Reklama

Kościół

KUL o strategii rozwoju na najbliższe lata

O strategii rozwoju uczelni na najbliższe lata, w tym nowych kierunkach kształcenia, badaniach naukowych i pozyskiwaniu studentów z zagranicy - mówili w środę w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie przedstawiciele Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

[ TEMATY ]

KUL

BP KEP

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

  • - Kontakt uczelni z Episkopatem Polski jest zatem ścisły od samego początku i wciąż podtrzymywany, a KUL nadal kształci wartościowych ludzi - zaznaczał sekretarz generalny KEP
  • Nowy rektor wskazał, że chce w swoim kierowaniu uczelnią realizować strategię pokazującą, że "katolickość to nowoczesność, katolickość to dialog"
  • Rektor KUL wspomniał o planach wdrożenia w tym roku, zgodnie z rekomendacjami władz państwowych, zajęć w systemie hybrydowym, czyli częściowo zdalnym, a częściowo stacjonarnym

Tego dnia podpisana też została umowa o współpracy między KUL a Katolicką Agencją Informacyjną.

Podczas konferencji przedstawiona została strategia rozwoju lubelskiej uczelni wyższej, w tym inwestycji w nowe obszary nauki oraz kształcenia studentów. Przypomniano także historię KUL i wpływ uniwersytetu na życie społeczne i religijne w Polsce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sekretarz generalny Episkopatu Polski, a od 1999 r. pracownik naukowy KUL bp Artur Miziński przypomniał o silnych związkach lubelskiej uczelni z Konferencją Episkopatu Polski. KUL w 2018 r. świętował 100-lecie istnienia. Początki uczelni pod rządami jej pierwszego rektora ks. Idziego Radziszewskiego zbiegały się z powstaniem Konferencji Episkopatu Polski oraz odzyskiwaniem przez Polskę niepodległości. To właśnie na jednym z pierwszych zebrań plenarnych w Warszawie Episkopat zatwierdził powstanie uczelni (26-27 lipca 1918 r.).

Jak wspomniał bp Miziński, Episkopat Polski podjął wówczas także decyzję o systematycznych materialnym wspieraniu lubelskiej uczelni ze składek wiernych. Przez dziesiątki lat realizowane to było i nadal jest w postaci corocznej przedświątecznej zbiórki, poprzedzonej czytaniem listu rektora KUL na temat życia uczelni i z dołączonymi życzeniami wielkanocnymi.

Reklama

Wielkim kanclerzem KUL jest metropolita lubelski, a ponad 80 na 150 polskich biskupów wciąż jest związanych z uczelnią czy to z racji odbytych na niej studiów, czy też ze względu na pełnione różne funkcje naukowo-dydaktyczne.

Reklama

"Ta więź jest zatem i dziś, ale i istniała od dziesiątek lat" - zaznaczył bp Miziński. Wśród najwybitniejszych profesorów kojarzonych z KUL wymienił przede wszystkim tego, którego nosi imię, czyli Jana Pawła II. Jednak z lubelskim uniwersytetem związani byli także m.in. Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński, ks. Jerzy Popiełuszko czy inni kandydaci na ołtarze: ks. Wincenty Granat, o. Jacek Woroniecki czy ks. Franciszek Blachnicki.

Podziel się cytatem

W specjalnie wystosowanym liście pasterskim na 100-lecie uczelni, biskupi podziękowali za pracę naukową i dydaktyczną, za wkład w życie społeczne, religijne, polityczne i artystyczne dla całego kraju.

- Ten kontakt uczelni z Episkopatem Polski jest zatem ścisły od samego początku i wciąż podtrzymywany, a KUL nadal kształci wartościowych ludzi - dodał sekretarz generalny KEP.

Nowy rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski podkreślił, że w całej swej działalności Katolicki Uniwersytet Lubelski stara się realizować i wzmacniać misję wpisaną w maksymie "Deo et patria", która oznacza promowanie wartości duchowych i patriotycznych na wszystkich płaszczyznach funkcjonowania uczelni, od kształcenia studentów, poprzez badania naukowe aż do pracy pionu administracyjnego.

Następnie rektor poruszyły kwestię działania uczelni w czasie wciąż trwającej pandemii koronawirusa. Wspomniał o planach wdrożenia w tym roku, zgodnie z rekomendacjami władz państwowych, zajęć w systemie hybrydowym, czyli częściowo zdalnym, a częściowo stacjonarnym.

Zajęcia w trybie stacjonarnym odbywać się będą w małych grupach dydaktycznych i badawczych, zaś dla większych grup (np. wykłady na pierwszych latach studiów) przewidziano tryb pracy zdalnej.

Reklama

W specjalnie przygotowanej ankiecie, 80 proc. spośród 1700 biorących w niej udział studentów zadeklarowało, że chciałoby wrócić do nauki stacjonarnej. Podobną chęć wyrazili także studenci zagraniczni (studiuje ich na KUL ok. 800), głównie zza wschodniej granicy.

Studenci z zachowaniem zasady dystansu społecznego będą jednak mogli np. odbywać stacjonarne konsultacje z pracownikami uczelni.

Ks. prof. Kalinowski podkreślił, że KUL znany jest przede wszystkim z nauczania na kierunkach humanistycznych, w tym teologii, ale w ostatnich latach nastąpiło dowartościowanie kierunków z obszaru nauk ścisłych, w tym biologii i medycyny.

Reklama

Nowy rektor wskazał, że chce w swoim kierowaniu uczelnią realizować strategię pokazującą, że "katolickość to nowoczesność, katolickość to dialog". - Katolickość to nie transparenty, nie napisy, nie protesty, tylko dialog na salach uniwersyteckich. Dopiero wtedy pokazujemy właściwy poziom rozmowy, nie wolno schodzić na poziom chodnika. Trzeba jasno mówić o godności człowieka a unikać tego wszystkiego, co ją poniża - dodał.

Podziel się cytatem

O strategii rozwoju uczelni na najbliższe lata opowiedziała siostra dr hab. Beata Zarzycka, albertynka, nowa prorektor ds. nauki i kadr KUL. Jest ona pierwszą siostrą zakonną pełniącą tak wysoką funkcję na polskiej uczelni.

S. Zarzycka podkreśliła, że KUL jest obecnie bardzo dynamicznie rozwijającym się uniwersytetem, który próbuje łączyć tradycję z nowoczesnością. Z jednej strony stawia od lat na kształcenie w dziedzinie nauk humanistycznych, ale z drugiej strony otwiera się na nauki ścisłe, w tym biologiczno-medyczne i inżynieryjno-techniczne.

Jak zaznaczyła, głównym celem strategicznym KUL na najbliższe lata jest podnoszenie poziomu badan naukowych, co z kolei będzie mogło przełożyć się na lepszą jakość kształcenia i stworzyć w łonie uczelni społeczność akademicką, w której z jednej strony są wciąż doskonalący swoje umiejętności profesorowie, a z drugiej korzystający z ich wiedzy studenci.

Dlatego też KUL chce wspierać potencjał naukowy i dydaktyczny swoich pracowników. Ma temu służyć m.in. wprowadzenie systemu grantowego, który ukierunkowuje korzystających z niego na konkretne cele, głównie wysoko punktowane publikacje naukowe i projekty badawcze.

Reklama

W tym systemie realizowane mają być zarówno tzw. granty misyjne (dają możliwość prowadzenia badań w problematyce religii, moralności i duchowości), jak i granty interdyscyplinarne oraz wewnątrzdyscyplinarne, a ponadto granty komercjalizacyjne (jeśli wynik badań ma potencjał wdrożenia w danej dziedzinie, np. gospodarce).

Istnieje też fundusz wydawniczy, który wspiera wysoko punktowane publikacje w czasopismach z opcją ogólnego dostępu. Bardzo prężnie rozwija się biblioteka uniwersytecka, z dostępem do baz danych, następuje też proces jej cyfryzacji.

KUL dostrzega ważność podejmowania badań w dziedzinie nauk przyrodniczych, dlatego zainwestowano w powstanie interdyscyplinarnego Centrum Badan Naukowych, którego celem jest rozwój nauk przyrodniczych (głównie biologii i chemii), ale także tworzenie zespołów interdyscyplinarnych, które mogłyby prowadzić badania z zakresu dziedzin medycznych czy w ich połączeniu z naukami humanistycznymi.

Uczelnia rozpoczęła też prace nad rozwojem ścieżki umożliwiającej komercjalizację wiedzy w kierunku obszaru gospodarczego i biznesu. Tworzona jest sieć kontaktów z sektorem przemysłowym i światem biznesu.

KUL realizuje też projekt, który pozwoli bardziej otworzyć uczelnię na dostęp dla osób z niepełnosprawnościami.

Zdaniem s. dr hab. Zarzyckiej, w ostatnich latach wyraźnie wzrosło zainteresowanie studiowaniem na KUL. Obecnie na uczelni uczy się 10 tys. studentów. W tym roku zainteresowanie rozpoczęciem nauki wyraziło aż 5 tys. osób. Są kierunki niezmiennie cieszące się dużym zainteresowaniem, jak psychologia, filologia angielska, italianistyka i sinologia.

Reklama

Uczelnia jest coraz bardziej popularna dla młodzieży studiującej z zagranicy. W tym roku jest ok. 1000 chętnych z zagranicy do podjęcia nauki na KUL, z czego 700 osób wyraziło chęć studiowania w jęz. angielskim (jest możliwość takiej nauki na 12 kierunkach). Uczelnia oferuje ogółem 52 kierunki kształcenia.

Kierunek, który spotkał się już bardzo dobrym odbiorem, jest medycyna. W tym roku odbyła się już druga rekrutacja na kierunku pielęgniarskim, a ponadto trwają prace nad uruchomieniem kierunku położniczego.

KUL chce być też pomostem między okresem studiów a rozpoczęciem życia zawodowego dla byłych studentów. Funkcjonuje w tym celu biuro karier, które pomaga absolwentom odnaleźć się na rynku pracy.

Red. Paweł Rozwód, pełnomocnik rektora KUL ds. promocji i komunikacji przedstawił plany rozwoju lubelskiej uczelni w zakresie kształcenia medialnego i udoskonalania kontaktu z mediami.

Podkreślił, że polskie uczelnie potrzebują dobrej komunikacji ze światem zewnętrznym i muszą szukać skutecznych sposobów informowania o swoim życiu akademickim. Służyć temu mogą dobrze wykształceni eksperci, z których wypowiedzi media bardzo często korzystają.

KUL jest obecny w mediach, także społecznościowych, chce je wykorzystywać, aby opowiadać o swojej aktywności i w ten sposób docierać do młodych ludzi, którzy potencjalnie w niedalekiej przyszłości mogą się stać studentami tej uczelni.

Lubelski uniwersytet otworzy też wkrótce studia nagrań (koszt 3 mln zł) oraz Akademię Nowoczesnych Mediów, gotową na multimedialne szkolenia dziennikarzy oraz osób występujących w mediach.

Reklama

W środę nastąpiło też podpisanie umowy o współpracy między Katolickim Uniwersytetem Lubelskim a Katolicką Agencją Informacyjną. Współpraca obejmować będzie wzajemne wsparcie w zakresie przekazywania i przygotowywania informacji medialnych, działania na rzecz rozwoju polityki informacyjnej oraz inicjowania wspólnych przedsięwzięć.

KAI będzie publikować w serwisie agencyjnym, na stronie www.ekai.pl oraz w mediach społecznościowych depesze informujące o wydarzeniach z życia KUL, a także komentarze i opinie pracowników naukowych. Agencja umożliwi też studentom odbywanie bezpłatnych praktyk dziennikarskich. KUL zyska dostęp do codziennego serwisu informacyjnego KAI.

"Informacje o działalności KUL można znaleźć w serwisie KAI niemal codziennie, od początku istnienia naszej agencji, czyli od 1993 r. Także w następnych miesiącach w naszym serwisie będzie bardzo dużo informacji, dlatego zachęcam do korzystania z niego" - powiedział Marcin Przeciszewski, prezes i redaktor naczelny KAI.

2020-09-09 14:24

Ocena: 0 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Między poczuciem odrębności a świadomością narodową”

Niedziela lubelska 30/2013, str. 4

[ TEMATY ]

KUL

wykład

Grzegorz Jacek Pelica

Pod takim hasłem w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbyła się ogólnopolska konferencja, podczas której poddane zostało refleksji współczesne oblicze etniczne polskiej ściany wschodniej. Organizatorem był Instytut Kulturoznawstwa Wydziału Filozofii KUL.

Otwierając obrady, dziekan ks. prof. Stanisław Janeczek odniósł się do sytuacji narodowościowej i wyznaniowej w Rzeczypospolitej, w której ważny jest nie tylko szacunek do swojej kultury etnicznej, ale także ubogacanie jej chrześcijaństwem. - To wizja kultury, którą sformułowano w czasach oświecenia, a w której odwoływano się do idei natury ludzkiej wspólnej wszystkim ludziom. Wobec tego, każda odrębność kulturowa traktowana była jako coś mniej ważnego, a nawet czasami wstydliwego. W XX wieku spoglądano na naród podejrzliwie, bo potężne narody miały państwa, często o charakterze potęgi militarnej. Zanim przeżyliśmy ten wiek, Rzeczpospolita Wielu Narodów została w sposób haniebny rozdarta. Gdy odrodziła się III Rzeczpospolita, w sposób wyraźny straszono wizją „bałkanizacji”, że obudzą się demony nacjonalizmu. To przestrzeganie miało swoje źródło w oświeceniowej koncepcji kultury. Natomiast nasze kulturoznawstwo postuluje integralną wizję kultury, z której religii nie wolno wyrugować, w ramach której religia zajmuje istotne i cenne miejsce. Jest ona ważnym elementem tożsamości kultury, jej wartości, ukazując w każdej kulturze ideały wzniosłe: ciągnie kulturę ku górze. Wpisuje się to w pewien spór, który traktuje religię jako zagrożenie, czynnik destrukcyjny, wzbudzający spory albo czynnik nic nieznaczący - mówił Ksiądz Dziekan. Przypomniał też, że otwartość KUL-u stwarza warunki dla kształcenia i wymiany kulturowej, czego dowodem jest 60-osobowa grupa prawosławnych studentów uczelni i dobra współpraca z prawosławnym arcybiskupem diecezji lubelsko-chełmskiej Ablem.
CZYTAJ DALEJ

Uczona siostra

Niedziela Ogólnopolska 6/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

patron

święta

św. Scholastyka

Adobe.Stock.pl

Św. Scholastyka z Nursji

Św. Scholastyka z Nursji

Dlaczego? Ponieważ imię św. Scholastyki wywodzi się z łacińskiego słowa scholasticus, które oznacza osobę uczoną, studenta bądź nauczyciela. Ponadto Scholastyka była bliźniaczą siostrą św. Benedykta z Nursji, jednej z bardziej znanych kościelnych postaci.
Św. Scholastyka z Nursji ur. 2 marca 480 r. zm. 10 lutego 543 r.

Scholastyka żyła na przełomie V i VI stulecia w Italii, a konkretnie w Umbrii. Wzorując się na bracie Benedykcie, który założył pierwszy męski klasztor, uczyniła podobnie wobec kobiet. Tak powstały zakony benedyktynów i benedyktynek, a najbardziej znane związane z nimi miejsce to Monte Cassino.
CZYTAJ DALEJ

Wywiad wojskowy Danii: trzy scenariusze zagrożenia ze strony Rosji

2025-02-11 15:00

[ TEMATY ]

Europa

Rosja

Dania

NATO

wywiad wojskowy

zagrożenie

PAP/EPA

Władimir Putin

 Władimir Putin

Duński wywiad wojskowy (FE) przedstawił we wtorek trzy scenariusze zagrożenia dla Europy ze strony Rosji po zakończeniu jej wojny z Ukrainą. Założono w nich, że Stany Zjednoczone nie wesprą państw europejskich NATO, a kraje te nie wzmocnią wystarczająco swojej obronności.

Według FE "mało prawdopodobne jest, aby Rosja rozpoczęła wojnę przeciwko jednemu lub większej liczbie państw NATO, kontynuując działania wojenne na Ukrainie".
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję