Uczestniczyło w nim prawie pięćdziesięciu wystawców z terenu Gór i Pogórza Kaczawskiego, czyli powiatu jaworskiego, złotoryjskiego i legnickiego oraz sąsiednich. Tradycyjnie otwarcie jarmarku poprzedziła Msza św. w kościele pw. Trójcy Świętej.
Uroczystego otwarcia Jarmarku dokonał wójt Sebastian Oszczęda, a życzenia jego uczestnikom złożyli: poseł Elżbieta Witek, starosta jaworski Stanisław Laskowski i Piotr Pieniążek, prezes LGD Partnerstwo Kaczawskie. Jarmark licznie odwiedzili samorządowcy, m.in. starosta złotoryjski Józef Sudoł, wicestarosta jaworski Michał Lenkiewicz, wójtowie Maria Leśna (Złotoryja), Beata Castaneda-Trujillo (Krotoszyce), Zbigniew Przychodzeń (Męcinka), Mariusz Foryś (Mściwojów), Andrzej Marciniak (Wądroże Wielkie). Z Czech przyjechał starosta partnerskiego Rapotina Ondrej Kopp. Wśród gości był również Ryszard Czerwiński, kierownik Wydziału Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego, radni powiatowi - Sylwester Rudziec i Grzegorz Urbanowski, i miejscy - Mirosław Koluszko i Emilian Bera oraz Gabriela Męczyńska - dyrektor biura LGD Partnerstwo Kaczawskie. Nie zabrakło przedstawicieli mediów: Józefa Noworóla, dyrektora „Nowej Gazety Jaworskiej”, Dariusza Kwaśnego z Telewizji Jawor i oczywiście Jolanty Czaplickiej z Radia PLUS, tradycyjnie już prowadzącej cały jarmark. Z kamerą byli również obecni realizatorzy filmu promującego Krainę Wygasłych Wulkanów, którzy właśnie podczas Jarmarku w Paszowicach nakręcili pierwsze ujęcia.
Piękna, wiosenna pogoda sprawiła, że i plac przy Gminnym Ośrodku Kultury, i świetlica wiejska wypełniły się zarówno wystawcami, jak i zwiedzającymi. Trudno opisać słowem wielość barw i sposobów zdobienia, jakimi mieniły się jaja wielkanocne. Wśród nich wyróżniały się na pewno kraszanki wykonane przez Piotra Wiechecia z Jawora, na których misternie przedstawiono piętnaście stacji drogi krzyżowej. Najbardziej chyba jednak kusiły stoły wielkanocne, uginające się wprost od przysmaków przygotowanych przez gospodynie z Pogórza Kaczawskiego. Wiele osób zrobiło zakupy na kiermaszu kwiatów, krzewów i winorośli. Podziw wzbudzały piękne stroiki świąteczne, koszyczki, jaja i ozdoby wykonane szydełkiem, kompozycje z suchych kwiatów, mchu i innych naturalnych materiałów. Ideę misji katolickich przy misyjnym drzewku wielkanocnym promował o. Jerzy Panek, misjonarz z Paszowic. Natomiast wszystkim Kresowiakom na pewno zakręciła się łezka w oku przy wystawie sprzętów domowych i ubiorów na wystawie przygotowanej przez Leszka Duszeńko z rodziną. A najpiękniej owe stroje wyglądały na jego córce Kseni, która do wianuszka z kwiatów miała przypięte pięknie tkane wstążki mające - bagatela - sto lat! Wśród publiczności przechadzały się przebrane za kurczaczki, baranki i króliczki dzieci ze świetlicy w Paszowicach z koszyczkami pełnymi czekoladowych jajek. A dla tych, którzy by - mimo wszystko - zgłodnieli były pstrągi z grilla i wędzone z hodowli w Bolkowicach. Na scenie prezentowały się zespoły „Dobromierzanie”, „Pogórzanie”, „Wojcieszowianie”, „Kukułeczki”, „Diabołki”, Zespół śpiewaczy Stowarzyszenia „Wspólna Inicjatywa” z Budziszowa Małego i „Wiadrowianie”. Promocję programu unijnego „Leader” na specjalnym stoisku prowadziły pracownice Stowarzyszenia LGD „Partnerstwo Kaczawskie” wraz z dyrektor biura Gabrielą Męczyńską. Natomiast ozdabianiem koszyczków zajmowały się instruktorki GOK-u Jolanta Romanowska i Dorota Pisulska. Wśród stoisk krążyła komisja konkursowa, która oceniała przygotowane przez koła gospodyń, zespoły folklorystyczne i mieszkanki wsi stoły wielkanocne; baby i inne ciasta smakowali: Piotr Pieniążek, Sabina Kupiec i Gabriela Męczyńska; palmom przygotowanym przez dzieci przyglądała się natomiast komisja dowodzona przez radnego Sylwestra Rudźca. Wszyscy laureaci konkursów otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury, Starostwo Powiatowe i Partnerstwo Kaczawskie. - A smakowity żurek w ogromnym kotle gotował i przygotowaniem Jarmarku się zajmował zgrany zespół pracowników GOK-u: Daniela Dul, Anna Gawrońska, Sabina Kupiec, Anna Michałków, Zbigniew Patynek, Dorota Pisulska, Jolanta Romanowska, Waldemar Staszczyk i Józefa Wirchniańska, wspomagany przez wolontariuszki z Gimnazjum Edytę Monetę, Esterę Ligęcką, Martę Buczek, Anetę Chwast i Patrycję Pawlaczek oraz pracowników Urzędu Gminy w Paszowicach.
Pomóż w rozwoju naszego portalu