Ks. Mariusz Frukacz: - W tym roku przypada 150. rocznica urodzin Sługi Bożej Anieli Róży Godeckiej. W jaki sposób Siostry przygotowują się do tego jubileuszu, jakie inicjatywy będą podjęte przez zgromadzenie, by godnie uczcić ten jubileusz?
S. Bogumiła Czemko: - Pragniemy - jako duchowe córki Anieli Róży Godeckiej - coraz głębiej poznawać naszą Matkę poprzez zgłębianie jej pism. W tym celu udostępnione zostały w wersji elektronicznej najważniejsze pisma Sługi Bożej, które są przeznaczone dla sióstr. Z radością przygotowujemy wydanie drukiem Autobiografii - jest to opis życia i działalności Matki Godeckiej, widziany z jej perspektywy, a spisany na polecenie bł. Honorata Koźmińskiego OFMCap, założyciela zgromadzenia. Główne obchody rocznicy urodzin są przewidziane na 18 września 2011 r. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie (Msza św. o godz. 12), gdzie znajduje się sarkofag Sługi Bożej.
- Jakie przesłanie niesie Sługa Boża Aniela Róża Godecka dla współczesnego świata, a także dla dzisiejszej Częstochowy?
- Sługa Boża swoje życie poświęciła Bogu i służbie ludziom pracy, głównie robotnicom fabrycznym i ich rodzinom. Do tej grupy społecznej posłała też siostry. Pragnęła, by praca była traktowana jako droga do świętości i zbawienia człowieka. Uczyła, jak przeżywać pracę w łączności z Bogiem i na wzór Świętej Rodziny z Nazaretu. Wskazywała, że praca nie powinna służyć jedynie jako źródło zarobku (ten rodzaj podejścia określała jako praca pogańska), ale stanowi o godności człowieka i jego twórczym potencjale, kształtując osobowość (praca chrześcijańska).
Matka Godecka wielką troską ogarniała dzieci i młodzież, aby dobrze przygotowały się do dorosłego życia i podjęcia pracy zawodowej, a także bezrobotnych, wspierając ich w poszukiwaniu pracy i odpowiedniej zmianie kwalifikacji w razie potrzeby. Robotnicy zawsze mogli liczyć na wsparcie duchowe, a niejednokrotnie też materialne. Częstochowa była jej szczególnie bliska - tutaj spędziła ostatnie 20 lat swego życia (1917-37), tutaj z jej inicjatywy działały szkoła zawodowa, kursy dokształcające, internat dla dziewcząt, zakład opiekuńczo-leczniczy dla starszych kobiet (istniejący do dzisiaj) i wiele innych, prowadzono katechezy dla dzieci i dorosłych. Dziś Sługa Boża wstawia się za wszystkimi ludźmi pracy, wypraszając im potrzebne łaski. Otrzymujemy np. wiele podziękowań za łaskę znalezienia pracy za przyczyną naszej Założycielki (zapraszamy do internetowej skrzynki intencji
Pomóż w rozwoju naszego portalu