Obrady Forum rozpoczęto Mszą św. w sanktuarium Miłosierdzia Bożego, której przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Podczas homilii przypomniał, że wielkim orędownikiem apostolstwa świeckich był Jan Paweł II.
Podczas wykładów i dyskusji panelowych poruszono wiele aktualnych i niejednokrotnie trudnych tematów. Sesję otworzyła Halina Szydełko, prezes Akcji Katolickiej w Polsce, ukazując historię Akcji Katolickiej na tle bardzo bogatych dziejów Polski. Bieżące wyzwania Akcji Katolickiej w świecie przybliżył Emilio Inzaurraga - prezes FIAC, a jednocześnie prezes AK w Argentynie.
O bieżących wyzwaniach Akcji w Europie i na świecie mówił prezes włoskiej Akcji Katolickiej Franco Miano. W kontekście odpowiedzialności za Europę podjął swoje wystąpienie również sekretarz generalny Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, który zawrócił uwagę na pozytywne i negatywne aspekty polityki unijnej. Mówcy zauważyli coraz większą potrzebę większego udziału katolików w instytucjach Unii Europejskiej. Były marszałek Sejmu Marek Jurek mówił o godności życia ludzkiego m.in. posadowionego w polityce europejskiej, która to wypiera z życia publicznego dobro wspólne i wszelakie elementy chrześcijaństwa, wprowadzając jednocześnie postawę konsumpcyjną.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, mówiąc o Europie, wskazał, że Akcja Katolicka powinna nieść charyzmat Kościoła z jego aspiracjami i wartościami. „Nie lękajcie się siebie, nie lękajcie się świata! - mówił KsiądzArcybiskup, przywołując słowa Jana Pawła II. - Wielu ludzi, łącznie z chrześcijanami, żyje tak, jakby Chrystus nie istniał, bo człowiek zajął miejsce Boga. Nie pragnijmy takiej Polski, która by nas nic nie kosztowała. Nie pragnijmy takiej Europy, która by nas nic nie kosztowała, nie pragnijmy takiego świata i Kościoła, które by nas nic nie kosztowały”.
W niedzielę 9 maja przedstawiciele AK z kraju i z zagranicy mimo ulewnego deszczu wzięli udział w uroczystościach kościelnych ku czci św. Stanisława, którym przewodniczył nowy prymas Polski abp Józef Kowalczyk.
To pierwsze spotkanie kontynentalne FIAC organizowane w Polsce dało szeroki, w wielu aspektach nieznany obraz Akcji w świecie. Umocniło w działaniu, zintegrowało, a jednocześnie pokazało, że największe owoce przynosi Akcja Katolicka w tych krajach, w których AK istnieje pod tą samą nazwą i jednym sztandarem w każdym przedziale wielu. Niestety, inaczej niż w Polsce.
Pomóż w rozwoju naszego portalu