Zdrowym objawem u każdego człowieka jest radość z powodu wakacji, urlopu. Wolne od codziennego obowiązku nauki, pracy jest potrzebne każdemu. Jednak dla różnych osób udane wakacje oznaczają zupełnie coś innego. Warto zatem wykonać wysiłek, aby dobrze zaplanować wypoczynek. Wpisać również w ten czas osobiste spotkanie z Bogiem, rozbudzić w sobie tęsknotę za takim spotkaniem, zachwycając się światem wokół zauważyć w nim naszego Stwórcę. Niemożliwe? Możliwe, jeśli tylko o tym pomyślimy i choć trochę się przygotujemy. Zawsze możemy wykonać plan maksimum, wybierając się na wakacyjne rekolekcje, pielgrzymki, lecz również każdy inny wyjazd lub sposób odpoczynku może być okazją nie tylko do zregenerowania sił fizycznych, ale i duchowych. Wyruszając w drogę indywidualnie, rodzinnie, a także planując wyjazdy dla dzieci i młodzieży powinniśmy wziąć pod uwagę czy niechcący nie zrobimy sobie „wakacji od Pana Boga”. Możemy tego uniknąć, jeśli zadbamy chociaż o parę rzeczy.
Świętowanie rozpoczęcia wakacji
Reklama
Pierwsze chwile, pierwszy dzień wakacji powinny być świętowane. Świętowanie, to nie musi być od razu coś wielkiego. To powrót do domu inną drogą niż zwykle, bo w końcu mamy czas, dobre lody czy inna kolacja niż zwykle, zakupy bez pośpiechu i kupienie sobie czegoś wakacyjnego lub dobry film na pierwszy wieczór bez obowiązkowego wstawania następnego ranka. Dla dzieci szczególnie ważne jest ucieszenie się po prostu wolnymi dniami od szkoły, a nie tylko świętowaniem w przypadku doskonałych wyników w nauce. Dla rodziców każdej uczennicy i ucznia, bez względy na etap edukacji, koniec roku szkolnego może być świetnym pretekstem do spędzenia wspólnie chwili czasu. Nie ma dziecka, które nie potrzebowałoby usłyszeć dobrego słowa od rodziców po otrzymaniu świadectwa, mogą to być słowa dumy, pochwały lub zachęty, pocieszenia.
W wakacje nie ma przerwy w wychowaniu dzieci, odwrotnie, to czas szczególnej uwagi i troski rodzicielskiej, gdyż to czy wakacje to będzie Boży czas dla dziecka, zależy od dorosłych, którzy są za nie odpowiedzialni. Czy wakacyjne wyjazdy, czy pobyt w domu będzie dobrym czasem dla jego rozwoju i czy zdobyte doświadczenia, zawarte znajomości będą dobrze owocować w przyszłości.
Warto zapytać dziecko o wakacje marzeń, z kim, gdzie i co najbardziej chciałoby robić. A gdzie i z kim na pewno nie chciałoby spędzać wypoczynku. Taka rozmowa może nam pokazać prawdziwe tęsknoty, potrzeby, a także obawy córki, syna. Czy nasze dziecko wie, jak my spędzaliśmy wakacje w dzieciństwie, młodości, a pierwsze małżeńskie wakacje i pierwszy wyjazd naszej pociechy?
Takich rozmów zawsze jest mało w rodzinach, a już przedszkolak może być nimi żywo zainteresowany.
A w ramach świętowania wspólne uczestnictwo we Mszy św., w której dziękujemy za rok pracy i prosimy o dobre wakacje, może być świetnym początkiem urlopowego odpoczynku z Panem Bogiem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Modlitwa przed podróżą i w podróży
Reklama
„Święty Krzysztofie módl się za nami i prowadź nas szczęśliwie”. Im młodsze dziecko, tym chętniej podejmuje modlitwę o szczęśliwą podróż dla siebie i rodziny. To również ważne wyzwanie apostolskie, kiedy będąc w publicznych środkach transportu, przed odjazdem wykonujemy symboliczny znak krzyża.
Pożegnanie naszego dziecka znakiem krzyża na czole przed wyjazdem kolonijnym, na obóz lub nawet do babci, to ważny gest błogosławieństwa na dobrą drogę i pobyt pod Bożą opieką. Zwykle nastolatek nie będzie dobrze się czuł, jeśli taki gest wykonamy publicznie przy kolegach, koleżankach, więc zadbajmy o to jeszcze przed wyjściem z domu.
Wyjeżdżając wspólnie samochodem, warto wprowadzić zwyczaj modlitwy przed podróżą, a i można pamiętać o modlitewnych akcentach w czasie, często nużącej drogi.
Rodzina ulokowana w samochodzie, pasy zapięte, ruszamy i zaczynamy: Ojcze nasz, Aniele Boży i wezwanie do św. Krzysztofa - patrona kierowców, również Pod Twoją obronę to odpowiednie modlitwy w takiej sytuacji.
Zawsze warto zachęcać dzieci, kiedy wybierają się w drogę samodzielnie lub z grupą zorganizowaną, aby pamiętały o osobistej, cichej modlitwie w intencji szczęśliwego wyjazdu i powrotu do domu.
W trakcie dłuższej podróży rodzinnym samochodem jest jak nigdy czas i okazja do wspólnej modlitwy różańcowej. Już w drodze można zacząć wykorzystywać czas urlopu na ciekawą ucztę duchową - słuchając nagrań rekolekcji, rozważań, sesji tematycznych, muzyki o treściach religijnych. Bogatą ofertę takich kompletów płyt CD posiada np. wydawnictwo SALWATOR, WAM. Wiele też wartościowych książek posiada swoje odpowiedniki w wersji dźwiękowej w tzw. audiobookach.
Dobra lektura duchowa na wakacje
O taką dobrą lekturę, tak jak przedwakacyjne zakupy niezbędnych urlopowych rzeczy, należy zadbać odpowiednio wcześniej. Są osoby, które specjalnie odkładają ważne dla siebie książki, które czekają na delektowanie się nimi podczas wolnego czasu od codziennej gonitwy.
Nie wszyscy jednak lubią czytać głębokie i pokaźne w rozmiarach lektury, dla mniej wymagających urlop może być okazją do nadrobienia zaległości w czytaniu prasy katolickiej lub okazją do obejrzenia niebanalnego filmu. Dobrym przewodnikiem w poszukiwaniach inspirującego do przemyśleń duchowych obrazu filmowego może być Encyklopedia filmu religijnego (Biały Kruk 2007). Jako rodzice możemy zadbać, aby dobrze dobrać książkę na wieczorne wspólne czytanie. Może to być na przykład podróż do krainy Narnii (z autorem C.S. Lewis’em) albo wyruszenie w podróże z Janem Pawłem II (z autorką Joanną Krzyżanek).
Starsze dzieci, które obserwują dorosłych cieszących się tym, że jest czas na czytanie, którzy jeszcze dzielą się wrażeniami, komentują, czytają na głos fragmenty - najskuteczniej zarażają młode pokolenie do tego, że warto czytać wartościowe książki.
W centrum niedzieli Eucharystia
Reklama
Zazwyczaj urlop to niedziela poza domem, daleko od własnej parafii. Bywa, że zadbanie o obecność na niedzielnej Mszy św. wymaga wysiłku, pokonania kilometrów, rezygnacji z całodziennego korzystania z wakacyjnych atrakcji (plaży, wędrówki górskiej, sportu czy po prostu leniuchowania i nieruszania się gdziekolwiek dalej).
Będąc na przykład w grupie, nie jest łatwo czasem głośno zasygnalizować: ale pamiętajcie jeszcze, że w niedzielę planujemy wyjście do kościoła. Jakże często się zdarza, że mija niedziela i orientujemy się, że tak się jakoś złożyło, ale nie było kiedy pojechać, pójść na Mszę św. Wiedząc o tym, że organizacyjnie nie damy rady w niedzielę, pamiętajmy, że jest zawsze możliwość skorzystania z sobotniej wieczornej Eucharystii.
Kiedy nasze dzieci wyruszają na wakacje i to my, jako rodzice, wybieramy im rodzaj wypoczynku - zadbajmy o zapytanie organizatorów lub osoby goszczące nasze dzieci o to, czy planują niedzielny udział w Eucharystii. Zawsze powinniśmy wyrazić nasze życzenie, aby dzieciom czy młodzieży zostało umożliwione wyjście do kościoła.
Gdzie i o której jest Msza św.
Dzisiaj, korzystając z Internetu, możemy już wcześniej zaplanować, gdzie będzie najbliższy kościół naszego miejsca wypoczynku i o której są odprawiane Msze św. Wiele parafii ma swoje strony internetowe.
Zawsze również, przechodząc lub przejeżdżając obok kościoła możemy sprawdzić rozkład Mszy św. Także, kiedy planujemy wakacje za granicą, dzięki informacjom na różnojęzycznych stronach internetowych jest możliwość dokładnego zaplanowania, gdzie i o której można uczestniczyć we Mszy św. Dzięki wstępnemu internetowemu rozeznaniu w przypadku egzotycznych wypraw możemy z góry przewidzieć, że niemożliwe będzie odnalezienie kościoła katolickiego, natomiast w wielu krajach europejskich możemy mieć szansę nawet na Mszę św. w języku ojczystym.
W przypadku uczestnictwa we Mszy św. w języku, który jest nam obcy, bardzo pomocny może się okazać OREMUS (kieszonkowych rozmiarów teksty liturgii Mszy św. do kupienia w księgarniach katolickich w całym kraju).
„Modlić się nogami czyli duchowość wędrówki”
Jan Paweł II kiedyś powiedział: Patrząc na wysokie szczyty, mamy wrażenie, że ziemia strzela w górę, jakby chciała dotknąć nieba: w takim porywie człowiek w jakiś sposób odnajduje wyraz swojego własnego niepokoju wobec tego, co transcendentne i nieskończone.
Karol Wojtyła jako ksiądz, biskup, kardynał i papież potrafił odpoczywać, kontemplować Boga na łonie przyrody, był pielgrzymem w najszerszym tego słowa znaczeniu, Człowiekiem wędrówki. Mógłby być patronem naszych dobrze spędzonych wakacji. Patrząc na piękne widoki, cuda przyrody i my możemy dotknąć nieba i zachwycić się dziełami naszego Stwórcy. Czy to w samotności, rodzinnie czy w grupie znajdźmy czas na chwilę refleksji, zadumy. Przede wszystkim szukajmy ciszy. Umiejętność bycia sam na sam z sobą w ciszy i skupieniu jest często wyznacznikiem naszej dobrej kondycji psychofizycznej.
Ucieczka w hałas, tłum, moc atrakcji i szybkie tempo może świadczyć o naszym emocjonalnych problemach, więc po zbyt intensywnym urlopie mogą się one tylko pogłębić, a nie wycofać.
Nauczmy też dzieci i młodzież odpoczynku od mediów i gadżetów elektronicznych. Jakże dobrym pomysłem są wyjazdy obozowe, kolonijne na których jest wręcz zakaz korzystania z telefonów komórkowych, gier - nie ma też oglądania telewizji.
Modlić się możemy naszym odpoczynkiem, jeśli zadbamy w nim o nasze potrzeby duchowe. Realizacja naszych potrzeb duchowych pozwala nam odnajdywać sens naszego życia. Choć wbrew pozorom, dzisiaj może okazać się łatwiejsze znalezienie oferty wakacyjnej proponującej regenerację sił fizycznych z pełnym serwisem atrakcji niż regenerację sił duchowych w cichym i spokojnym otoczeniu. Współczesny człowiek, szczególnie dużo pracujący, mieszkający w mieście właśnie tego drugiego wypoczynku szczególnie potrzebuje. Są osoby, które nawet preferując intensywny, barwny wypoczynek potrafią zadbać chociaż o kilka dni z „wyłączonym telefonem”.
Udanych wakacji, z Panem Bogiem