Głęboko w sercu nosimy wdzięczne wspomnienie spotkania sprzed pięciu lat, gdy przybyłeś z Rzymu, by wraz z nami dziękować na Kaplicówce w Skoczowie za pielgrzymkę Jana Pawła II do naszej diecezji. Dzisiaj raz jeszcze chcemy za nią podziękować Bogu i Tobie. Wiemy bowiem, że tak wielce się do niej przyczyniłeś - powiedział we wstępie do liturgii bp Rakoczy. Jednocześnie Ordynariusz bielsko-żywiecki poprosił Metropolitę Krakowskiego o modlitwę za wieczny pokój dla wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej, o dobrą pogodę oraz za tych wszystkich, którzy ucierpieli w wyniku powodzi, która nawiedziła nasz kraj.
- Na Kaplicówce widzieliśmy radość w oczach Ojca Świętego, że tam przybył. Widziałem radość i wielką sympatię, którą okazał waszemu Biskupowi, którego zawsze cenił już od lat seminaryjnych. Mimo że pogoda nie pomagała, Jan Paweł II zadecydował, że chce być w Bielsku, Żywcu i na skoczowskiej Kaplicówce. I chce się spotkać z ludźmi, którzy mu byli bardzo bliscy choćby przez jego brata. Wiele razy wspominał, że odwiedzał go tutaj, w Bielsku, oraz swoją rodzinę i uczuciowo był z wami związany. Dlatego też cieszę się bardzo, że tę pamięć podtrzymujecie - tak kard. S. Dziwisz odpowiedział na słowa powitania bp. T. Rakoczego.
Ten wątek Metropolita Krakowski rozwinął w trakcie homilii.
- 15 lat temu Jan Paweł II radował się, że może odwiedzić tak bliskie jego sercu strony. Radował się, że może wam spojrzeć w oczy i wyczytać w nich przywiązanie do wiary, ojczyzny i wspólnoty Kościoła. Przecież on tę ziemię znał i użyźniał swą pasterską posługą. Jako Metropolita Krakowski przemierzał ją wzdłuż i wszerz, umacniając braci w wierze, w niełatwych dla wiary czasach. Dzisiaj Jan Paweł II nadal towarzyszy nam na drogach wiary. Wprawdzie odszedł do domu Ojca, ale przecież w dalszym ciągu inspiruje, poucza, wskazuje kierunek i cel. Dlatego z utęsknieniem czekamy na jego beatyfikację i kanonizację - stwierdził kard. Dziwisz.
W homilii nie zabrakło wątków dotyczących kruchości ludzkiego życia, dla których podstawą była tragedia smoleńska i dramat tysięcy polskich rodzin pozbawionych dobytku na skutek działań niszczycielskiej wody. Przypominając zebranym fragmenty słów, wypowiedzianych przez Ojca Świętego na Kaplicówce, kard. S. Dziwisz powiedział: - Każdy z nas musi odnieść jego nauczanie do siebie samego. Nikt i nic nie zastąpi nam codziennego osobistego rachunku sumienia, z tego, co planujemy, co robimy, jaki użytek czynimy z otrzymanego od Stwórcy talentu i daru. Możemy i powinniśmy budować od podstaw Polskę sprawiedliwą i solidarną. A budować ją będą ludzie najpierw pojednani z Bogiem, zachowujący Jego przykazania, zwłaszcza przykazanie miłości. Autentyczna troska o dobro wspólne - i o tym trzeba pamiętać - wznosi się ponad interes partyjny i ma przede wszystkim na względzie dobro ludzi ubogich, mniej uprzywilejowanych w społeczeństwie lub zepchniętych na jego margines - skonstatował hierarcha.
Zwieńczeniem Eucharystii było uhonorowanie okolicznościowymi dyplomami i statuetkami przedstawiającymi Jana Pawła II: kard. Stanisława Dziwisza, bp. Tadeusza Rakoczego, ks. Jana Sopickiego i Jacka Krywulta. Wyróżnienia te wręczali senator Rafał Muchacki i poseł Stanisław Szwed. Kard. S. Dziwisz poświęcił też znajdującą się przed prezbiterium tablicę, upamiętniającą modlitwę Jana Pawła II w tym miejscu.
Kolejnym punktem obchodów 15. rocznicy pobytu Ojca Świętego na Podbeskidziu był koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Artyści z Koszęcina zaprezentowali zgromadzonej publiczności swój autorski program zatytułowany: „Sancto Subito”. We wnętrzu kościoła zabrzmiały takie utwory, jak: „Gaude Mater”, „Po górach, dolinach”, „Ave Maria”, „Matka Piekarska”, „Angeles”, „Ojcze nasz”. Refren do pieśni „Barka” chór wykonał wspólnie ze zgromadzonymi.
Po koncercie została poświęcona kolejna tablica, usytuowana naprzeciwko płyty dworca autobusowego PPKS, a więc w miejscu, w którym 15 lat temu Jan Paweł II spotkał się z bielszczanami.
Zwieńczeniem rocznicowych obchodów był występ Zespołu Pieśni i Tańca „Bielsko”. W ich wykonaniu można było usłyszeć m.in.: „Wawelski dzwon”, „Góralską modlitwę”, „Szumi jawor”, „Tobie, Ojcze”, „Ojcowski Dom”.
W bielskich uroczystościach wzięli udział przedstawiciele lokalnych zgromadzeń zakonnych, władz parlamentarnych, wojewódzkich, samorządowych, uczelnianych i oświatowych, diecezjalni klerycy, delegacje z policji i straży miejskiej, żołnierze z 18. batalionu desantowo-szturmowego, chórzyści z Bielskiego Chóru Kameralnego i chóru Akademii Techniczno-Humanistycznej.
Nowo poświęcone tablice to z kolei dar stowarzyszenia „Evangelium vitae”. Prace pod obeliskiem upamiętniającym pobyt Jana Pawła II w Bielsku-Białej wykonało Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu