Każdego roku Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu organizuje rekolekcyjne spotkania tematycznie odnoszące się do dziedzictwa chrześcijańskiej wiary zderzonej z doświadczeniem nazistowskiego obozu zagłady KL Auschwitz-Birkenau. Z racji zbliżającej się uroczystości beatyfikacyjnej Papieża Polaka, tegoroczne wielkopostne skupienie odbywać się będzie pod hasłem „Jan Paweł II i Auschwitz”. W podjęciu duchowej refleksji uczestnikom spotkania w Centrum Dialogu i Modlitwy pomagać będą: autor książek o Janie Pawle II Janusz Poniewierski i dyrektor centrum ks. Manfred Deselaers. Rekolekcje odbędą się od 15 do 17 kwietnia. W programie przewidziano m.in.: zwiedzanie b. obozu KL Auschwitz I, wizytę w celi śmierci św. Maksymiliana Kolbego i w bloku żydowskim, dyskusje w grupach, Drogę Krzyżową na terenie b. obozu Auschwitz-Birkenau, Eucharystię i wspólne modlitwy.
Wprawdzie dom nosi nazwę Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, ale często wydaje się, że w tym miejscu nie można rozpoczynać ani modlitwą, ani dialogiem. Trzeba zacząć od milczenia i słuchania, od trudu zwiedzenia miejsc pamięci, od „wsłuchania się w głos ziemi oświęcimskiej”. To konkretne spotkanie z historią porusza do głębi prawie każdego - informują na stronie internetowej kapłani odpowiedzialni za działalność Centrum Dialogu i Modlitwy. Więcej informacji o rekolekcjach można znaleźć na stronie
Karol Wojtyła wiele razy odwiedzał muzeum KL Auschwitz w Oświęcimiu. Jako papież nawiedził to miejsce 7 czerwca 1979 r. Z tej pamiętnej wizyty i homilii wygłoszonej w Brzezince pochodzą słowa: „Przybywam tu dzisiaj jako pielgrzym. Wiadomo, że nieraz tutaj bywałem... bardzo wiele razy! Wiele razy schodziłem do celi śmierci Maksymiliana Kolbego, wiele razy klękałem pod murem zagłady i przechodziłem wśród rozwalonych krematoriów Brzezinki. Nie mogłem tutaj nie przybyć jako papież”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu