W tym roku mijają 23 lata misyjnej posługi w Kamerunie bp. Jana Ozgi. W 1997 r. w uznaniu ofiarnej i pełnej poświęcenia pracy na Czarnym Lądzie, Stolica Apostolska mianowała go biskupem ordynariuszem diecezji Doumé-Abong’Mbang.
W styczniu br. ks. Michał Mierzwa zorganizował wizytę pasterską do Kamerunu. Wraz z nim podróżowali: ks. Jan Szczepaniak, ks. Jan Lib oraz ks. Józef Fila. Program pobytu w Kamerunie miał charakter pastoralny, aby pokazać pracę misjonarzy w trzech wymiarach posługi misyjnej: Kościół - życie religijne; szkoły przy stacjach misyjnych - oświata i nauczanie; ośrodki zdrowia - pomoc chorym i cierpiącym. Odwiedzaliśmy placówki misyjne prowadzone zarówno przez siostry zakonne: pallotynki, michalitki, siostry od Aniołów, jak i przez księży zakonnych: paulinów i marianów oraz księży diecezjalnych.
Na obszarze liczącej 27 tys. km2 diecezji Doumé-Abong’Mbang pracuje 30 księży oraz 600 katechistów. W pracy misyjnej bp Jan Ozga przywiązuje szczególną wagę do tworzenie nowych parafii, które stanowią także osnowę rozwoju regionalnego. Cieszy się ze szkół prowadzonych na wysokim poziomie, gdzie katechizacją objętych jest ok. 4 tys. dzieci.
Szkołę podstawową i przepiękne przedszkole w Doumé prowadzą siostry pallotynki. 4 lata temu był tam pusty teren, a dzisiaj jest kompleks edukacyjny na najwyższym poziomie (określany mianem „uniwersytecki”). Wielki w tym udział ma s. Fabiana. W Nguelemendouka szkołę i przedszkole prowadzą siostry michalitki, wśród których szczególną energią wyróżnia się s. Goretti. Dzieci witały nas śpiewem w języku polskim. Była wspaniała akademia, pokaz mody europejskiej, recytacja poezji i muzyka afrykańska.
Równie serdecznie witano nas w szkole prowadzonej przez siostry od Aniołów w Doumé Abong’Mbangu. Uczestniczyliśmy tam także w poświęceniu placu pod budowę sierocińca św. Michała Archanioła. Warto nadmienić, że z tego zgromadzenia bardzo ofiarnie pracuje s. Halina. Jest ona jakby na zapleczu misji, bo w Warszawie, gdzie zajmuje się utrzymywaniem korespondencji z dobrodziejami misji.
W Dimako od 2003 r. pracę misjonarską prowadzą siostry karmelitanki od Dzieciątka Jezus. Pracującą tutaj s. Jacqueline gościliśmy w parafii Trzeboś w 2008 r. Ze względu na dobrą znajomość języka polskiego zdobyła wtedy sympatię naszych parafian. W Dimako zaprezentowała nam murowany budynek wzniesiony z ofiar zebranych w Trzebosi. Siostry proszą o systematyczną pomoc, gdyż ich misja jest w dużej potrzebie. Dla nowo zbudowanego klasztoru sióstr ufundowałem wraz z państwem Czesławą i Ryszardem Siudakami z Wiązownicy 2 małe witraże. Kaplica sióstr oczekuje na 4 kolejne witraże, na które już znaleźli się fundatorzy.
Odwiedzaliśmy jeszcze inne szkoły, prowadzone m.in. przez siostry Opatrzności Bożej. Spotykając się z życzliwym przyjęciem, mogliśmy oglądać nie tylko stan materialny poszczególnych placówek, ale ubogacać się ofiarną i pełną poświęcenia pracą dla Kościoła w Afryce.
Wielkim wyzwaniem dla misjonarzy jest problem rodzimych powołań. Uzdolnionych kapłanów Ksiądz Biskup wysyła na studia do Europy licząc, że w przyszłości służyć będą Kościołowi w Kamerunie. Siostrom bardzo leży na sercu wychowanie swoich następczyń wśród Kamerunek. W tym celu zakładają ośrodki formacji z nadzieją, że Pan Jezus zaszczepi i da wzrost rodzimym powołaniom.
Wszędzie spotykaliśmy się z szacunkiem i wdzięcznością za pomoc duchową i materialną. Pamiętajmy o niedożywionych dzieciach w Afryce i ogromnych potrzebach tamtejszego Kościoła. W czasie Wielkiego Postu zbierajmy dobre uczynki na rzecz misji, by stać się pomocnikami dla misjonarek i misjonarzy, którzy oczekują na duchowe i materialne wsparcie z Polski.
DZIEŁO MISYJNE SAMARYTANIN
Adres korespondencyjny w Polsce:
Bp Jan Ozga (Diecezja Doumé-Abong’Mbang, Kamerun) ul. Broniewskiego 28/30
05-510 Konstancin-Jeziorna
Pomóż w rozwoju naszego portalu