Reklama

Błogosławiona moc D zieciątka

Niedziela sandomierska 51/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obecność Dzieciątka Jezus na tarnobrzeskiej ziemi jest źródłem wielu bogatych przeżyć wiary nie tylko dla parafian z Chrystusa Króla, ale i dla tych wszystkich, którzy tutaj przybywając doświadczą błogosławionej i przemieniającej mocy Zbawiciela. Gdzie należy szukać początków kultu cudownej figury Dzieciątka Jezus?

Historia kultu

Reklama

Za światowe centrum i ognisko kultu Dzieciątka Jezus uważany jest Karmel francuski. Położony w Burgundii, w departamencie Cite-d’Or, 38 km na zachód od Dijon klasztor Karmelitanek Bosych w Beaune był do XVII wieku najważniejszym ośrodkiem kultu Dzieciątka Jezus w Europie. Drugim miejscem, które kojarzy się natychmiastowo z kultem Dzieciątka Jezus, jest od 1655 r. Praga, w której w kościele pw. Matki Bożej Zwycięskiej na Malej Stranie znajduje się najsłynniejsze sanktuarium Dzieciątka Jezus na świecie. Niewielka, bo licząca zaledwie 45 cm, figurka Praskiego Dzieciątka pochodzi z Hiszpanii i jest dziełem nieznanego artysty z połowy XVI wieku. Była własnością rodu Manrique de Lara. W 1628 r. księżniczka Poliksena Lobkowitz, córka Marii Manrique de Lara, ofiarowała figurę karmelitom bosym z klasztoru na Malej Stranie, a w 1655 r. ówczesny biskup Pragi dokonał koronacji Dzieciątka. Praskiej Dziecinie przypisuje się m.in. obronę Pragi w czasie oblężenia szwedzkiego.
Praskie Jezulatko zostało wyrzeźbione w drewnie i powleczone woskiem. W lewej dłoni trzyma kulę, symbolizującą świat, prawą zaś unosi w geście błogosławieństwa. Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus pracujące przy sanktuarium, w zależności od okresu roku liturgicznego i wydarzeń państwowych ubierają figurkę w jedną z ponad 70 „sukienek”. Najstarsza zachowana do dziś szata została uszyta i wyhaftowana w XVIII wieku przez cesarzową Marię Teresę. Wśród szat praskiego Jezulatka najpiękniejszy jest gronostajowy płaszcz, w który ubiera się figurę w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, kiedy to przypada rocznica koronacji cudownego wizerunku.
Przy kościele znajduje się także Muzeum Dzieciątka Jezus z Pragi, w którym eksponowane są wspaniałe szaty, w jakie ubiera się figurę oraz liczne wota i dary ofiarowane Dzieciątku Jezus przez wiernych i pielgrzymów. Dla osób, które pragnęły zaznać dobrodziejstwa Praskiego Dzieciątka, zaczęto rzeźbić kopie figury, dzięki temu cudowne Dzieciątko Jezus czczone jest nie tylko w Europie, ale również w Azji, Australii, a zwłaszcza w Ameryce Łacińskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Miejsce kultu

Kult Dzieciątka Jezus z Pragi rozpowszechnił się na cały świat dzięki Ojcom Karmelitom. Cześć dla Bożej Dzieciny dotarła także do Włoch. Pierwszym miejscem, gdzie zaczęto odprawiać nabożeństwa do Praskiego Jezulatka, było Arenzano - miasto we włoskiej prowincji Liguria, nad Morzem Liguryjskim, oddalone o 25 km na wschód od Genui. Tu, w ubogim kościółku klasztornym karmelitów, fundowanym w 1889 r., ówczesny przeor, ojciec Jan od Krzyża, wystawił we wrześniu 1900 r. do publicznego kultu mały obrazek przedstawiający Dzieciątko Jezus z Pragi. Dwa lata później zastąpiono go figurą małego Króla - ufundowaną przez margrabinę Delfinę Gavotti z Savony. W latach 1904-08 zbudowano nową świątynię - sanktuarium. 7 września 1924 r odbyła się w Arenzano uroczysta koronacja figury. Podczas bombardowania Arenzano przez hitlerowców w 1944 r., mieszkańcy poprosili Dzieciątko Jezus o opiekę i ochronę, obiecując zarazem, że jeśli nikomu w mieście nic się nie stanie, złożą w Jego lewej dłoni złotą kulę. Po pięciu tragicznych dniach nieustannego bombardowania miasta, gdy wszyscy mieszkańcy przeżyli - dla każdego z nich był to znak opieki Dzieciątka Jezus. Wdzięczni za cudowne ocalenie, wypełnili jeszcze w tym samym roku swoją obietnicę.

Santo Bambino na Aracoeli

Reklama

Drugie z najsłynniejszych sanktuariów Dzieciątka Jezus na świecie znajduje się w Bazylice Santa Maria in Aracoeli w Rzymie, stojącej na sławnym Wzgórzu Kapitolińskim. Słynąca z wielu cudów i otoczona wielkim kultem przedstawia Dzieciątko Jezus w postawie stojącej, wysokości około 3 stóp (naturalna wielkość niemowlęcia), przyozdobione złotą koroną z drogocennymi kamieniami. Ta cudowna figurka została wyrzeźbiona w Jerozolimie w 1480 r. przez pobożnego franciszkanina, w drewnie pochodzącym z jednego z drzew oliwnych z Getsemani. Jedna z legend dotycząca cudownej figurki mówi, że gdy owemu braciszkowi zabrakło farby na dokończenie owego dzieła, resztę domalowali aniołowie. Gotową rzeźbę wykonawca podarował do franciszkańskiego kościoła Aracoeli. Obok szklanej gabloty, w której umieszczony jest mały Chrystus, przechowuje się korespondencję przysłaną do sanktuarium z różnych zakątków świata. Te liczne listy oraz kartki z podziękowaniami i prośbami są dowodem na to, że Dzieciątko Jezus Aracoeli czczone jest na całym świecie. Przez cały rok do bazyliki przybywają pielgrzymi, aby prosić Małego Chrystusa w swych potrzebach. Największy ruch pielgrzymkowy w sanktuarium występuje od Bożego Narodzenia do święta Objawienia Pańskiego. W lutym 1994 r. cudowna figura Dzieciątka Jezus została, niestety, skradziona i do tego momentu jej nie odnaleziono. W jej miejsce została ustawiona wierna kopia.
Słynne sanktuaria Dzieciątka Jezus znajdują się w kościele Dominikanów w Altenhohenau (Niemcy, Bawaria), w kościele Augustianów w Monachium, w klasztorze w Reutbergu (Niemcy, Bawaria), w Holzen (Niemcy, Bawaria), Salzburgu, Christkindl k. Steyer (Austria), w klasztorze Benedyktynek w Sarnen (Szwajcaria), we włoskich miastach: Ozieri i Viterbo oraz w Cebu na Filipinach.

Z księgi łask

Żona ubogiego dorożkarza odczuwała wielkie boleści w nodze i nie mogła chodzić. Jej mały synek bardzo pragnął, żeby mama wyzdrowiała. Za pieniądze, które dostał jako jałmużnę, kupił obrazek Praskiego Dzieciątka Jezus. Przyniósł go matce i prosił, żeby przyłożyła go do bolącej nogi. Kobieta wzbraniała się mówiąc, że to byłaby oznaka braku szacunku względem świętego wizerunku. Ale chłopiec bardzo nalegał: Dzieciątko Jezus nie będzie się gniewać. Tylu ludzi uzdrowiło, uzdrowi także i Was - mówił syn. Matka - widząc gorącą wiarę dziecka - dała się namówić. Kiedy tylko dotknęła obrazkiem nogi, ból ustąpił niemal w tej samej chwili.
Ojcowie misjonarze z Afryki opowiadali o wydarzeniu, gdy w jednej z afrykańskich wiosek palono suche trawy. Nagle ogień przeszedł na jedną z pobliskich chat i w każdej chwili mógł objąć całą wioskę. Sytuacja z minuty na minutę stawała się coraz groźniejsza. Na miejscu pożaru było tylko dwóch zakonników. Braciszkowie zaczęli z ufnością przyzywać pomocy Dzieciątka Jezus. I nagle pojawił się wiatr, który zwrócił płomienie w przeciwną stronę i dzięki temu wioska uniknęła spalenia.
Syn pewnego lekarza zachorował na oczy. Choroba postępowała bardzo szybko, aż w końcu zupełnie ociemniał. Kiedy okazało się, że uleczenie dziecka nie jest w ludzkiej mocy, zrozpaczeni rodzice zabrali synka do cudownego Dzieciątka z Pragi. Kiedy stanęli przed ołtarzem, dziecko, które w domu nie mogło znieść światła, patrzyło w rozświetlony ołtarz szeroko otwartymi oczami. Rozpoczęła się Msza św. Nagle chłopiec wykrzyknął: Mamo! Ja widzę! O, widzę Dzieciątko Jezus!

Modlitwa do Dzieciątka Jezus

Dziecię Jezus, uciekam się do Ciebie, i błagam Cię przez wstawiennictwo Twej Świętej Matki, wspieraj mnie w tej potrzebie, którą Ci dziś przedstawiam..., gdyż wierzę mocno, że jako Bóg możesz wszystko uczynić. Oczekuję z ufnością otrzymania Twojej świętej łaski, kocham Cię z całego mego serca i ze wszystkich sił mojej duszy. Żałuję szczerze, żem Cię obraził grzechami i proszę o łaskę, abym już więcej ich nie popełniał. Postanawiam przeto nigdy już Ciebie nie obrażać i raczej wszystko wycierpieć, aniżeli w czymkolwiek Tobie się nie podobać. Pragnę odtąd wiernie Ci służyć. Dla miłości Twej, o Boże Dziecię będę kochał bliźniego swego jak siebie samego. O, Dziecię Wszechmocne, o Jezu, błagam Cię jeszcze raz, wesprzyj mnie w tej potrzebie... Daj mi łaskę posiadania Ciebie w wieczności z Maryją i Józefem świętym, abym Ciebie mógł chwalić wraz z aniołami całego niebieskiego dworu. Amen.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża
CZYTAJ DALEJ

Kapela dostał stypendium z Ministerstwa Kultury na pisanie utworów w których szydzi z Jasnogórskich Ślubów Narodu oraz Matki Bożej

2025-01-19 19:43

[ TEMATY ]

kultura

dofinansowanie

https://commons.wikimedia.org/

Jaś Kapela z rocznym stypendium literackim z ministerstwa kultury! Tak wygląda pomysł rządu Donalda Tuska na kulturę.

O sprawie stało się głośno na platformie X. Sam Jaś Kapela w jednym z wywiadów poinformował, że otrzymał takie stypendium na… pisanie piosenek do musicalu o historii zakazania aborcji w Polsce. Tak, dobrze Państwo przeczytaliście, 12-sto miesięczne stypendium na pisanie piosenek do musicalu o historii zakazania aborcji w Polsce. To naprawdę nie jest żart!
CZYTAJ DALEJ

Co z testem antydopingowym Igi Świątek? "Nie będzie odwołania"

2025-01-20 11:26

[ TEMATY ]

tenis

Iga Świątek

test antydopingowy

PAP/EPA

Iga Świątek przed meczem tenisowym

Iga Świątek przed meczem tenisowym

O sprawie testu antydopingowego zrobiło się głośno, gdy Świątek poinformowała o tym pod koniec listopada. Tenisistka przyznała, że w sierpniu miała pozytywny wynik testu na niedozwoloną substancję - trimetazydynę (TMZ). Próbkę pobrano od niej 12 sierpnia, czyli tuż po zakończeniu igrzysk olimpijskich w Paryżu, gdzie wywalczyła brązowy medal. 23-letnia Polka nie grała wówczas w żadnym turnieju. 

Teraz Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) poinformowała, że nie odwoła się od decyzji Międzynarodowej Agencji Integralności Tenisa (ITIA) w sprawie Igi Świątek. To oznacza, że sprawa pozytywnego wyniku testu antydopingowego polskiej tenisistki jest definitywnie zamknięta.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję