Reklama

Posługa kapłańska - dekanat Szczecin-Pogodno (1)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rok Kapłański, który niedawno został zakończony, szczególnie skierował uwagę na posługę kapłańską w naszej archidiecezji. Każda bowiem placówka duszpasterska jest kierowana przez kapłanów. To oni nie tylko zarządzają nimi, ale przede wszystkim tak jak św. Jan Maria Vianney wskazują wiernym drogę do nieba. Dziś przyglądamy się kolejnemu dekanatowi naszej archidiecezji.
Dekanat Szczecin-Pogodno powstał po reorganizacji struktury dekanatów, która odbyła się dekretem abp. Mariana Przykuckiego z dn. 16 grudnia 1994 r. Decyzja weszła w życie 1 stycznia 1995 r. Nie jest to jednak początek działalności kapłańskiej na terenie dekanatu. Dekanat tworzą parafie szczecińskie: Świętego Krzyża, Najświętszego Odkupiciela, św. Jana Bosko, Świętej Trójcy, św. Ottona oraz podszczecińskie: NMP Matki Kościoła w Bezrzeczu, MB Królowej Świata w Dobrej Szczecińskiej, MB Bolesnej w Mierzynie, MB Szkaplerznej w Wołczkowie.
Pierwszą odwiedzimy parafię Świętego Krzyża. Pomimo, że została erygowana dopiero w 1951 r., kapłani posługiwali tu już po wojnie. W latach 1947-48 w kościele duszpasterzował ks. Brunon Stachowiak. W latach 1948-74 posługę proboszcza pełnił ks. Franciszek Kotuła. Ks. prał. Stefan Kałużny był proboszczem parafii w latach 1974-77. Jego następcą w latach 1977-83 był ks. Franciszek Moździerz. W latach 1983-91 urząd proboszcza piastował ks. Tadeusz Ciepłuch. Od 1991 r. posługę proboszcza i dziekana dekanatu pełnił ks. prał. Wenancjusz Borowicz. W tym czasie zdynamizował duszpasterstwo, zainicjował Klub Inteligencji Katolickiej, z którym prowadził spotkania formacyjne. Był otwarty na księży i kleryków. Przez kilkanaście lat pełnił posługę spowiednika seminaryjnego. W grudniu 2008 r. obchodził złoty jubileusz kapłaństwa. Wiele trudu włożył w remont kościoła i domu parafialnego. Od sierpnia 2010 r. urząd proboszcza objął ks. prał. Piotr Kordula, diecezjalny duszpasterz policjantów, kapłan z sercem otwartym na każdego. W posłudze kapłańskiej proboszcza wspierają: ks. dr Grzegorz Jankowiak, diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej, ks. Emil Piotrowicz, ks. Marcin Kózka, ks. Józef Leszkowicz oraz ks. Józef Korczyński. Przy parafii mieszka ks. Maciej Szmuc, który w naszej archidiecezji pełni posługę dyrektora Caritas. Na terenie parafii w ośrodku akademickim posługę kapłańską pełnią księża z prałatury Opus Dei. Obecnie kapelanem jest ks. dr. Ferdynand Valbuena. O owocności posługi pełnionej przez kapłanów w tej parafii świadczą powołania. Z parafii pochodzi pięciu kapłanów: ks. Cezary Mroczek, ks. Robert Gołębiowski, ks. Stefan Marcyniuk, ks. Bolesław Burgat TChr i ks. Janusz Malski.
W 1973 r. została erygowana parafia pw. Świętej Trójcy w Szczecinie na os. Krzekowo. Pierwszym proboszczem został mianowany ks. Stanisław Włodek. Nie miał łatwego zadania, ponieważ musiał budować zręby parafii. To dzięki jego staraniom powstał dom parafialny, w którym nie tylko mieszkali księża, ale były także pomieszczenia na spotkania katechetyczne. Następnie proboszczem w latach 1985-88 był ks. kan. Jan Zapartek. Podjął on dzieło swojego poprzednika, a zarazem był odpowiedzialny za powstawanie nowej parafii pw. św. Ottona w Szczecinie. W latach 1986-87 wikariuszem zastępcą był ks. dr Franciszek Kamiński. Podczas jego złotego jubileuszu kapłaństwa, który obchodził w 2004 r., kaznodzieja ks. Tadeusz Fudryna powiedział o nim: „Wszędzie gdzie był, angażował się w pracę z całym oddaniem, czy to pracy z młodzieżą, czy duszpasterskiej, czy budowlanej. Wszędzie pozostawił niezatarty ślad poświęcenia, zaangażowania. Talent życia, talent powołania kapłańskiego i organizatora rozwinął bardzo szeroko, pomnażając je z naddatkiem”. W 1988 r. nominację proboszczowską otrzymał ks. prał. dr Tadeusz Czapiga. Do 1993 r. prowadził duszpasterstwo w prężnie rozwijającej się parafii. Oprócz tego wykładał w szczecińskim seminarium duchownym. W latach 1993-2007 proboszczem parafii był ks. kan. Piotr Pryma, charyzmatyczny kapłan, który swoją działalnością ożywił duszpasterstwo charytatywne naszej archidiecezji. To właśnie on przez wiele lat był dyrektorem diecezjalnej Caritas. Dobrocią i radością dzielił się ze wszystkimi. Niestety, w 2007 r., został odwołany do Domu Ojca. Posługę proboszczowską od 2007 r. sprawuje ks. kan. Czesław Kółko, kapłan pochodzący z diecezji przemyskiej, pełen radości i uśmiechu. W tym czasie przeprowadził remont kościoła, odnawiając elewację oraz wnętrze świątyni. W parafii zorganizował wspólnotę Nieustającego Różańca. W posłudze kapłańskiej wspomaga go: ks. Marcin Młodawski (do niedawna także ks. Marcin Miczkuła).
Kolejną chronologicznie parafią szczecińską tego dekanatu jest parafia pw. św. Ottona. Została erygowana 22 czerwca 1985 r. Pierwsza kaplica została wybudowana przez proboszcza parafii Świętej Trójcy ks. Stanisława Włodka. To właśnie tam gromadzili się mieszkańcy os. Zawadzkiego na wspólną modlitwę. W październiku 1985 r. proboszczem został mianowany ks. kan. Jan Zapartek, który do dziś pełni tę posługę. Należy do Stargardzkiej Kapituły Kolegiackiej. To on podjął się organizacji parafii. Zorganizował duszpasterstwo oraz wybudował zespół sakralny z kościołem pw. Zwiastowania Pańskiego, domem parafialnym oraz domem katechetycznym. Tak wspomina oddanie domu katechetycznego: „To było wielkie szczęście. Wreszcie stworzyliśmy właściwe warunki do katechizacji dzieci i młodzieży. 14 izb lekcyjnych pozwalało na to, by każdy katecheta mógł teraz nauczać w oddzielnym pomieszczeniu. Wszyscy pracowali z wielkim entuzjazmem i poświęceniem. Tak prowadzona katecheza parafialna szybko zaowocowała wzrostem liczby dzieci uczestniczących w Mszach św. i nabożeństwach oraz rosnącą liczbą ministrantów”. Jeszcze większe szczęście było udziałem całej parafii, kiedy abp Marian Przykucki w 1997 r. poświęcił kościół, a w 2006 r. abp Zygmunt Kamiński go dedykował. Wynikiem prac prowadzonych na polu duszpasterskim są liczne grupy duszpasterskie. Obecnie w posłudze kapłańskiej proboszcza wspierają: ks. Bartosz Adamiak i ks. Daniel Gollon. W parafii zamieszkują także inni kapłani: ks. kan. dr hab. prof. US Grzegorz Wejman, wykłada na Wydziale Teologicznym oraz prowadzi redakcję „Kościoła nad Odrą i Bałtykiem”; ks. dr Rafał Misiak jest adiunktem Wydziału Teologicznego w Szczecinie i ks. dr Krzysztof Zdziarski jest wykładowcą w Collegium Balticum. Posługa kapłańska w tej parafii wydała już liczne powołania kapłańskie i zakonne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W 20. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II do kin wejdzie film „21.37”

2025-02-18 12:53

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Rafael Film

Dokładnie od 2 kwietnia w polskich kinach będzie można zobaczyć film 21.37, który powstał specjalnie z okazji 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II. Film opowiada o niepowtarzalnym momencie w historii naszego kraju – czasie wielkiego zatrzymania, w którym ustały kłótnie, spadła przestępczość, a Polacy odnaleźli w sobie wzajemne zrozumienie i dobro.

21.37 to opowieść o nieprawdopodobnych wydarzeniach, które miały miejsce w Polsce po śmierci Jana Pawła II. – To, czego doświadczyliśmy po 2 kwietnia 2005 roku, było wielkie, niepowtarzalne i mistyczne. Nigdy wcześniej nie miało miejsca i zapewne już nigdy się nie wydarzy – mówi Przemysław Wręźlewicz z Rafael Film. – Już przed pracą nad filmem wiedzieliśmy, że taki obraz musi powstać. Chcemy wszystkim przypomnieć to, jak wielką rolę św. Jan Paweł II odegrał naszym życiu. Przy okazji pracy nad filmem wszyscy dostrzegliśmy wyjątkowy szczegół. Zdarza się nam nawet nagminnie zapominać o tym, co robiliśmy wczorajszego dnia. Jeśli chodzi o pamiętny 2 kwietnia 2005 roku wszyscy, z którymi rozmawialiśmy, pamiętają dokładnie, gdzie wtedy byli i co robili. Śmierć papieża była momentem „wielkiego zatrzymania”. To właśnie chcemy pokazać widzom na wielkim ekranie. Pragniemy przypomnieć o tym, że kochaliśmy św. Jana Pawła II i on kochał nas. To właśnie uświadomiliśmy sobie gremialnie wtedy, kiedy odszedł – podkreśla Wręźlewicz.
CZYTAJ DALEJ

Słudzy Boży Emilia i Karol Wojtyłowie na drodze do beatyfikacji

2025-02-18 12:41

[ TEMATY ]

Karol Wojtyła senior

Emilia Wojtyła

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Emilia Wojtyła z d. Kaczorowska oraz Karol Wojtyła senior

Emilia Wojtyła z d. Kaczorowska oraz Karol Wojtyła senior

Od 2020 r. Emilia Wojtyła z d. Kaczorowska oraz Karol Wojtyła senior są nazywani Sługami Bożymi. Pięć lat po rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego pytamy, jak wygląda kult rodziców św. Jana Pawła II w wadowickiej bazylice oraz na jakim etapie są prace związane z wyniesieniem małżeństwa na ołtarze.

Ks. Jarosław Żmija, który od lipca 2020 r. jest proboszczem bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach, wspomina moment, w którym powierzono mu misję szerzenia kultu rodziców św. Jana Pawła II. – Gdy zostałem posłany przez abp. Marka Jędraszewskiego do Wadowic, usłyszałem prośbę, aby zająć się zainicjowaniem nabożeństwa do Sług Bożych Emilii i Karola Wojtyłów. Gdzie jak gdzie, ale w Wadowicach trzeba ten kult szerzyć i pogłębiać — podkreśla ks. Żmija. Dziesiąty dzień każdego miesiąca jest od tamtej pory dniem, w którym w szczególny sposób podkreśla się pamięć o Wojtyłach poprzez modlitwę. – Wybraliśmy ten dzień, ponieważ 10 lutego 1906 r. w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie rodzice św. Jana Pawła II zawarli sakrament małżeństwa — wyjaśnia proboszcz parafii na wadowickim rynku.
CZYTAJ DALEJ

Włochy/ Prasa: niepokój o papieża w związku z pogorszeniem jego stanu zdrowia

2025-02-19 06:36

[ TEMATY ]

Franciszek

papieże

Vatican Media

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Włoska prasa obszernie informuje w środę o tym, że pogorszył się stan przebywającego w szpitalu papieża Franciszka, u którego stwierdzono obustronne zapalenie płuc. Największe gazety piszą o niepokoju, jaki zapanował w związku z jego poważną chorobą.

Zaniepokojenie wywołał wtorkowy wieczorny komunikat Watykanu, przytoczony przez prasę, w którym poinformowano po kolejnych badaniach, że stan kliniczny 88-letniego Franciszka, leczonego w Poliklinice Gemelli, jest "złożony".
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję