„Wychowanie do wiary podstawowym zadaniem katechezy”- to temat spotkania formacyjnego katechetów archidiecezji częstochowskiej, które odbyło się 31 sierpnia w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. W spotkaniu, które połączone było z dniem skupienia, wzięło udział kilkuset katechetów duchownych i świeckich.
Nad rolą katechezy dzisiaj i na ile jest ona skuteczna refleksję w swojej konferencji podjął ks. dr hab. Paweł Mąkosa kierownik Katedry Katechetyki Psychologiczno-Pedagogicznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ks. Mąkosa podkreślił, że „w katechezie nie można poprzestać na wymiarze wychowawczym i egzystencjalnym”. - Istotą katechezy jest wiara w Chrystusa i zażyłość z Nim - mówił ks. Mąkosa. Odpowiadając na pytanie w jaki sposób katecheza prowadzi do przyjęcia prawd wiary i moralności i na ile wprowadza we wspólnotę Kościoła i liturgię prelegent przedstawił wyniki własnych badań oraz badań socjologicznych CBOS i ISKK.
Reklama
Ks. Mąkosa podkreślił, że grupie młodzieży w wieku od 18 do 24 lat na pytanie czy jesteś człowiekiem wierzącym, to 12, 5 proc. respondentów odpowiada, że ma wiarę głęboką, 67, 2 proc., że wierzy, blisko 6 proc. nie wierzy a 14 proc. respondentów jest wciąż poszukująca i wątpiąca. - Coraz większa grupa młodych ludzi mówi, że poszukuje i jest wątpiąca. Dotyczy to głownie młodzieży w dużych ośrodkach miejskich - mówił ks. Mąkosa.
Prelegent przedstawił również wyniki badań dotyczących praktyk religijnych i przyjęcia chrześcijańskich zasad moralnych. Ks. Mąkosa podkreślił, że w świetle badań CBOS w 1992 r. ponad 70 proc. respondentów była wierząca i praktykująca a już w 2011 r. niecałe 40 proc. respondentów wierzy i praktykuje. - Od 27 do 29 proc. młodych ludzi codziennie modli się. Tylko 17 proc. młodzieży zgadza się z nauką Kościoła dotyczącą współżycia przed ślubem, a 5 proc. zgadza się z nauką na temat antykoncepcji - omawiał badania socjologiczne ks. Mąkosa.
Prelegent podjął również problem zaangażowania młodzieży w parafiach. - Blisko 70 proc. młodych ludzi w żaden sposób nie angażuje się w życie wspólnoty parafialnej. Na pytanie o chęć włączenia się w życie parafii ponad 80 proc. respondentów z założenia nie chce mieć niczego wspólnego z parafią, a 14 proc. widzi potrzebę Kościoła jako instytucji do przeżywania religijności - mówił ks. Mąkosa.
Zdaniem prelegenta „religijność młodzieży charakteryzuje się selektywnym podejściem do prawd wiary i zasad moralnych, spadkiem uczestnictwa w praktykach religijnych oraz osłabieniem poczucia przynależności do społeczności kościelnej.”- Wzrasta ateizm eklezjalny czyli krytyczna postawa wobec Kościoła. Wzrasta katolicyzm selektywny a religia staje się religijnością z wybory - podkreślił prelegent.
Reklama
Ks. Mąkosa wskazał również na przyczyny przemian religijności, a mianowicie na brak wychowania religijnego w rodzinie, gdzie nastąpiło tzw. pęknięcie pokoleniowe, istnienie bezwzględnego pluralizmu i tolerancji, które charakteryzują postmodernizm i błędy instytucji religijnych. - Katecheza używa języka, którego nikt nie rozumie, zwraca się do ludzi, którzy już nie istnieją i odpowiada na pytania, których nikt nie stawia - mówił ks. Mąkosa. „Katechezę charakteryzuje dzisiaj kryzys znaczenia, kryzys komunikacji oraz intelektualizm i moralizm. Tymczasem bardzo ważne jest świadectwo”- zakończył ks. Mąkosa.
Na podstawowe elementy współczesnej niewiary wskazał również ks. prał. Marian Szczerba, wikariusz biskupi ds. przekazu wiary, nauczania i wychowania katolickiego w archidiecezji częstochowskiej. Ks. Szczerba mówiąc o współczesnej niewierze młodych ludzi podkreślił brak prawdziwego kontaktu z Dobrą Nowiną, brak doświadczenia duchowego, kontestację zjawiska chrześcijaństwa i „zatłoczenie” siebie samego wewnętrznymi obciążeniami.
Katecheci uczestniczyli we Mszy św. w kościele seminaryjnym pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. dr Paweł Maciaszek sekretarz Diecezjalnej Komisji Liturgicznej.
W homilii ks. Maciaszek podkreślił znaczenie posłannictwa katechetów - To Chrystus wybiera i posyła do konkretnej szkoły i uczniów, by uczyć, wychowywać i katechizować - mówił ks. Maciaszek. „Trzeba iść do innych z sercem pełnym Chrystusa, a nie z sercem pustym.”- kontynuował ks. Maciaszek Celebrans przypomniał, że „katecheta to ktoś kto spotyka człowieka szukającego i mającego wiele pytań.”- Trzeba takiemu człowiekowi pokazać Chrystusa, bo każdy wysiłek jest pomnażaniem tego, co otrzymaliśmy - zakończył ks. Maciaszek.
Z katechetami spotkali się również abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i bp Antoni Długosz, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.