Pogodny, słoneczny dzień. Wieże cysterskiej bazyliki Matki Boskiej Łaskawej dostojnie wznoszę się ku niebu. Promienie słońca obejmują również towarzyszący bazylice kościół św. Józefa. Tu, do Krzeszowa, w dniach od 30 kwietnia do 2 maja 2010 r., z różnych zakątków Polski: Kalisza, Legnicy, Lubawki, Łęczna, Polkowic, Rzeszowa przybyli przedstawiciele Bractwa św. Józefa, by uczestniczyć w swoich rekolekcjach.
Organizatorem i duszą tych modlitewnych dni był proboszcz i kustosz krzeszowskiego sanktuarium ks. prał. Marian Kopko. Rekolekcje prowadził ks. Paweł Kostrzewa z Kalisza z pomocą ks. Mariana. Obaj duchowni nie tylko mądrością głoszonego Bożego Słowa, ale przede wszystkim świadectwem swojej obecności i ciepłego, serdecznego przyjęcia Bractwa, umocnili w wierze i dodali sił uczestnikom rekolekcji. Każdego dnia członkowie Bractwa św. Józefa uczestniczyli w Eucharystii oraz konferencjach: „Św. Józef opiekunem Zbawiciela”, „Św. Józef patronem dobrej śmierci”. Modlili się do Bożego Miłosierdzia, śpiewali Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, odmawiali koronkę do św. Józefa.
W drugim dniu rekolekcji, podczas Mszy św., którą celebrował rektor Bractwa św. Józefa ks. inf. Władysław Bochnak, proboszcz katedry legnickiej, uroczyście przyjęto do Bractwa brata ze Strzegomia. Przy asyście współbraci z Legnicy złożył on na ręce Księdza Infułata uroczystą przysięgę.
Wielkim modlitewnym przeżyciem była dla wszystkich procesja maryjna po krzeszowskiej Kalwarii, gdzie dała się odczuć symfonia piękna dolnośląskiej przyrody budzącej się do życia, krzeszowskiego krajobrazu, odmawianej modlitwy przeplatanej maryjnymi pieśniami oraz subtelnego śpiewu ptaków. Taki sposób uwielbienia Najświętszej Panny przyniósł pokój niejednemu sercu i uszlachetnił niejedną duszę.
Na szczególną uwagę zasługuje sposób, w jaki ks. Paweł przewodniczył adoracji Najświętszego Sakramentu. Klęcząc przed monstrancją, w sposób bardzo osobisty, głośno rozmawiał z Panem Jezusem. Dla wielu było to odkryciem, przykładem, jak można się modlić. Ks. Paweł przeznaczył też czas na całkowitą ciszę, a więc na refleksję, zadumę i przemyślenia nad własnym życiem. Tego tak bardzo potrzeba współczesnemu człowiekowi. Za to modlitewne świadectwo bracia byli bardzo wdzięczni.
Ostatniego dnia rekolekcji konferencja była poświęcona świadectwom uczestników, ich propozycjom odnośnie kształtu organizacyjnego Bractwa św. Józefa oraz sprawom organizacyjnym. Uczestnicy wyrazili swoja wdzięczność i podziękowanie proboszczowi ks. prał. Marianowi Kopko, za sprawną organizację oraz ciepłe, serdeczne przyjęcie pielgrzymów. W podsumowaniu uznano, że Krzeszów jest najbardziej odpowiednim miejscem na coroczne rekolekcje Bractwa św. Józefa. Tu bowiem w roku 1669 założył je opat Bernard Rosa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu