Dnia 15 sierpnia obchodzona jest uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w którą wpisuje się Święto Wojska Polskiego. W tym dniu w świątyniach rozbrzmiewają modlitwy w intencji tych, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę.
Obchody Święta Wojska Polskiego w Łodzi miały początek już w wigilię uroczystości Wniebowzięcia NMP, w niedzielę 14 sierpnia w sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej, gdzie została odprawiona Msza św. za poległych i zmarłych polskich żołnierzy. Później przy kwaterze żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r. na łódzkim cmentarzu św. Anny odbył się uroczysty capstrzyk.
W poniedziałek 15 sierpnia obchody rozpoczęły się w bazylice archikatedralnej. Mszę św. w intencji Ojczyzny sprawował abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki, przy współudziale proboszcza parafii archikatedralnej ks. prał. Ireneusza Kuleszy i ks. Ryszarda Szmista. Liturgia zgromadziła przedstawicieli władz rządowych, wojewódzkich i miejskich, parlamentarzystów, reprezentantów Wojska Polskiego, Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Straży Miejskiej i innych służb mundurowych. Przybyli kombatanci, rektorzy łódzkich uczelni wyższych, członkowie związków i organizacji patriotycznych. Nie zabrakło mieszkańców Łodzi. Obecni byli m.in.: minister infrastruktury Cezary Grabarczyk, marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, wicewojewoda łódzki Krystyna Ozga, przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Kacprzak.
W homilii abp Władysław Ziółek przypomniał, że po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. swoje pierwsze święto wojsko obchodziło 6 sierpnia na pamiątkę wyruszenia do boju Pierwszej Kompanii Kadrowej pod dowództwem Józefa Piłsudskiego, co nastąpiło w 1914 r. Później rozegrała się Bitwa Warszawska, która przeszła do historii jako Cud nad Wisłą. W czasie tej bitwy wojska polskie zatrzymały ofensywę Armii Czerwonej. Na pamiątkę tej batalii w 1923 r. zaczęto uroczyście obchodzić Święto Żołnierza. Do dzisiaj, oprócz trwającej czterdzieści pięć lat przerwy w czasach komunistycznych, jest to święto upamiętniające nie tylko jedno z największych zwycięstw oręża polskiego, ale także oddające hołd żołnierzom wszystkich rodzajów wojsk.
Po liturgii abp Władysław Ziółek, przedstawiciel rządu oraz reprezentanci władz wojewódzkich i miejskich postawili zapalone znicze pod pomnikami Jana Pawła II i ks. Ignacego Skorupki. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza nastąpiła zmiana warty i wciągnięto na maszt flagę narodową, po czym przemówienie wygłosił marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień. W dalszej części uroczystości, która przebiegała według ceremoniału wojskowego, Grób Nieznanego Żołnierza pokryły wieńce i wiązanki oraz odbyła się defilada kompanii honorowych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu