Prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski zaprezentował dziś strategie rozwoju. Kluczowymi kierunkami będzie energetyka wiatrowa morska i lądowa, fotowoltaika, infrastruktura sieciowa, niskoemisyjne ciepłownictwo oraz usługi energetyczne.
PGE chce odegrać rolę lidera transformacji i modernizacji sektora energetycznego w Polsce oraz wspierać budowanie otoczenia rynkowego sprzyjającego transformacji energetycznej. - PGE tworzy dokument epokowy dla całej energetyki w Polsce. Nie mam wątpliwości, że ta strategia będzie punktem odniesienia dla innych spółek, tak by niedługo moglibyśmy powiedzieć, że mamy spójny plan transformacji energetyki i spójny pogląd, jak to będzie wyglądało za 30 lat - mówił podczas konferencji wicepremier Jacek Sasin, Minister Aktywów Państwowych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
M.K.
Reklama
Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka również oceniał, że to jest pierwsza kompleksowa strategię, która wpisuje się w plany polityki energetycznej państwa, i która idzie w kierunku 100 proc. zielonej energii Ministerstwo Aktywów Państwowych pracuje nad wydzieleniem ze spółek energetycznych z udziałem państwa aktywów węglowych, oraz stworzenia drugiego obok konwencjonalnego nurtu energetyki. - Naszym zdaniem, optymalne byłoby wydzielenie aktywów do końca 2021 roku. Podział grupy na dwie części, czyli związaną z energetyką konwencjonalną i aktywa OZE jest konieczny do dalszego rozwoju - powiedział Wojciech Dąbrowski podczas konferencji prasowej.
Podział PGE i wydzielenie aktywów węglowych do innego podmiotu jest konieczne, by pozostała część spółki mogła się rozwijać i przeprowadzić transformację energetyczną. PGE będzie mogła zaciągnąć kredyty do poziomu 30-35 mld zł. Grupa, która ma w swoim portfelu energetykę z węgla, nie może tak skutecznie ubiegać się o fundusze UE oraz inne źródła finansowania.
PGE będzie więc inwestować w OZE na morzu, na lądzie oraz planuje budowę magazynów energii o mocy 800 MW. Podczas konferencji prasowej prezes Wojciech Dąbrowski zdradził, że podstawą stabilności polskiej energetyki będą elektrownie jądrowe. - W tym samym czasie, gdy spotykamy się w Warszawie w Tallinie podpisywana jest polsko-amerykańska umowa o współpracy w rozwoju energetyki jądrowej - wskazał Dąbrowski.
Według nowej strategii PGE zakłada osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 r. oraz nakłady inwestycyjne w źródła nisko- i zeroemisyjne na poziomie 75 mld zł w latach 2021-2030. Według strategii, do 2030 r. udział źródeł nisko- i zeroemisyjnych w portfelu wytwórczym wyniesie 85%, a energia odnawialna stanowić będzie 50% generowanej energii. Do 2050 r. PGE chce osiągnąć neutralność klimatyczną oraz zapewniać swoim klientom 100% energii ze źródeł odnawialnych.
Grupa PGE jest gotowa do przeprowadzenia procesów transformacji sektora i przygotowania konwencjonalnej podstawy systemu elektroenergetycznego do funkcjonowania w nowej strukturze właścicielskiej. Spółka będzie pionierem rozwoju i eksploatacji morskiej energetyki wiatrowej. W 2030 r. moc farm wiatrowych na Bałtyku ma wynieść 2,5 GW a dzięki przygotowaniu kolejnych projektów na nowych obszarach - w 2040 r. przekroczyć 6,5 GW.
Równocześnie w najbliższych latach kontynuowany będzie program budowy mocy w elektrowniach wiatrowych na lądzie i fotowoltaicznych, a planowany przyrost nowych mocy ma wynieść odpowiednio powyżej 1 GW i powyżej 3 GW do roku 2030.