Wydarzenie, które organizuje Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie i Stowarzyszenie Pro-Run, zachęca do dobroczynności, gdyż 5 zł z każdej opłaty startowej na bieg główny zostanie przekazana organizacji, która prowadzi lub wspiera działania przeciw koronawirusowi.
Ze względu na trwającą epidemią koronawirusa bieg nie odbywa się jak zazwyczaj w Wadowicach. - W tym roku z rodzinnego miasta Karola Wojtyły przenosimy się na cały świat. Dzięki temu będziemy mogli pobiec w każdym miejscu i tym samym uczcić pamięć św. Jana Pawła II i razem z nim ponieść jego dobre słowo wszystkim, zwłaszcza tym, którzy są w trudnej sytuacji z powodu pandemii - tłumaczy Stanisław Proszek, koordynator biegu z ramienia Instytutu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Bieg cieszy się wielkim zainteresowaniem - od 18 maja na dystansie 5 km pobiegło 269 osób, a na 10 km 204 uczestników. Do tej pory w edycjach odbywających się w Wadowicach co roku startowało średnio 150 osób.
Reklama
Każdy z uczestników biegu wykonuje pomiar czasu i dystansu we własnym zakresie. Wszyscy uczestnicy otrzymają elektroniczny numer startowy oraz dyplomy. Każdy ma także szansę zdobyć unikatowy medal czy koszulkę z logo okolicznościowym, nawiązującymi do 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły.
Reklama
„Zważywszy na aktualnie obowiązujące rządowe obostrzenia, zalecamy poruszanie się w bezpiecznej odległości z użyciem maseczek i niezbędnych środków ostrożności” - przypominają organizatorzy. Szczegółowe informacje o biegu oraz sposobie zapisów dostępne są pod adresem www.biegdobroczynnosci.pl. W biegu można wziąć udział do 16 października.
Bieg jest częścią Nagrody Województwa Małopolskiego im. Jana Pawła II Veritatis Splendor, która jest przyznawana osobom, wyróżniającym się szczególnymi zasługami na rzecz szerzenia dialogu w wymiarze kulturowym, społecznym i międzyreligijnym oraz kierującym się w swoim życiu i działalności nauką papieża Polaka. Została ona ustanowiona w 2016 r. Nagroda upamiętnia też Światowe Dni Młodzieży, które odbyły się w Polsce w tym samym roku.
Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie jest samorządową instytucją kultury, którą tworzą Województwo Małopolskie, Gmina Miejska Kraków oraz Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”. Od 1 stycznia 2009 r. celem działania Instytutu jest zachowanie i promowanie dziedzictwa, które pozostawił po sobie Ojciec Święty Jan Paweł II oraz dialog między religiami i kulturami.