Pątnicy wyruszą na szlak 3 sierpnia. Towarzyszyć im będzie hasło „Pójdź za Mną”. - Wędrówka tradycyjnie potrwa 12 dni; do Częstochowy dotrzemy 14 sierpnia - przypomina ks. Mirosław Ładniak, dyrektor Pielgrzymki. - Wyjście z Lublina zaplanowano po Mszy św. na placu archikatedralnym o godz. 8.30.
Tych, którzy jeszcze się zastanawiają nad swoim udziałem w wakacyjnych rekolekcjach w drodze, przekonać może informacja, że konferencje wygłosi o. Jan Góra OP, twórca młodzieżowych spotkań nad Lednicą. Ponieważ lubelska pielgrzymka cieszy się dużym zainteresowaniem wiernych, a wielu pielgrzymów to ludzie młodzi, ks. Dyrektor zdecydował o utworzeniu dwóch kolejnych grup pielgrzymkowych. - W dobie pewnego kryzysu ruch pielgrzymkowego, w naszej pielgrzymce powstały w tym roku dwie nowe grupy namiotowe: dominikańska i Duszpasterstwa Akademickiego UMCS - cieszy się ks. M. Ładniak. Szczególną ciekawość, ale i zainteresowanie wśród pielgrzymów, budzi grupa konna, do której już zapisało się kilkunastu jeźdźców. Jak zawsze, lubelska Pielgrzymka przez kilka dni pójdzie w trzech kolumnach, wszyscy pielgrzymi połączą się w połowie drogi na Świętym Krzyżu. - Wcześniej, bo już 1 sierpnia, wyjdą w trasę pątnicy z Chełma. Z główną kolumną Pielgrzymki połączą się 6 sierpnia w Annopolu - wyjaśnia ks. M. Ładniak.
Kto nie zdąży zapisać się w parafii (gdzie zapisy trwają do 20 lipca), będzie mógł zgłosić swój udział w sekretariacie Pielgrzymki przy archikatedrze lubelskiej. Tam zapisy ruszą 21 lipca i potrwają do 3 sierpnia (w godz. 10.00-17.00). Koszt wpisowego dla każdego pielgrzyma wynosi 75 zł. Dla mniej zamożnych pątników przewidziana jest zniżka (wówczas za zgodą księdza proboszcza, wpisowe wyniesie 50 zł). Ponadto, jak co roku, ks. Arcybiskup finansuje udział w Pielgrzymce dla 100 osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. - W tym roku pomoc będzie dotyczyła przede wszystkim osób, których dotknęła powódź - wyjaśnia ks. Dyrektor. Ponadto przewidziana jest promocja dla rodzin (2 osoby z rodziny - wpisowe 120 zł, 3 osoby i więcej - wpisowe 160 zł). Osoby nieletnie mogą uczestniczyć w Pielgrzymce w towarzystwie osoby dorosłej wskazanej na liście (dzieci do lat 15), lub na podstawie pisemnego zezwolenia rodziców albo prawnych opiekunów (młodzież w wieku 16-18 lat).
Ci, którzy zechcą finansowo wspomóc pielgrzymów, będą mogli wpłacić pieniądze na konto funduszu solidarnościowego „Idę z Tobą”. - Fundusz „Idę z Tobą” to szansa dla tych, którzy z różnych przyczyn nie mogą wybrać się na pątniczy szlak, a sytuacja finansowa pozwala im na pokrycie kosztów pielgrzymki. Propozycją dla nich może być opłacenie wędrówki tym, którzy są w trudnej sytuacji materialnej i względy finansowe uniemożliwiają im pielgrzymowanie. Dlatego zapraszamy chętnych, by wsparli nasz Fundusz. W ten sposób konkretny pielgrzym, który będzie korzystał z takiej pomocy, poniesie intencje ofiarodawcy przed tron Matki Bożej - mówi ks. M. Ładniak. Zainteresowani mogą zgłaszać swoją pomoc u księży proboszczów, w sekretariacie Pielgrzymki, bądź bezpośrednio wpłacać kwotę na konto: Pielgrzymka Archidiecezji Lubelskiej, nr konta: 20 1240 1503 1111 0010 1057 3012 z dopiskiem: „darowizna na fundusz solidarnościowy”. Z tej formy pomocy tylko w ubiegłym roku skorzystało ponad 300 osób.
Pomóż w rozwoju naszego portalu