Obecna sytuacja wymusiła zmianę formuły dorocznych spotkań dużych rodzin: przede wszystkim znaczne ograniczenie liczebne uczestników (o 70%) oraz rezygnację z warsztatów dla dzieci i rodziców, biesiady rodzinnej, panelu społeczno-ekonomicznego i dużych wydarzeń artystycznych, jak koncerty.
W zamian – zapraszamy uczestników do rodzinnego zwiedzania Warszawy, plenerowego śpiewania piosenek zakazanych, a 1 sierpnia – upamiętnienia godziny „W” na ulicach Warszawy – zachęcają organizatorzy. Dodają, że celem tegorocznego zjazdu jest symboliczne spotkanie i uczczenie bohaterskiego zrywu do walki o wolność – Powstania Warszawskiego, dlatego hasło Zjazdu brzmi: „Warszawskie Powstanie – wśród nas pozostanie!”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„Chcemy zabrać uczestników w niezwykłą podróż w czasie: do Warszawy okupowanej, w przeddzień wybuchu Powstania, którego fenomen do dziś zadziwia historyków” - zapowiada Związek Dużych Rodzin 3+. Chcąc przybliżyć klimat stolicy z czasu okupacji zaproszono uczestników Zjazdu do specyficznych przygotowań, by charakteryzacją (m.in. elementami ubioru, rekwizytami) spróbowali odtworzyć klimat Warszawy lat wojennych.
W ramach przygotowań do Zjazdu, organizatorzy zachęcają do odwiedzenia Muzeum Powstania Warszawskiego, które jest Partnerem merytorycznym wydarzenia.
Reklama
Jedną z atrakcji planowanych na 31 sierpnia będzie możliwość posłuchania i zaśpiewania warszawskich melodii przedwojennych i z okresu okupacji w wykonaniu Kapeli Sztajer. „Zapraszamy całe duże rodziny do włączenia się w nastrój Warszawy z lat trzydziestych ub. wieku – dlatego mile widziane będą przebrania, charakteryzacja, rekwizyty czy hasła” zachęca Związek Dużych Rodzin.
W sobotę, 1 sierpnia uczestnicy Zjazdu będą zwiedzać Warszawę w małych, rodzinnych grupach, w sposób nawiązujący do daty 1 sierpnia: w miasta wyruszą bataliony, pod nazwami prawdziwych batalionów powstańczych sprzed 76 lat. Będą im towarzyszyć pseudonimy prawdziwych Powstańców.
„Tą żywą lekcję historii dedykujemy szczególnie młodszemu pokoleniu i tym, którzy nie mieli dotąd okazji uczestniczyć w warszawskich obchodach Powstania. Na ulice Warszawy wyjdziemy także w Godzinie „W”, by w skupieniu uczcić tych, którzy oddali to, co mieli najcenniejszego, walcząc o wolność i bezpieczny dom” zapowiadają organizatorzy.
Wieczorem 1 sierpnia będzie można posłuchać muzykowania rodziny Joszka Brody.
Zjazd zakończy się w niedzielę 2 sierpnia Mszą św. w Archikatedrze Warszawskiej oraz wspólnym, pamiątkowym zdjęciem rodzin pod pomnikiem Powstańców Warszawy.
Tegoroczny zjazd zmienia swoją nazwę na Plenerowy VIII Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin, gdyż większość aktywności odbędzie się na świeżym powietrzu, w rozproszeniu i rodzinnych grupach.
Reklama
Zjazd rozpocznie się obowiązkową kontrolą sanitarną, m.in. mierzeniem temperatury ciała wszystkich członków rodzin. Uczestnicy Zjazdu zobowiązani są do złożenia oświadczenia o braku kontaktu z osobami zarażonymi Covid-19 w ciągu ostatnich 2 tygodni oraz deklaracji przestrzegania wyznaczonych procedur sanitarnych, m.in. noszenia maseczek i dezynfekcji rąk. Podczas Zjazdu służbę będzie pełnić zespół ratowników medycznych.
Honorowy Patronat nad Plenerowym VIII Zjazdem Dużych Rodzin objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz Małżonka Prezydenta Pani Agata Kornhauser-Duda.
Plenerowy VIII Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin w Warszawie odbędzie się dzięki wsparciu finansowemu z Fundacji KGHM Polska Miedź oraz Grupy Eurocash.
Jednym z patronów medialnych Zjazdu jest Katolicka Agencja Informacyjna.