Reklama

Krzyż Chrystusowy w łódzkiej przestrzeni

Dużo ostatnio wrogiego zamieszania wokół Chrystusowego krzyża, który budzi kontrowersje i sprzeciw, który powoduje, że wiele środowisk podejmuje z krzyżem otwartą walkę. Dlaczego? Czym jest krzyż?

Niedziela łódzka 37/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dla starożytnych był znakiem hańby, rodzajem szubienicy, przeznaczonej dla najbardziej niebezpiecznych przestępców. I chociaż dziś jest znakiem niewygodnym i gorszącym dla współczesnego nowego pogaństwa, to dla chrześcijan krzyż był zawsze i jest znakiem wiary, znakiem zwycięstwa nad śmiercią, nad złem i grzechem. Jest krzyż dla wierzących znakiem wsparcia i ocalenia. Jest najprostszą drogą do nieba. Jest także dla nas źródłem mocy, o czym śpiewamy w pieśni - „Krzyżu Chrystusa (...) z Ciebie moc płynie i męstwo, w Tobie jest nasze zwycięstwo”. Jak ważny jest krzyż w ludzkim życiu, podkreślił Ojciec Święty Jan Paweł II w homilii, wygłoszonej w 1987 r.: „Na drogach ludzkich sumień, nieraz tak trudnych i tak bardzo powikłanych, Bóg postawił wielki drogowskaz, który życiu ludzkiemu nadaje kierunek i ostateczny sens”.
O tym, czym był i jest krzyż w polskiej rzeczywistości, opowiada przede wszystkim pięknymi obrazami niezwykła 4-tomowa monografia „Krzyż polski”, która ukazała się nakładem wydawnictwa „Biały Kruk”. Niestety, nie ma w niej ani jednego krzyża z terenu Łodzi, stąd niniejszy tekst, który wskazuje kilka znaczących obiektów. Kryje się za nimi wierność Bogu i Ojczyźnie, patriotyzm i męczeństwo oraz wdzięczność za Bożą pomoc w przeżywaniu tragedii narodowej i osobistej.
Przede wszystkim trzeba przypomnieć trzy figury Chrystusa Dźwigającego Krzyż. Najstarsza - jako pomnik ks. Ignacego Skorupki - znajduje się przed archikatedrą. Odsłonięta po raz pierwszy 15 sierpnia 1930 r., została zniszczona przez hitlerowców. Najważniejsze części tego pomnika ukryto w katedrze, w krypcie grobowej biskupów. Sama rzeźba stała w kruchcie, a później w lewej nawie świątyni. Dzięki staraniom duchowieństwa diecezji łódzkiej pomnik został odbudowany i poświęcony w niedzielę 3 września 1989 r., w 50. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Druga figura znajduje się na prawym narożniku parkanu, otaczającego kościół pw. św. Anny przy al. Śmigłego Rydza 24/26. Pod figurą od strony kościoła znajduje się tabliczka z tekstem: „Dar śp. Joanny Wolanek 1931”. Natomiast trzecia figura stoi przed kościołem pw. Zesłania Ducha Świętego. 3 czerwca 1945 r. ks. kan. Jan Zdziarski - kanclerz kurii biskupiej, poświęcił ten kościół jako parafialny katolicki z przeznaczeniem na kościół garnizonowy. Na cokole figury znajduje się inskrypcja „Bogu i Ojczyźnie na chwałę w rocznicę uzyskania kościoła dla Wojska Polskiego 1946 r.”
Krzyż obok kościoła pw. św. Jana Chrzciciela (ul. Artylerzystów 4). W pionowej belce umieszczono relikwie Drzewa Krzyża św., przywiezione - jak powiedział proboszcz śp. ks. Eugeniusz Sipa - przez parafian, pielgrzymujących do Grobu Pańskiego. U podstawy Krzyża postawiono urnę z ziemią Ogrodu Oliwnego.
Krzyż na obelisku ku czci Tadeusza Kościuszki i Bartosza Głowackiego. Obelisk zamyka główną aleję cmentarza parafialnego przy ul. Mierzejowej 1. Został odsłonięty 15 X 1947 r. w 100. rocznicę śmierci T. Kościuszki. Zbudowany z kamieni polnych, ułożonych na kształt stożka, był początkowo zwieńczony krzyżem drewnianym, od 1968 r. - betonowym. Na frontowej ścianie obelisku znajduje się tablica z tekstem: „Nieśmiertelnemu wodzowi narodu - Tadeuszowi Kościuszce i Bartoszowi Głowackiemu, dzielnemu obrońcy Ojczyzny - Rodacy”.

Reklama

Krzyże wojenne

Na cmentarzu pw. św. Wojciecha przy ul. Kurczaki 81 w kwaterze nr 10 znajduje się zbiorowa mogiła żołnierzy polskich, poległych w obronie miasta i Ojczyzny w 1939 r. Nad kwaterą góruje krzyż-pomnik z napisem: „Bratnia Mogiła 1939 Cmentarz Wojenny”. Krzyż i kamień na wzniesieniu przy ul. Okólnej, naprzeciwko gospodarczych zabudowań klasztoru Ojców Franciszkanów. Na tabliczce informacja: „Miejsce /Kaplicy św. Walentego/ Cmentarza z XVIII wieku /zdewastowanych/ przez hitlerowców/ w 1941 r.”
Krzyż-Pomnik, nazywany kapliczką, przy zbiegu ulic: Retkińskiej i Hokejowej na Retkini. Żelazny krzyż na murowanym cokole został ufundowany staraniem ks. Feliksa Wójcika - proboszcza retkińskiej parafii jako votum za przeżycie I wojny światowej, poświęcony w pierwszą rocznicę odzyskania niepodległości - 11 listopada 1919 r. Na ścianie cokołu umieszczono tablicę z orłem i napisem: „Bóg i Ojczyzna”.
Podczas akcji usuwania krzyży i innych symboli religijnych w listopadzie 1941 r. hitlerowcy przystąpili do niszczenia tego pomnika. Tablica została potłuczona, zaś cokół, na szczęście, tylko uszkodzony, ponieważ śmierć jednego z robotników podczas burzenia ocaliła krzyż. W Święto Niepodległości 11 listopada 1989 r. odnowiony krzyż-pomnik ponownie poświęcono. Przywrócono tablicę z orłem i napisem: „Bóg - Honor - Ojczyzna. W I rocznicę/ odzyskania/ niepodległości/ Polski/ Mieszkańcy Retkini”. Na drugiej ścianie cokołu umieszczono tablicę z inskrypcją: „W hołdzie/ w 50. rocznicę/ Września 1939 Poległym/ i / Zamordowanym/ Obrońcom/ Wiary i Ojczyzny/ Parafianie Retkini”.
Krzyż przy ul. Maratońskiej, obok bloku nr 282, z inskrypcją na cokole: „Kto z Bogiem/ Bóg z nim./ Na pamiątkę szczęśliwego/ przeżycia wojny./ Gospodarze Retkini/ 1878-1945”.
Znicz Pamięci i Modlitwy (ul. Retkińska 127). Obok kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusowego stoi krzyż upamiętniający Misje św. (1983) oraz poświęcenie parafii Miłosierdziu Bożemu (2001). Z inicjatywy proboszcza ks. inf. Jana Sobczaka wykonano nową podstawę krzyża wg projektu arch. Sławomira Pijanowskiego. Na marmurowej płycie wyryto znicz a pod nim napis: „Znicz Pamięci i Modlitwy. 2. 04. 2005”. Na stronach otwartej kamiennej księgi widnieje podobizna Jana Pawła II oraz werset z Ewangelii św. Jana: „Do końca ich umiłował. Jan Paweł II-Papież. III wizyta duszpasterska w Polsce 8-14 VI 1987 r.”

Budowane współcześnie

Replika krzyża na Giewoncie znajduje się przy kościele pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego. W przecięciu ramion krzyża umieszczono medalion z insygniami papieskimi i napisem „Sursum corda”. Krzyż został wykonany przez miejscowych ślusarzy wg projektu Ojców Pallotynów z Zakopanego, aby upamiętniał przełom wieków: XX i XXI.
W Łodzi-Wiskitnie przy ul. św. Rafała Kalinowskiego, w pobliżu szkoły znajduje się krzyż z insygniami Męki Pańskiej i tabliczką z tekstem: „Ojczyźnie wolnej pobłogosław Panie. 16 X 1945 r.”. Fundatorami krzyża są dwaj Wojciechowscy - mieszkańcy Wiskitna, którzy podczas okupacji, w sposób niemal cudowny, uniknęli wywiezienia na tzw. roboty do Niemiec.
Krzyż w Parku im. J. Słowackiego (dawniej „Wenecja”), upamiętniający pierwsze wojskowe misje święte w Łodzi, podczas których po raz pierwszy w tym miejscu, 14 września 1996 r. została odprawiona Msza św. Obok krzyża, 5 X 2005 r. w 100-lecie urodzin św. Siostry Faustyny Kowalskiej, odsłonięto głaz na pamiątkę, że w tym miejscu wówczas 19-letnia przyszła święta „po raz pierwszy usłyszała od Jezusa zachętę do głoszenia prawdy o Bożym Miłosierdziu”.
Krzyż-pomnik Pamięci Ofiar Stanu Wojennego i Walki o Godność Człowieka. Znajduje się obok kościoła pw. Podwyższenia Świętego Krzyża, od strony ul. Tuwima. Powstawał spontanicznie, początkowo ze zniczy i kwiatów, potem ze skrzynek z kwiatami. 29 sierpnia 1993 r. odsłonięto krzyż-pomnik autorstwa Bogusława Solskiego. Artysta nadał pomnikowi kształt krzyża, ułożonego z kamiennych kostek i jakby wznoszącego się ponad bruk, na którym umieszczono napis: „Zło Dobrem Zwyciężaj. Pamięci Ofiar Stanu Wojennego”. Podczas uroczystości odsłonięcia śp. o. Stefan Miecznikowski powiedział: „Jeszcze się sprawiedliwość wśród nas nie dopełniła. Dlatego wzywa nas ten krzyż leżący na bruku, żebyśmy mieli oczy do widzenia i uszy do słyszenia, jeżeli człowiek będzie wołał o pomoc i wsparcie”.
Krzyż - swoista relikwia, pamiątka pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II w Łodzi. W fasadzie kościoła pw. Najświętszej Eucharystii góruje nad Retkinią, jak 13 czerwca 1987 r. nad lotniskiem Lublinek. Zaprojektowany jako część papieskiego ołtarza przez Karola Gawrońskiego został wkomponowany w wieżę kościoła zbudowanego w latach 1998-2005 wg projektu arch. Mirosławy Herczyńskiej. Na frontowej ścianie umieszczono dwie tablice z tekstami: 1. „Króla wznoszą się ramiona/ Tajemnica Krzyża błyska/ Na nim życie śmiercią kona/ Lecz z tej śmierci życie tryska”. 2.: „U stóp krzyża tej wieży/ Papież Jan Paweł II/ sprawował Mszę św./ na Lotnisku Lublinek. Krzyż poświęcił/ Metropolita Łódzki Władysław Ziółek/ 14 września 2003 r.”
Niech każdy krzyż przypomina nam słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, wypowiedziane w katedrze na Wawelu 10 czerwca 1987 r.: „To w Krzyżu, w tym - po ludzku - znaku hańby, stałeś się, o Chryste, Pasterzem naszych dusz i Panem dziejów”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premiera hymnu tegorocznego spotkania młodych Lednica 2000 już za nami

2024-05-15 09:15

[ TEMATY ]

o. Jan Góra

Lednica 2000

Mat. prasowy

XXVIII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Lednica 2000 zbliża się wielkimi krokami. Odbędzie się ono 1 czerwca 2024 r. na Polach Lednickich. Trwają przygotowania do tego corocznego wydarzenia.

LEDNICA 2000 to ogromne dzieło ewangelizacyjne, które pomaga młodym odkrywać wiarę na nowo i nawiązywać żywą relację z Chrystusem. Zainicjował je w 1997 roku, wraz ze świeckimi wolontariuszami, duszpasterz akademicki, dominikanin o. Jan W. Góra OP, zainspirowany nauczaniem św. Jana Pawła II, gromadząc młodych wokół symbolicznej Bramy Ryby odwołującej się do początków chrześcijaństwa. Co roku, w pierwszą sobotę czerwca na Polach Lednickich odbywa się Ogólnopolskie Spotkanie Młodych, które gromadzi dziesiątki tysięcy osób. Wiele z nich, zarażonych entuzjazmem wiary, dzięki Lednicy odmieniło swoje życie.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Ducha Świętego

[ TEMATY ]

nowenna

Pio Si/Fotolia.com

Jak co roku w oczekiwaniu na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Ponieważ nowenna do Ducha Świętego przypada w maju i czerwcu, dlatego łączy się ją z nabożeństwami majowymi czy też czerwcowymi w następujący sposób:

CZYTAJ DALEJ

Nie żyje górnik poszukiwany po wtorkowym wstrząsie w kopalni Mysłowice-Wesoła

2024-05-15 08:52

[ TEMATY ]

górnictwo

PAP/Kasia Zaremba

Nie żyje trzeci górnik, ostatni z poszukiwanych po wtorkowym wstrząsie w kopalni Mysłowice-Wesoła - przekazała PAP w środę rano rzeczniczka Polskiej Grupy Górniczej, do której należy kopalnia, Aleksandra Wysocka-Siembiga.

"Górnik ten został znaleziony; lekarz o godz. 7.20 stwierdził zgon. Rodzina została już powiadomiona" - powiedziała Wysocka-Siembiga.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję