Piotr Lorenc: - W najbliższym czasie Wydział Duszpasterstwa Rodzin zamierza rozpocząć działania zmierzające do stopniowego ujednolicania systemu przygotowań do małżeństwa w całej diecezji. Jakie będą najważniejsze zmiany?
Ks. Andrzej Cieślik: - Pragniemy zadbać o to, by przygotowanie bezpośrednie do małżeństwa obejmowało co najmniej 5 spotkań na prekanach i dwie wizyty w poradni życia rodzinnego. W miejscach, gdzie dotychczas kurs obejmował więcej spotkań lub cały weekend, może pozostać dotychczasowy system. Tę zmianę chcemy wprowadzić od września. Przed wakacjami Wydział przekaże materiały potrzebne do prowadzenia prekan.
- Powstaną nowe poradnie życia rodzinnego?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Tak, chcemy by przynajmniej w każdym dekanacie powstała poradnia życia rodzinnego dla narzeczonych i małżonków. Tam, gdzie doradcy są już w zaawansowanym wieku, chcemy przygotować nowe kadry. W tym celu rozpoczęliśmy szkolenie większej liczby kandydatów na doradców. Obecnie na I roku Studium Życia Rodzinnego uczy się ponad 30 słuchaczy, w znacznej części są to osoby wybrane przez dekanalnych duszpasterzy rodzin.
- Z nastaniem wiosny ruszy też modernizacja, a raczej przebudowa i dostosowanie budynku przy ul. Kraszewskiego w Sosnowcu na Dom Matki i Dziecka…
Reklama
- Istotnie. Kilka miesięcy temu biskup Grzegorz Kaszak powierzył ks. Tomaszowi Foldze - zastępcy dyrektora Caritas i mnie sprawę budowy Diecezjalnego Domu Matki i Dziecka w Sosnowcu. Otrzymaliśmy do dyspozycji teren wraz z budynkiem w stanie surowym, który od dwudziestu lat stał niewykończony. Jego rozbudowa, adaptacja i wykończenie będzie kosztować ponad milion złotych. Dlatego staramy się zwrócić do naszych przyjaciół i do wszystkich osób, które znamy, z prośbą o pomoc w realizacji tego dzieła. Dom ma służyć matkom, które nie mogą w godnych warunkach oczekiwać na narodziny swego dziecka, matkom, które musiały z różnych powodów na jakiś czas opuścić swoje mieszkania, które utraciły te mieszkania z przyczyn losowych lub które leczą swoje dzieci w stojącym tuż obok szpitalu pediatrycznym i muszą być przy nich cały czas obecne.
- Jak zamierzacie zdobyć fundusze na remont i wyposażenie?
- Nie poszukujemy wielkich strategicznych sponsorów, lecz osób dobrej woli, które pomogą nam drobnymi kwotami. Po pierwsze, prosimy o modlitwę, bo ma to być dzieło Boże. Po drugie, każdy z nas może przekazać 1% swojego podatku na Caritas Diecezji Sosnowieckiej z zaznaczeniem celu „Dom Matki i Dziecka”. Po trzecie, można wpłacić darowiznę na wskazane na stronie konto Diecezjalnego Centrum Służby Rodzinie i Życiu. Po czwarte, można przekazać pieniądze bezpośrednio ze strony za pomocą usługi PayPal, wkrótce również Dotpay. Po piąte, bardzo prosimy o przesłanie tej wiadomości do swoich znajomych i przyjaciół z krótkim komentarzem typu „To są osoby, które znam osobiście i wiem, że można im zaufać”. Wierzymy, że ten sposób okaże się skuteczniejszy niż wielkie kampanie reklamowe.
Dodatkowe informacje na stronie