W parafii pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Garbowie-Cukrowni już po raz 16. odbył się Festiwal Pieśni Maryjnej „Ave Maria”. Od pierwszej edycji festiwal stał się konfrontacją konkursową i od razu zwrócił uwagę wszystkich, którym „śpiewne sacrum” i piosenka religijna nie pozostają obojętne. Organizatorzy tak trafnie ułożyli jego założenia programowe i regulamin uczestnictwa, że do dzisiaj ta formuła nie zmienia się. Festiwal jest dla wszystkich doskonałą okazją, aby ku chwale Pana swoje serce wypełnić radosną modlitwą, która przez śpiew i zabawę podczas festiwalu wyraża zaangażowanie w dawaniu świadectwa wiary i umacnianiu wspólnoty. Pomysłodawcą, inicjatorem i głównym koordynatorem prac związanych z ideą szerzenia kultu Matki Bożej, wyrażonej przez śpiew i muzykę, jest proboszcz ks. kan. Marian Szuba. Dzięki jego zaangażowaniu mamy okazję corocznie gościć w parafii grupę ponad 200 młodych wykonawców z diecezji lubelskiej i spoza jej granic, którzy ożywiają wspólnotę i dają świadectwo wiary.
Festiwalową sobotę rozpoczęło nabożeństwo majowe pod przewodnictwem ks. M. Szuby, które przypomniał o prawdziwej istocie festiwalu - modlitwie. - Wszyscy są zwycięzcami - podkreślał ks. Marian, - gdyż chwaląc Pana właśnie w taki sposób, nie sposób przegrać, nawet wtedy, gdy reguły festiwalu mają formułę konkursową, a zwycięstwo każdego polega na tym, że poszczególni wykonawcy śpiewają dla Królowej Nieba.
Uczestnicy festiwalu zaprezentowali wysoki poziom wokalny. Jury oceniało emisję głosu, dykcję, dobór repertuaru, pomysłowość w aranżacji utworów, przygotowanie sceniczne, a także treść wykonywanych utworów.
Laureatami XVI Festiwalu Pieśni Maryjnej „Ave Maria” zostali: w kategorii schole I miejsce „Nadzieja” z Jankowic Sandomierskich, II miejsce „Improwizacja” z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy z Lubartowa, a III miejsce „Perełki Maryi” z Kopci. W tej kategorii wyróżniono scholę „Błogosławieni” ze Świdnika Dużego. W kategorii młodsi soliści I miejsce zajęła Wiktoria Fryc z Niedrzwicy Dużej, II - Magdalena Matyjewicz ze Świdnika Dużego, a III - Oliwia Kuśmierz z Gościeradowa. Wyróżniono także Patryka Tereszkiewicza z miejscowości Kopcie. Laureatem w kategorii starsi soliści została Monika Kowalczyk z parafii Chrystusa Odkupiciela ze Świdnika, II miejsce jury przyznało Wiktorii Jemielniak z Gościeradowa, na III miejscu uplasowała się Kamila Wawszczak ze Świdnika Dużego. Wyróżnienie otrzymała Agnieszka Jemielniak z Gościeradowa. W kategorii zespoły I miejsce otrzymał zespół „Arcus” z Jastkowa, na II miejscu uplasował się zespół z Garbowa (Ilona Głos i Agata Pasternak), a III miejsce przypadło ex aequo zespołowi z Gimnazjum z Przybysławic oraz zespołowi ze Szkoły Podstawowej im. 7 Kołobrzeskiego Pułku Piechoty z Niedrzwicy Dużej. Festiwal zakończył się wręczeniem pucharów z wygrawerowanym logo festiwalu dla każdego z uczestników, dyplomów i nagród pamiątkowych, a ostatnie jego dźwięki wybrzmiewały podczas koncertu laureatów.
Szczególne podziękowania należą się wielu ludziom i instytucjom, dzięki których zaangażowaniu społecznemu i pomocy festiwal miał szansę zaistnieć i się rozwijać. Wśród szczególny darczyńców są m.in. Starostwo Powiatowe w Lublinie, Urząd Gminy w Garbowie, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Garbowie, Hurtownia MN w Garbowie, Zakład Przetwórstwa Mięsnego „Ryjek” s.j. Woźniak i spółka z Nasutowa, Piekarnia T. Drozda, Bank Spółdzielczy Niemce Filia w Garbowie oraz Spółdzielnia Rolniczo-Handlowa w Garbowie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu