Stan budynku nie pozwala na zwykłe odnowienie, konieczna jest jego przebudowa. Dlatego gwardziści opuszczą koszary w 2023 r. i przeniosą się tymczasowo w inne miejsce, które jeszcze nie zostało wyznaczone. Nowy budynek pomieści 135 żołnierzy, a także ich ewentualne żony i rodziny.
Gwardziści mają wprowadzić się do przebudowanych lokali w 2027 r., w 500. rocznicę złupienia Rzymu przez wojska cesarza Karola V, kiedy 147 ich poprzedników zginęło w obronie ówczesnego papieża Klemensa VII.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Delegacja Fundacji na rzecz Renowacji Koszar Gwardii Szwajcarskiej (FRCGS) przedstawiła dziś w Watykanie wstępny projekt przebudowy budynku. Jej przewodniczący Jean-Pierre Roth wyraził zadowolenie z rozmowy z papieżem, któremu projekt „bardzo się spodobał”. Wcześniej szwajcarska delegacja, w której skład weszło m.in. dwoje architektów: Pia Durisch i Aldo Nolli oraz była dwukrotna prezydent Konfederacji Szwajcarskiej Doris Leuthard, spotkała się z kard. Parolinem.
Przygotowania do przebudowy koszar trwają od dwóch lat we współpracy z instytucjami watykańskimi. Koszty prac mają wynieść 50 mln franków szwajcarskich, z których na razie zebrano 12,5 mln.
Gwardia Szwajcarska służy papieżom od 1506 r. Jej członkowie odpowiadają za osobistą ochronę Ojca Świętego i kontrolują wejścia do Watykanu. Dom św. Marty, w którym mieszka Franciszek, strzeżony jest częściowo przez gwardzistów, a częściowo przez żandarmerię watykańską.
Gwardia liczy 135 członków. Mogą do niej kandydować wyłącznie katolicy szwajcarscy w wieku 19-30 lat, którzy w swoim kraju muszą najpierw odbyć służbę wojskową. W Watykanie służą co najmniej 25 miesięcy.