Przy okazji wymiany posadzki zostanie zamontowane ogrzewanie podłogowe. Technicznie wygląda to tak, że na stare płytki zostanie położona instalacja grzewcza, tzw. ogrzewanie podłogowe, a na nie - granitowa posadzka. Z tego powodu, od soboty 13 listopada, sosnowiecka katedra jest zamknięta. Msze św. i nabożeństwa będą celebrowane w Domu katolickim znajdującym się naprzeciw świątyni.
Do tej pory katedra była ogrzewana nadmuchami napędzanymi olejem. „Nie było to najlepsze rozwiązanie dla zabytkowej polichromii wykonanej przez Włodzimierza Tetmajera. Prócz tego ogrzewanie było mało efektywne. Teraz ma się to zmienić. Położymy nowe płytki granitowe sprowadzone z Włoch, Hiszpanii i Indochin. W projekcie założono zastosowanie większego formatu płytek, właściwego dla współczesnych posadzek granitowych. Mam nadzieję, że do świąt Bożego Narodzenia będzie już gotowa nawa główna i znów będzie można sprawować liturgię” - wyjaśnia proboszcz, ks. kan. Jan Gaik. Przy okazji powstanie dodatkowe wejście z zakrystii do nawy bocznej, niezbędne do prowadzenia uroczystych procesji np. na początku Mszy św. Z tego względu już teraz został przeniesiony do lewej nawy ołtarz Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
W doborze materiału płytek nawiązano kolorystycznie do wystroju wnętrza oraz Tetmajerowskiej polichromii. Projekt posadzki skomponowano artykułując, podobnie jak w posadzce pierwotnej, architektoniczne podziały na przęsła naw i transeptu wyznaczone przez układ filarów. Kolorystycznie zaakcentowano przejście po osi głównej od kruchty do prezbiterium, w którym zachowuje się oryginalną, bardziej ozdobną posadzkę. Autorem projektu posadzki w sosnowieckiej bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest architekt Tomasz Szukała.
Pośrodku każdego pola posadzki przewidziano także wykonanie kompozycji z kontrastowego materiału o wzorze nawiązującym głównie do romańskich motywów roślinnych. „Na osi głównej rozmieścimy większe kompozycje z różą wiatrów i na skrzyżowaniu z transeptem z greckimi literami alfa i omega” - mówi Ks. Proboszcz. W projekcie oczywiście przewidziano rozwiązanie pokonania wysokości wytworzonej nałożeniem warstw ogrzewania podłogowego przez wykonanie w kruchtach jednego stopnia o wysokości 12-13 cm. Ma to konkretne przełożenie: pozwoli zachować istniejące drzwi i schody zewnętrzne bez przeróbek. Ponadto w kruchcie z wejściem z boku wykonana zostanie pochylnia dla niepełnosprawnych i wózków dziecięcych z odpowiednio zamontowanymi barierkami.
Pomóż w rozwoju naszego portalu