Reklama
Dla pokolenia JP2 sześć lat to niewiele. Śmierć Papieża pamięta ono bardzo dobrze. Jednak wśród nas jest już wielu Polaków, dla których sześć lat to całe życie. I właśnie im będą dedykowane obchody 6. rocznicy śmierci Jana Pawła II na pl. Piłsudskiego. - Z jednej strony chcemy wszystkim uzmysłowić, ile czasu już upłynęło od pamiętnego 2 kwietnia 2005 r., a z drugiej pokazać, że można atrakcyjnie opowiadać o Papieżu językiem dostępnym dla sześciolatków - tłumaczy dr Piotr Dardziński, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.
Organizatorzy uroczystości chcą również zwrócić uwagę na odpowiedzialność, która spoczywa na pokoleniu JP2. Bowiem osoby, które urodziły się w okolicach 1978 r., mają dziś już ponad trzydzieści lat i wychowują już następne pokolenie. - To właśnie na nas spoczywa odpowiedzialność mówienia o tym, kim był Papież i jak stał się wielkim człowiekiem. Dlatego zachęcamy, aby razem z dziećmi stworzyć pokoleniowy most, dzięki któremu Jan Paweł II będzie żywą postacią również dla tych, którzy go nigdy nie poznali - tłumaczy Dardziński.
Jan Paweł II często określany był przez dziennikarzy jako „budowniczy mostów”. Było to nawiązanie do oficjalnego papieskiego tytułu Pontifex Maximus, który był używany już w pierwszych wiekach Kościoła. Do tej symboliki mostu odnoszą się też twórcy projektu z Centrum Myśli Jana Pawła II. Tym razem kolorowy most stanie na pl. Piłsudskiego. A zbudowany zostanie z paczek, które z przedszkoli i szkół przyniosą sześcioletnie dzieci. - W ten sposób „Most” połączy dziecięcą codzienność z wielkością, którą każde z dzieci ma w sobie. Kolorowa konstrukcja skupi wokół siebie osoby na pl. Piłsudskiego, a więc w symboliczny sposób połączy też pokolenia: rodziców z ich dziećmi - tłumaczy Adrian Sinkowski, rzecznik prasowy Centrum Myśli Jana Pawła II.
Oprócz tego, na placu będzie również kilka namiotów, w których dzieci poznają Wadowice z lat dzieciństwa Karola Wojtyły. Zwiedzić będzie można m.in. jego dom rodzinny, szkołę oraz pocztę. - W każdym z namiotów będą organizowane gry, konkursy, zadania, które poprzedzą opowieści animatorów o życiu codziennym Lolka z Wadowic - wyjaśnia Sinkowski. Na końcu swej podróży dzieci wyślą paczki do szkół i przedszkoli rozsianych po całej Polsce, a nawet świecie.
W piątek, 1 kwietnia warszawskie Wadowice i międzypokoleniowy most pokona ok. 2 tys. dzieci. W sobotę zaś, 2 kwietnia tę samą trasę będą mogły przejść dzieci, które przyjdą indywidualnie ze swoimi rodzicami. - Te dzieci, których szkoły i przedszkola nie zgłosiły się do projektu, mogą następnego dnia z rodzicami przyjść na plac i włączyć się w budowę mostu. Czekają na nie te same atrakcje, gry i zabawy - podkreśla Piotr Dardziński.
W przedszkolach i szkołach
Na początku marca do 60 warszawskich szkół i przedszkoli trafiły specjalne pakiety edukacyjne. - Konspekty zadań dla nauczycieli, a także mała kula ziemska, zestaw drewnianych klocków i szmaciana lalka „Lolek” - podkreśla Julia Janowska, pedagog i autorka konspektu. Dzieci realizują pięć przygotowanych zadań dotyczących postaci młodego Karola Wojtyły. Rezultatem ich pracy będą rysunki, zdjęcia i nagrania. Przedmioty te zostaną umieszczone w paczkach, z którymi grupy pojawią się 1 kwietnia na pl. Piłsudskiego. - Jedno z zadań zakłada, że dzieci przygotują książkę ilustrującą życie Papieża - wyjaśnia Janowska.
Historia starszego mężczyzny w dziwnym, białym stroju, zostanie atrakcyjnie ubrana w opowieść o takim samym dziecku jak oni. Co więcej, zabawie będzie towarzyszył „Lolek” - szmaciana postać chłopca w przedwojennym mundurku. Lalka przypomina młodego Karola Wojtyłę z jego szkolnych czasów. - Technika wykonania lalki, materiał, z którego jest zrobiona, nawiązuje do zabawek, którymi bawiły się dzieci przed II wojną światową - wyjaśnia Anna Żelazowska twórca „Lolka”. Te dzieci, które chciałyby zaprzyjaźnić się z „Lolkiem”, a ich przedszkole nie brało udziału w projekcie, mogą wystartować w konkursie poświęconym Karolowi Wojtyle. Lalkę będzie można także kupić w internetowym sklepie Centrum Myśli JP2.
* * *
Dr Piotr Dardziński, dyrektor CMJP2
Osoby urodzone w okolicach 1978 r. prawie całe swoje życie spędziły w blasku pontyfikatu Jana Pawła II, natomiast ich dzieci Papieża nie mogły poznać. Dlatego projekt ma zachęcić rodziców, by opowiedzieli swoim dzieciom, kim był Jan Paweł II w ich życiu i dlaczego jest tak ważny.
W szkole wielkich, pomnikowych postaci jest wiele, a my chcemy pokazać małego Karola Wojtyłę, który był taki sam jak nasze dzieci. Powiedzieć im, że one też mogą być wielkie... mogą przecież naśladować swojego rówieśnika „Lolka”.
Każde dziecko, które będzie chciało zbudować most, ale zabraknie go na pl. Piłsudskiego, może skorzystać ze strony edukacyjnej:
Pomóż w rozwoju naszego portalu