Projekt „Spojenia” to nawiązujące do postaci św. Jana Pawła II wyjątkowe widowisko artystyczne online, skupiające się na kluczowej roli chrześcijaństwa, a przede wszystkim krzyża w kształtowaniu historii polskiej państwowości. Wybrane utwory polskich autorów są tekstami, które – choć w większości napisane dawno temu – do dziś stanowią aktualne przesłanie dla Polaków dwudziestego pierwszego wieku.
Podobnie jest również z fragmentem poematu „Wigilia Wielkanocna 1966”, w którym Karol Wojtyła pisze, że „stoimy przed frontonem przeszłości, który się dla nas zamyka i równocześnie otwiera”. Cytat ten stanowi pewnego rodzaju podstawę, na której oparty będzie cały projekt. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż 2020 rok to setna rocznica urodzin św. Jana Pawła II, a więc doskonała okazja, by zgłębić jego nieco mniej znaną, a jakże głęboką twórczość.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Projekt „Spojenie” będzie również okazją do pochylenia się nad dziedzictwem innych twórców, takich jak: Zygmunt Krasiński oraz Cyprian Kamil Norwid.
Reklama
Celem projektu jest zwrócenie uwagi na korzenie naszej historii. Organizatorzy pragną ukazać to, co jest fundamentem naszej wspólnoty narodowej, to co nas spajało i spaja. Jest to także poszukiwanie źródeł naszej tożsamości narodowej i tego co nas kształtuje. Świadectwo zanurzenia naszej historii w chrześcijańskim dziedzictwie dawali poeci tej miary, co Zygmunt Krasiński czy Cyprian Kamil Norwid, których cytaty znajdą się w programie. Artyści pochylą się nad fragmentami ich tekstów, by zaczerpnąć z ich wrażliwości przeżywania wiary i patriotyzmu. Nie zabraknie też świadectwa Piotra Skargi, mówiącego o szczepieniu wiary w Polsce przez świętego Wojciecha i o prastarej pieśni naszych Ojców - „Bogurodzicy”. Ta pieść również pojawi się w muzycznej warstwie programu, którą ponadto tworzyć będą tradycyjne polskie pieśni liturgiczne, z całym swoim pięknem muzycznym i literackim, niosącym przebogate, głębokie treści i przesłanie.
W programie udział wezmą: Dariusz Kowalski - interpretacja tekstów; Joachim Mencel - lira korbowa, Basia Pospieszalska – śpiew. Premiera spektaklu 15 września o 20:00, na kanale tvDei na YouTube oraz na profilu Muza Dei na Facebooku.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.