Kard. Dziwisz w swoim wykładzie przypomniał słowa papieża – seniora, Benedykta XVI, który nazwał Jana Pawła II „wyzwalającym odnowicielem Kościoła”. Kard. Dziwisz zwrócił uwagę, że prezentując wizję Kościoła Jana Pawła II, należy pamiętać o jego osobistej roli świadka Chrystusa i Kościoła. Trzeba też jednak podkreślać, iż jego wizja wypływa z nauczania Soboru Watykańskiego II, które współtworzył a następnie realizował w perspektywie przyjętej przez Kościół w Polsce: odnowy, a nie wątpienia i kontestacji.
Prelegent przypomniał, że Karol Wojtyła, jeszcze zanim został papieżem uczył się Kościoła – na Soborze i poprzez Sobór, jednocześnie we własny, oryginalny sposób interpretując jego nauczanie. - Karol Wojtyła zanim stał się Janem Pawłem II, wizję Kościoła miał już głęboko przemyślaną i "przemodloną" – powiedział kard. Dziwisz.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Nawiązując do posługi papieskiej Jana Pawła II kard. Dziwisz podkreślił, że najgłębszym wątkiem jego wizji Kościoła było zgodne z nauczaniem Soboru przekonanie, że celem istnienia Kościoła jest to, by każdy jego członek, bez względu na swój stan, osiągnął świętość.
- Osobista świętość papieża Jana Pawła II jest najlepszym potwierdzeniem prawdziwej wartości jego wizji Kościoła. Jest najwyższą kwalifikacją tej wizji – powiedział. - Oryginalność jego wizji Kościoła nie polegała jedynie na tym, że ją posiadał i wyrażał, lecz, że ją uosabiał w sobie właściwy sposób. I dlatego, że był osobą tak integralną, osiągnął wiarygodność w stopniu heroicznym – zaznaczył.
Na zakończenie kard. Dziwisz postawił pytanie o specyfikę i tożsamość Kościoła w Polsce oraz o to, czy i w jaki sposób wizja Kościoła Jana Pawła II może nam pomóc w odbudowywaniu wspólnoty kościelnej w naszym kraju.