę blisko Boga mogę Go spotkać najpełniej w Kościele, bo to sam Bóg zdecydował, żeby w nim zamieszkać. A kiedy odważyłem się zaangażować w życie Kościoła, odkryłem jego prawdziwe piękno, poznałem wspaniałych księży i cudownych ludzi żyjących wiarą na co dzień. W moim życiu doświadczyłem czegoś podobnego do doświadczenia świętego Pawła. Pamiętacie, że św. Paweł przed swoim nawróceniem „siał grozę i dyszał żądzą zabijania uczniów Chrystusa” (Dz 9,1), a kiedy przeżył osobiste spotkanie z Jezusem, nie tylko stał się zwolennikiem Kościoła, ale kimś najbardziej zaangażowanym w jego życie i działanie.

Dziś, jako biskup, dziękuję Bogu, że tylu tysiącom młodych, może nawet komuś z Was, udzieliłem sakramentu bierzmowania. Kiedy bierzmuję młodych widzę dobrze, że każdy z Was jest inny i inaczej przeżywa wiarę. Razem z Wami czuję, że macie różne doświadczenie Kościoła w swoich parafiach, od doświadczenia żywej wspólnoty po doświadczenie Kościoła, który stał się może zbyt formalny i urzędowy.

Reklama

Chciałem się z Wami podzielić nie tylko swoimi osobistymi doświadczeniami z Kościołem, ale wyznać Wam bardzo szczerze, że kocham Kościół. Wiem, że to wyznanie możecie odebrać, jako wyznanie kogoś, kto w tym Kościele pełni ważne funkcje, z tego Kościoła żyje i nawet w tym Kościele pracuje. Kocham Kościół, choć znam więcej niż wy, słabości ludzi Kościoła i jego doczesnych błędów, ale najważniejszym powodem, dla którego tak bardzo kocham Kościół jest przekonanie, że Bóg ten Kościół kocha jeszcze bardziej niż ja i całkowicie się z nim utożsamia.

Podziel się cytatem

W czasie protestów przed katedrą w Częstochowie, jakiś młody chłopak wykrzyczał dziwne pytanie: „Po której stronie jest Bóg, po stronie Kościoła, czy po naszej stronie?” Bóg nie buduje stronnictw i nie jest przeciwko komuś. To diabeł, przeciwnik Boga, robi wszystko, żeby ludzi podzielić i skłócić. Jeśli Bóg jest po jakiejś stronie to tylko po stronie życia, prawdy, dobra i miłości. Chcę Was bardzo poprosić, żebyście spróbowali popatrzeć na Kościół tak, jak patrzy na niego Jezus, a nie jak podpowiadają Wam inni ludzie. Spróbujecie pomyśleć, co to znaczy, że Jezus nazywa Kościół swoją Oblubienicą i swoim Ciałem? Przypomnijcie sobie, ile darów w Kościele otrzymaliście od Pana Boga. Tylu ludzi, również młodych, rzuca dziś kamieniami w Kościół, wypisuje przykre rzeczy na murach świątyni, a nawet wchodzi do środka kościoła, żeby przeszkadzać innym w modlitwie. Bardziej niż my, ludzie, cierpi z tego powodu sam Jezus, bo przecież On tak bardzo kocha swój Kościół.

Reklama

Ten dziwny czas zamętu to czas wezwania do świadectwa, szczególnie dla Was, młodych. Św. Jan Paweł II tyle razy mówił, że młodzi są wielką miłością Boga i Kościoła. Tak, bez względu na to, co myślicie o Kościele, jesteście wielką miłością i nadzieją Kościoła. Kościół liczy na Was również w czasach, kiedy tę miłość trzeba odważnie wyznać i kiedy trzeba stanąć w obronie wiary.

Reklama


Podziel się cytatem

Razem z przyjaciółmi z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Ruchu „Światło-Życie”, z Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji, razem ze studentami z duszpasterstwa akademickiego i całą Służbą Liturgiczną Ołtarza, z przedstawicielami innych wspólnot młodzieżowych zapraszam Was do włączenia się w inicjatywę „Kocham Kościół”.

Reklama

Przesyłając swoje świadectwa i zdjęcia ze spotkań w waszych wspólnotach i świątyniach parafialnych, opowiedzcie rówieśnikom o swoim odkrywaniu prawdy o Kościele, o swoich nawróceniach, uzdrowieniach i doświadczeniu przyjaźni z Bogiem we wspólnocie Kościoła.


Podziel się cytatem
Tym, którzy może mają jakieś powody do lęku przed Kościołem i tym, którzy dali się spontanicznie ponieść zbiorowej fali niechęci do Kościoła, powiedzcie z miłością i radością, że Kościół nie tylko nikomu nie zagraża, ale że jest i może być miejscem głębokiej przygody młodego człowieka z Bogiem i prawdziwych przyjaźni między ludźmi. Wasze świadectwo może nie tylko odmienić wizerunek Kościoła u tych, którzy są daleko od niego, ale jest również potrzebne tym, którzy w Kościele stoją na progu, nie wiedząc, czy odejść, czy wejść do jego wnętrza.

Z darem modlitwy za każdą i każdego z Was, z zapewnieniem przyjaźni, pozdrawiam Was wszystkich serdecznie i proszę, żebyście swoim świadectwem o miłości do Kościoła stanęli w Jego obronie i w ten sposób odważnie zareagowali na tyle przykrych i smutnych słów rzucanych w stronę Kościoła. Jeśli naprawdę wierzycie w Boga i Go kochacie nie bądźcie obojętni na zorganizowane zło, ale zareagujecie na nie zorganizowanym dobrem poprzez wspólne świadectwo o miłości do Kościoła – Oblubienicy Chrystusa.

Biskup Andrzej"

Napisz świadectwo

Najnowsze wpisy

2022-04-29 09:59
Agata
Po prostu kocham!

2022-04-22 20:56
Magda (Kraków )
Kocham bo tam spotkałam Chrystusa.

2020-11-01 19:50

Ocena: +21 -4

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Między areną a salką parafialną

Tak jak potrzebujemy dużych spotkań dla młodych, tak równie pilnie potrzebujemy małych wspólnot dla nich w naszych parafiach.

Nie mogę zapomnieć pytania, które po bierzmowaniu w parafii zadała mi młoda dziewczyna. Na moją prośbę o to, żeby młodzi nie odchodzili z Kościoła i w nim zostali, zapytała: „A co to znaczy zostać w Kościele? Kiedy i gdzie w mojej parafii mogę przyjść, żeby się pomodlić i podzielić wiarą z innymi młodymi, żeby spotkać przyjaciół, z którymi będę mogła tworzyć wspólnotę?”. Mocno się zmieszałem, bo dobrze wiedziałem, że akurat w tej parafii nie ma nie tylko wspólnoty młodych, ale nawet miejsca, gdzie młodzi mogliby przyjść i poczuć się trochę jak u siebie. Teraz, gdy w te wakacje organizowanych jest tak wiele wydarzeń dla młodych, jeszcze bardziej w moich myślach powraca to pytanie. Cieszyłem się Lednicą, widząc, że młodzi jakby odżyli po pandemii, że znów chcą przyjeżdżać. Wbrew nie najlepszemu wizerunkowi Kościoła w mediach, znów nabrały energii duże wydarzenia z udziałem młodych. Organizowane przez zakony i zgromadzenia dni młodych cieszyły się sporym zainteresowaniem. Festiwal Życia w Kokotku pobił w tym roku swój rekord frekwencyjny. Grubo ponad tysiąc młodych przeżyło radość ze spotkania z Bogiem w uroczo położonym ośrodku „Niniwa”. Na wrocławskiej arenie przez ponad 6 godzin uwielbiało Jezusa blisko 25 tys. ludzi, z czego sporą część stanowiła młodzież.
CZYTAJ DALEJ

Papież: troszczmy się o życie w każdej sytuacji, ale bez podejścia ideologicznego

2024-11-14 20:05

[ TEMATY ]

papież

życie

PAP/MAURIZIO BRAMBATTI

Do troski o ludzkie życie w każdej sytuacji wezwał papież Franciszek w przesłaniu do uczestników spotkania „Dobro wspólne: teoria i praktyka”, zorganizowanego w Watykanie przez Papieską Akademię Życia. Przestrzegł jednocześnie przed pokusą podejścia ideologicznego w dziedzinie obrony życia, gdy „bardziej bronione są abstrakcyjne zasady niż konkretne osoby”.

Zauważył, że „jeśli naprawdę chcemy chronić ludzkie życie w każdym kontekście i sytuacji, nie możemy nie uwzględniać kwestii dotyczących życia, nawet tych najbardziej klasycznych w debacie bioetycznej, w kontekście społecznym i kulturowym, w którym te zjawiska zachodzą”.
CZYTAJ DALEJ

Szwajcaria/ Sąd uznał Yoko Ono za właścicielkę skradzionego zegarka Johna Lennona

2024-11-15 16:38

[ TEMATY ]

zegarek

John Lennon

Yoko Ono

wikipedia, public domain

Yoko Ono i John Lennon (ex The Beatles)

Yoko Ono i John Lennon (ex The Beatles)

Cenny zegarek, podarowany Johnowi Lennonowi przez jego żonę Yoko Ono i skradziony po jego śmierci, nie należy do nabywcy, który kupił go na aukcji – uznał w czwartek sąd w Szwajcarii, co umożliwia zwrot przedmiotu wdowie po muzyku.

Zegarek Patek Philippe, którego wartość ocenia się na 4 mln franków szwajcarskich, Yoko Ono dała w prezencie Lennonowi w 1980 r. na jego 40. urodziny, zaledwie dwa miesiące przed jego zamordowaniem w Nowym Jorku.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję