Reklama

Kazania ponadczasowe

W internecie pojawiła się seria filmów, w których możemy zobaczyć księdza myjącego zęby, w trakcie obierania ziemniaków, a nawet podczas czyszczenia toalety. Czy to żart? Nie - to nowatorska forma kaznodziejstwa wrocławskiego duszpasterza akademickiego

Niedziela wrocławska 20/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nie chodzi tu o sprzedanie banału, czy wzbudzenie taniej kontrowersji - podkreśla autor kazań ponadczasowych ks. Mirosław Maliński - należy wynieść codzienność na ambonę. Stąd oko kamery rejestruje duszpasterza wykonującego, zdawać by się mogło zwyczajne (nieświęte) czynności. Nie wolno poprzestać na samym obrazie. Istotą są przekazywane treści, które dotyczą codzienności. Duchowny porusza tematy fundamentalne - zagłębiając się w antropologię próbuje odpowiedzieć na pytanie kim są kobieta i mężczyzna? W swoich refleksjach odwołuje się do naszych tęsknot i pragnień.

Misja ponadczasowa

Posługiwanie się przez księdza przykładami z życia ludzi sprawia wrażenie, jakby przekazywane nauki stawały się nowoczesnymi przypowieściami, zawierającymi pierwiastek ponadczasowości. Malina dodaje, że w dzisiejszym świecie ciągle szukamy czegoś „ponadczasowego” czyli niezmiennego, co jest w głębi nas samych. Pomysłodawcą tytułu katechez oraz twórcą animacji rozpoczynającej pierwszy sezon jest Paweł - student Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zaznacza on, że nie chce, by tytuł był tłumaczony jednoznacznie. Inspiracją nazwy jest także niespotykana u innych księży forma kaznodziejstwa. W tym sensie „ponad-czasowe”, czyli poza godzinami pracy duszpasterza.
Malina natchnienie do swoich filmików czerpie przede wszystkim przez kontakty z ludźmi. Pomysły się nie wyczerpują. Dodaje, że „im dalej w las tym więcej drzew”. Proces tworzenia kazań jest długi, ponieważ jak podkreśla Duszpasterz - najpierw on sam musi coś zrozumieć, potem zweryfikować, by na końcu móc to opowiedzieć innym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Droga do wiary przez prawdę

Kazania ponadczasowe zdobywają coraz większą popularność. Czasem do Maliny przychodzą ludzie, których on zupełnie nie zna, aby wyrazić swoją wdzięczność za wirtualne pouczenia. Kapłan dodaje, że kilka dni temu podszedł do niego pewnien chłopak, by podziękować za uświadomienie mu, że mężczyzna może być delikatny i subtelny. Bronił się on przed tym, dopóki nie usłyszał jednego z kazań. W związku z filmami duszpasterz otrzymuje również wiele e-maili, w których adresaci proszą o radę, bądź dzielą się swoimi spostrzeżeniami.
Mimo nowoczesnej formy duszpasterskiej działalności, człowiek nie może przeżyć swojej religijności poza Kościołem. Jak podkreśla ks. Maliński - Kościół jest wspólnotą ludzi i dlatego kontakt bezpośredni jest tutaj konieczny. Być może ludzie, którzy szukają i próbują kształtować swoją wiarę oglądając te kazania w Internecie, poczują niedosyt i zaczną szukać konkretnego kontaktu.
Od niedawna możemy śledzić drugi sezon kazań ponadczasowych. To jednak nie wszystko. Ks. Mirosław aktualnie pracuje nad wydaniem audiobooków, które będą posegregowane tematycznie. Między innymi znajdziemy tam problematykę ojcostwa i macierzyństwa oraz komunikacji w małżeństwie.

Reklama

* * *

Sonda

Alicja Zaleska, studentka psychologii
Kiedy słucham „kazań ponadczasowych”, często przeżywam olśnienie w postaci „Aha, racja...”. To z reguły tylko parę jego zdań, ale tyle wystarczy, żeby uświadomić człowieka co do pewnych kwestii. Malina mówi o sprawach ważnych w prosty sposób, bez patosu. Jego słowa są uniwersalne - każdy go zrozumie. Styl wypowiedzi księdza jest zabawny i zarazem nie umniejsza wartości podejmowanych tematów. Widać wyraźnie, że to nie są puste słowa, tylko coś, w co on sam wierzy - jest w tym prawdziwy i szczery. W pełni życzliwości zdaje się mówić od serca do serca.

Jola Sawicka i Krzysztof Wasiucionek, studenci - od 3 miesięcy narzeczeni
Kazania są przedstawione w sposób zabawny i skondensowany. To sceny wzięte z życia, które kończą się krótką puentą. Ksiądz korzysta z dorobku psychologii oraz podaje przykłady z własnej obserwacji. Pouczenia te przekazują treści głównie z punktu widzenia mężczyzny, akcentują jego rolę w rodzinie. W wypowiedziach tych nie brakuje także elementów postrzegania kobiety. Mnie osobiście (mówi Krzysztof) najbardziej zapadła w pamięć historia małego Tobiasza, który na pytanie księdza, czy nie boi się piorunów, odpowiada: „nie, bo w domu jest tata”. Sam chciałbym, aby nasz syn w przyszłości mógł tak o mnie powiedzieć.
Malina jest dla nas autorytetem. Nie wszystko da się udowodnić, z tego co naucza. Mimo to uważamy, że warto podjąć trud w okresie narzeczeństwa, aby zaowocował on w małżeństwie.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Niedziela szczecińsko-kamieńska 32/2002

[ TEMATY ]

Wniebowzięcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

15 sierpnia obchodzimy w Kościele uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystość ta należy do centralnych świąt maryjnych w roku kościelnym. O ile święto Bożego Narodzenia jest najwspanialszym i największym świętem Boga Ojca, Wielkanoc - Syna Bożego, Zielone Świątki - świętem Ducha Świętego, o tyle Wniebowzięcie jest największym świętem Matki Bożej.

Pierwotnie było to święto dla uczczenia Maryi jako Matki Boga. Na początku VI wieku w Palestynie i Syrii święto to staje się wspomnieniem zaśnięcia Maryi i pod tym tytułem przyjęło się w Rzymie w połowie VII wieku, a w VIII wieku zaczęto je obchodzić jako Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.

Uroczystość ta koncentruje naszą uwagę na zakończeniu ziemskiego życia Maryi, obejmuje wspomnienie Jej narodzin dla nieba (dies natalis) . 1 listopada 1950 r. papież Pius XII ogłosił dogmat o Wniebowzięciu Konstytucją Apostolską "Munificentissimus Deus" (Najszczodrobliwszy Bóg): "Na chwalę Boga Wszechmogącego, który szczególną swą łaskawość Maryi Pannie okazał (...), ogłaszamy, określamy i definiujemy jako objawiony przez Boga dogmat wiary, że Niepokalana Boża Rodzicielka, zawsze Dziewica, Maryja, po wypełnieniu żywota ziemskiego, została wzięta z ciałem i duszą do chwały niebieskiej". Powyższe słowa potwierdziły prawdę, w którą od wieków wierzyli chrześcijanie. My dziś wypowiadamy Bogu i Kościołowi wdzięczność za uroczyste ogłoszenie tej prawdy.

Fakt, że Maryja została wzięta z ciałem i duszą do nieba nadaje dzisiejszemu świętu charakter niespotykanej radości. Dlatego śpiewem dominującym w uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest "Magnificat" (Łk 1, 39 - 56). Nie zaznała skażenia grobu, a ten nowy przywilej wypływa z pierwszego. Maryja zachowana została od zmazy grzechu pierworodnego, dlatego też teraz nie ponosi jego skutków. Porodziła Syna Bożego, Dawcę wszelkiego życia, dlatego śmierć nie może Jej dotknąć. Uczestniczyła najpełniej w zbawczej tajemnicy Chrystusa i stąd w Niej już teraz objawia się pełnia zbawienia przyniesionego przez Chrystusa. Maryja pierwsza osiągnęła zbawienie, stała się obrazem Kościoła w chwale, a dla ludu pielgrzymującego - znakiem nadziei. " Na koniec Niepokalana Dziewica - jak mówi Konstytucja dogmatyczna o Kościele - zachowana wolną od wszelkiej skazy winy pierworodnej, dopełniwszy biegu życia ziemskiego z ciałem i duszą wzięta została do chwały niebieskiej i wywyższona przez Pana jako Królowa wszystkiego, aby bardziej upodobniła się do Syna swego, Pana panujących oraz Zwycięzcy grzechu i śmierci" (nr 59).

"W odniesieniu do osoby Maryi Wniebowzięcie (tajemnica eschatologiczna) oznacza osiągnięcie kresu, pełnionego przez Nią w Bożym planie zbawienia, posłannictwa i uwieńczenie wszystkich Jej przywilejów. Z punktu widzenia chrystologicznego, chwała Wniebowzięcia i królewskości Maryi oznacza wypełnienie owego jedynego przeznaczenia, które wiąże życie, przywileje, współpracę Maryi nie tylko z historycznym życiem i dziełem Chrystusa, ale również- z Jego królewskością i chwałą Pana. Wniebowzięcie jest eschatologiczną konkluzją owego stopniowego upodobnienia się do Chrystusa, które na etapach historycznej drogi Maryi wyraziło się w bolesnych próbach, przez jakie przeszła Jej wiara. Jej nadzieja i miłość, w Jej zgodzie i gotowości wobec zbawczej woli Boga, w Jej wspaniałomyślności i odpowiedzialnej służbie odkupieńczemu dziełu Syna" (Jan Paweł II) .

Z uroczystością Wniebowzięcia łączy się zwyczaj święcenia w tym dniu ziół i pierwocin płodów rolnych, zwłaszcza zbóż i owoców. Zwyczaj ten powstał w X wieku i nawiązuje genetycznie do ogólnoludzkiej wiary w dobroczynne, terapeutyczne działanie ziół. Dokonuje się to w sierpniu, gdy żniwa wieńczą trud pracy rolnika, a zioła i owoce osiągają szczytowa fazę letniej wegetacji. Błogosławienie ich staje się w najpełniejszym tego słowa znaczeniu błogosławieniem Boga za coroczne zbiory, za wszystko, "co z Bożej mamy ręki". Wybór dnia Wniebowzięcia dla ich benedykcji wykazuje związek z porą żniwną i odnoszoną do Maryi pochwałą Kościoła, który nazywa Matkę Bożą Kwiatem pól i Lilią dolin (Pnp 2, 1), spośród zaś wszystkich kwiatów łączy z Jej postacią wdzięk róży i lilii.

Nastąpiło przedziwne zespolenie w duszy ludu polskiego Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z dożynkami. Piękny wyraz daje temu poetka:

Zamroczyło nam Panną Nietkniętą

rozmarynem, maruhą t miętą

od kadzideł i kwiatów, i zielska

zachorzała nam Panna Anielska!

Zachorzała chwalebnie przy święcie

na tęsknotę i sen i wniebowzięcie,

w kwietnym durze, w obciążeniu powiek,

śmierć ze snem Ją naszły po połowie.....

Nim Ją błękit kadzidłem podpłynął,

z rąk nam parną zwisła zieleniną,

z rąk Ją potem żywą a umarłą -

srebrny poszum skrzydłami podgarnął...

Oczadziułą tak w kwiatach i pieśni

Śpiacą w niebo Anieli ponieśl (B. Obertyńska)

CZYTAJ DALEJ

Wystarczy zacząć żyć Ewangelią, tak jak uczyniła to Maryja

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Wikipedia.org

El Greco, fragment obrazu „Wniebowzięcie Maryi Panny”

El Greco, fragment obrazu
„Wniebowzięcie Maryi Panny”

Rozważania do Ewangelii Łk 1, 39-56.

Czwartek, 15 sierpnia. Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

CZYTAJ DALEJ

Zostaw nam swoje intencje! Zaniesiemy je do Matki Bożej na Jasną Górę

2024-08-15 20:03

[ TEMATY ]

Pielgrzymki 2024

Karol Porwich/Niedziela

Zawierciańska piesza pielgrzymka na Jasną Górę oraz portal niedziela.pl zapraszają do składania swoich modlitewnych intencji!

Potrzebujesz modlitwy? Nie możesz iść na pielgrzymkę, a chcesz, by Matka Boża pomogła w rozwiązaniu jakiś trudności? Zostaw swoje prośby ANONIMOWO :)

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję