W całym kraju rozpoczyna się akcja zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o całkowitej ochronie życia poczętego. W naszej diecezji podpisy będą zbierane przed kościołami w dwie niedziele, 20 i 27 marca. Aby projekt ustawy trafił do Sejmu RP potrzebnych jest sto tysięcy podpisów z całej Polski. Akcja ma na celu także uświadomienie społeczeństwu, czym jest aborcja, gdyż stan wiedzy na ten temat jest nadal bardzo mały. Dzięki akcji „Stop aborcji” organizatorzy i przyłączający się do niej pragną dokończyć dzieło Ojca Świętego Jana Pawła II, który bronił życia nienarodzonych.
W roku 2009 legalnie zabito w polskich szpitalach 538 dzieci. 510 z nich z powodu podejrzenia o to, że są chore. Liczba legalnych aborcji od lat wzrasta. Zastanawia fakt, czy ustawa chroniąca życie każdego dziecka ma szanse w obecnym Sejmie? To zależy od nas. Jeśli wszyscy ludzie świadomi, że aborcja jest zbrodnią, włączą się w działania popierające ustawę, posłowie z pewnością wezmą to pod uwagę. Ważne, aby ci wzięli to sobie do serca, dlatego warto wysyłać do nich e-maile, dzwonić, rozmawiać osobiście.
Sąd Najwyższy w uzasadnieniu do wyroku z 6 maja 2010 r. uznał, na podstawie ustawy z 1993 r., że prawo do aborcji jest dobrem osobistym kobiety. Konsekwencją tego wyroku i nacisków ze strony międzynarodowych organizacji aborcyjnych będzie zwiększanie liczby aborcji w Polsce. Jedyną możliwością powstrzymania fali zabójstw w polskich szpitalach jest jasne sformułowanie ustawy, tak, aby w sposób oczywisty wynikało z niej prawo do życia dla każdego dziecka, również chorego, a nie prawo do aborcji, które z obecnej ustawy wywodzą sądy.
Żadna z partii sejmowych nie jest zainteresowana prowadzeniem prac nad tego typu ustawą. Istotnym czynnikiem, który należy brać pod uwagę przy planowaniu takich działań, jest opinia publiczna. Warto wiedzieć, że w ciągu ostatnich 5 lat nastąpiło istotne „przesunięcie” opinii publicznej w stronę życia. Badania przeprowadzone w roku 2010 przez CBOS, GFK Polonia, IQS Quant, pokazują przewagę zwolenników życia nad przeciwnikami aborcji (różnice w wynikach zależą od zadawanych pytań; np. CBOS pyta z perspektywy praw kobiety, IQS Quant z perspektywy praw dziecka). Istotnym czynnikiem pozytywnej zmiany nastawienia opinii publicznej jest aktywność strony pro-life. Marsze dla życia i rodziny, obchody Dnia Świętości Życia i Narodowego Dnia Życia, pogrzeby dzieci zmarłych przed narodzeniem, wystawy takie jak „Wybierz Życie” i informacja o nich w mediach masowych oraz wiele innych działań - to przyczyny radykalnej zmiany opinii publicznej.
Warunkiem skuteczności przedsięwzięcia jest masowe poparcie dla projektu. Aby to osiągnąć niezbędna jest mobilizacja „ludzi sumienia”. Kilkadziesiąt środowisk z całej Polski już zadeklarowało swój udział w kampanii. Mamy nadzieję, że przyłączy się do niej każdy, komu ludzkie życie nie jest obojętne. Więcej informacji na ten temat można uzyskać na stronie
Pomóż w rozwoju naszego portalu