Uroczystość Świętej Rodziny to szczególny dzień w jarosławskiej parafii Bożego Ciała. Dzieje się tak ze względu na obecność łaskami słynącego XVI-wiecznego wizerunku Matki Bożej Śnieżnej, któremu 31 grudnia 2006 r. metropolita przemyski abp Józef Michalik nadał tytuł Królowej Rodzin. Każdego dnia płynie tu modlitwa w intencji rodzin, która w Święto Rodziny przybiera uroczysty charakter. „W naszej Kolegiacie jest to dzień wyjątkowej modlitwy za rodziny parafii, miasta, archidiecezji i Ojczyzny. Na uroczystą Mszę św. zapraszamy wszystkie małżeństwa, z wyraźnym uwzględnieniem tych, które w danym roku stanęły na ślubnym kobiercu lub obchodziły okrągłą rocznicę zawarcia sakramentu” - przypomina ks. Marian Bocho, proboszcz Kolegiaty. Tym razem Eucharystii w intencji małżonków i ich bliskich przewodniczył ordynariusz diecezji rzeszowskiej i przewodniczący komisji Episkopatu Polski ds. rodziny, bp Kazimierz Górny. Okolicznościowe kazanie wygłosił kanclerz rzeszowskiej Kurii, ks. Jerzy Buczek.
Ks. Jerzy Buczek skoncentrował się w homilii na konieczności obrony najważniejszych chrześcijańskich wartości. Tylko wtedy można w pełni przeżywać Boże Narodzenie i może ono dokonywać się w ludzkich sercach. „Obecnie zbyt wiele jest ataków na to, co Boże; nawet Święta zostały skomercjalizowane. Próbuje się wyrugować niedzielę jako Dzień Pański. Biegniemy wtedy do marketów, pracujemy, zapominając, czym jest Dzień Święty i spotkanie z Panem na Eucharystii” - mówił kaznodzieja, zachęcając także do szacunku wobec rodziców i rodziny, która jest skarbem, naczelną wartością. Zauważył, że cywilizacja zachodnia chyli się ku upadkowi, umiera, gdyż niszczy rodzinę. „Gdy potrafimy szanować rodziców, uszanujemy każdego człowieka” - usłyszeli wierni wraz z apelem o życie w prawdzie i o głoszenie prawdy, bez której wszystko upada.
Podczas Mszy św. małżonkowie odnowili przysięgę złożoną podczas zawierania sakramentu.
Wprowadzeniem do uroczystej Eucharystii był koncert kolęd w wykonaniu młodzieżowego kwartetu instrumentów dętych. Na zakończenie ks. Marek Machała, diecezjalny duszpasterz rodzin, zachęcał wiernych do podjęcia krucjaty w intencji małżeństw przeżywających kryzys. Celem tej formy duchowej pomocy jest ratowanie zagrożonych rozbiciem sakramentalnych związków małżeńskich. Podejmując się tego dzieła, należy codziennie (przez 6 miesięcy) modlić się w intencji jednego zagrożonego małżeństwa. Ponadto osoba decydująca się na przystąpienie do krucjaty postanawia każdego dnia odmówić za tę rodzinę jedną tajemnicę różańcową i często przyjmować w tej intencji Komunię św., a także ponosić dobrowolną ofiarę.
W słowie wieńczącym uroczystość bp Górny przywołał słowa św. Urszuli Ledóchowskiej: „Jeszcze Polska nie zginęła dopóki kochamy!” i życzył, aby polskie rodziny były, jak we wcześniejszych wiekach, silne Bogiem. Zauważył także, że mamy wiele rodzin oddanych Bogu i Kościołowi. Zachęcał małżonków do trwania w wierności przysiędze małżeńskiej.
Po Mszy św. Jubilaci podchodzili do Księdza Biskupa po specjalne błogosławieństwo, przyjmując pamiątkowy obraz Matki Bożej Śnieżnej - Królowej Rodzin.
Pomóż w rozwoju naszego portalu