Ks. Łukasz Leśniak: - Okres wakacji to szczególny czas do sięgania po alkohol, niestety nawet przez dzieci i młodzież. Media podają, że po piwo sięgają już nawet 12-latkowie.
Ks. Maciej Figura: - Wakacyjny odpoczynek sprzyja rozmaitym zabawom i eksperymentom z alkoholem, stąd w naszej ojczyźnie miesiąc sierpień to szczególny czas zwracania uwagi na trzeźwość narodu.
- Jak w naszej diecezji działa duszpasterstwo trzeźwości?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Dla spraw trzeźwości działają w szczególny sposób trzy parafie. Wymowne jest to, że są to trzy sanktuaria maryjne - w Niechobrzu, Lipinkach i Dębowcu. To pokazuje jak wielką rolę w walce o trzeźwość odgrywa wiara i miejsca, gdzie w szczególny sposób czczona jest Matka Boża. Poza tym w dwóch parafiach organizowane są Dni Skupienia. W naszej diecezji każdego roku 1 maja organizowane są pielgrzymki KWC do sanktuariów w Niechobrzu i Chmielniku. Do Niechobrza pielgrzymi przybywają od 24 lat, a do Chmielnika od kilkunastu lat.
- Gdzie potrzebujący pomocy mogą szukać informacji?
Reklama
- Pomocy najlepiej szukać u swoich duszpasterzy, którzy dostarczą konkretnych informacji. Duszpasterstwo trzeźwości wydaje swoje czasopismo „Wolność i Miłość”, które jest rozsyłane do wszystkich parafii naszej diecezji. W nim znajdziemy adresy, gdzie są spotkania grup AA czy KWC. Na temat rekolekcji czy dni skupienia rozsyłane są do wszystkich parafii informacje i plakaty z zaproszeniem. Poza tym swoją pomocą w przekazywaniu informacji służy Radio Via.
- Jakie należy podjąć kroki, by alkoholika skierować na leczenie odwykowe?
- Przy każdej gminie działa Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Ta komisja w zależności od potrzeby może skierować na leczenie do ośrodka odwykowego bądź też wskaże psychologa, terapeutę odwykowego, grupę AA czy też kuratora, który pomoże zwłaszcza wtedy, gdy chory nie chce się leczyć.
- Gdzie szukać duszpasterskiej pomocy, gdy ktoś potrzebuje księdza na indywidualną rozmowę, rekolekcje trzeźwościowe, kazanie, prelekcję antynałogową do szkół, bierzmowanych czy na kursy przedmałżeńskie?
- W tych kwestiach można zwracać się do następujących księży:
Ks. Maciej Figura - diecezjalny duszpasterz trzeźwości - Dobrzechów, tel. 608 559 337 lub (17) 27 63 922
Ks. Wacław Śliwa - rejonowy duszpasterz trzeźwości - Lipinki, tel. (13) 44 77 045
Ks. Dariusz Mikrut - Rzeszów-Przybyszówka, tel. (17) 863 42 33
Ks. Łukasz Leśniak - Lipinki, tel. 668 988 090 lub (13) 44 77 988.
Ośrodki, gdzie można znaleźć pomoc w sytuacji uzależnienia:
Niechobrz - Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, tel. (17) 854 48 87 lub 863 59 63.
- Rekolekcje ewangelizacyjne KWC - 5 razy w roku
- Rekolekcje dla współuzależnionych Al-Anon i Alateen - 4 razy w roku.
Lipinki - Sanktuarium Matki Bożej Wniebowziętej, tel. (13) 44 77 045 lub 44 77 988
- Rekolekcje trzeźwościowe dla alkoholików i współuzależnionych kilka razy w roku.
Dębowiec - Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej, tel. (13) 44 130 12 lub 44 130 16
- Rekolekcje trzeźwościowe i ewangelizacyjne kilka razy w roku.
Parafie, gdzie organizowane są dni skupienia:
Rzeszów - Święty Krzyż, ul. 3 Maja 20 - spotkania w ostatnią sobotę miesiąca, rozpoczęcie o godz. 10, tel. (17) 853 51 97
Dobrzechów - w ostatnią sobotę maja i września organizowany jest „Dzień trzeźwości i radości”. Rozpoczęcie o godz. 10. Od niedawna powstała przy parafii grupa Alateen, która ma swoje spotkania w środy o 18, tel. (17) 276 39 22