– Cieszymy się ze wszystkich darów, które otrzymujemy. Nasz szpital jest zakaźny i dobrze wyposażony. Respiratorów mamy dość dużo i ten kolejny na pewno nam się przypada. Przekazanie darów, szczególnie w tym miejscu, ma dla nas ogromne znaczenie, ponieważ buduje zaufanie załogi w sens tego, co robimy, przekazuje nas do tego, że warto to robić, że ludzie to widzą i doceniają – powiedział „Niedzieli” Piotr Kagankiewicz, dyrektor Szpitala Powiatowego w Radomsku podczas uroczystości na Jasnej Górze.
Przekazanie sprzętu ratującego życie odbywało się 28 sierpnia na Jasnej Górze z udziałem m.in. dyrektora Caritas Polska, dyrektorów Caritas diecezjalnych, dyrektorów szpitali, które otrzymały respiratory, zarządu Fundacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Respiratory trafiły do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju, Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego przy Domu św. Józefa w Będzinie prowadzonego przez Caritas Diecezji Sosnowieckiej oraz Szpitala Powiatowego w Radomsku. Z tej okazji w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Mszy św. przewodził bp Andrzej Przybylski oraz wygłosił homilię. Z nawiązaniu do Ewangelii kaznodzieja mówił o mądrości Bożej, której uczy Maryja. Wyrazem tej mądrości jest także pomoc służbie zdrowia w walce z pandemią, zapomnienie o własnych problemach, by wspierać innych, jak np. górnicy organizujący zakup respiratorów w trudnym dla siebie czasie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
– Wiemy, że pandemia wciąż nam zagraża, dlatego zapewnienie ratującego życie sprzętu jest nadal bardzo ważnym zadaniem. Od początku tej trudnej sytuacji, w jakiej znaleźliśmy się wszyscy kilka miesięcy temu, Caritas wspomaga medyków i to przekazanie respiratorów jest jednym z etapów dzieła, realizowanego przez nas we współpracy z naszymi darczyńcami, do których należy Fundacja Jastrzębskiej Spółki Węglowej – wyjaśnił ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, i dodał: – Wybór miejsca uroczystości nie jest przypadkowy. Chcemy przed obliczem Matki Bożej Częstochowskiej podziękować Bogu za dar solidarności, jaka połączyła Polaków w obliczu zagrożenia pandemią, a także pomodlić się w intencji wszystkich chorych oraz niosących im pomoc i służących wsparciem.
Tego dnia ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej został odznaczony złotym medalem Caritas.
Akcja #WdzięczniMedykom została uruchomiona przez Caritas Polska w odpowiedzi zapotrzebowanie szpitali i placówek medycznych znajdujących się na pierwszej linii frontu walki z epidemią koronawirusa. Celem inicjatywy podjętej przez największą organizację pomocą w kraju jest dostarczenie potrzebnego sprzętu i wyposażenia dla personelu medycznego do jak największej liczby ośrodków ochrony zdrowia w Polsce. Do tej pory akcję wsparli liczni partnerzy biznesowi Caritas Polska. Poza Fundacją Jastrzębskiej Spółki Węglowej są to: firmy Generali i Concordia, Fundacja Carrefour, PSE, Nestle, Lidl Polska, Gaz-System, AstraZeneca, PWPW, PGNIG oraz Fundacja Banku PNB Paribas. Równolegle Caritas Polska uruchomiła zbiórkę pieniędzy dla darczyńców indywidualnych, żeby stopniowo zwiększać zakres i skalę działania. Łącznie w ramach akcji #WdzięczniMedykom Caritas Polska zgromadziła pomoc dla polskich medyków o wartości ok. 9 mln zł. Pozwoli to na przekazanie szpitalom oraz domom pomocy społecznej w całej Polsce m.in. 100 respiratorów, ponad 300 tys. maseczek i rękawiczek ochronnych, 10 tys. kombinezonów ochronnych, 2 tys. przyłbic oraz kilkunastu specjalistycznych łóżek szpitalnych.